Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Od lat nie rośnie wartość nieruchomości Jacka Sasina. Sprawdziliśmy oświadczenia

18
Podziel się:

Choć ceny za metr kwadratowy w Polsce ciągle nie chcą się zatrzymywać, to jednak nie dotyczy to nieruchomości Jacka Sasina. Polityk od lat do oświadczeń majątkowych wpisuje tę samą wycenę. W tegorocznym sprawozdaniu jedyną zmianą jest ich liczba. Stan posiadania wicepremiera się skurczył.

Od lat nie rośnie wartość nieruchomości Jacka Sasina. Sprawdziliśmy oświadczenia
Oświadczenie majątkowe Jacka Sasina. Wicepremier stawia na oszczędności (Agencja Wyborcza.pl, Krzysztof Hadrian)

Sejm upublicznił oświadczenia majątkowe polityków za 2022 r. Postanowiliśmy się przyjrzeć sprawozdaniu wicepremiera i ministra aktywów państwowych.

Ceny działek niezmienne

W oczy od razu rzuca się mniejsza liczba nieruchomości, które posiada Jacek Sasin. Z oświadczenia zniknęła działka o powierzchni 1721 m kw. wyceniana wcześniej przez niego na ok. 750 tys. zł. Polityk w poprzednich latach deklarował, że jest jej właścicielem w jednej ósmej.

Pozostały natomiast dom o powierzchni 187,1 m kw., a także działka o powierzchni 750 m kw. W obu przypadkach wicepremier jest współwłaścicielem i ma prawa do jednej trzeciej każdej z nieruchomości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krynica Forum 2023: Piotr Chęciński, Dyrektor Komunikacji KGHM Polska Miedź

Co ciekawe, w ocenie Jacka Sasina współposiadane przez niego nieruchomości nie zwiększają swoich wartości. Minister zadeklarował, że dom ma wartość ok. 800 tys., a działka – ok. 450 tys. zł. Taką samą wartość wpisał też do oświadczenia złożonego za 2021 r.

Zresztą wycena wspomnianej działki nie rośnie od 2019 r., przynajmniej według wicepremiera. Dom na początku wyceniał na 650 tys. zł i utrzymywał taką wartość aż do oświadczenia za 2021 r.

Kilka kredytów na koncie wicepremiera

Wciąż na koncie polityka Prawa i Sprawiedliwości widnieją trzy zobowiązania. Jacek Sasin musi spłacać:

  • kredyt hipoteczny w wysokości ponad 57,6 tys. franków szwajcarskich w banku komercyjnym,
  • pożyczkę hipoteczną w kwocie 200 tys. zł w banku spółdzielczym,
  • 40 tys. zł pożyczki z Funduszu Świadczeń Socjalnych w Sejmie.

Minister od dwóch lat nie podaje, ile już udało mu się spłacić. W tym roku jednak wskazał, do czego były mu potrzebne pieniądze. W przypadku powyższych trzech zobowiązań wyjawił, że zaciągnął je w celu "remontu i modernizacji posiadanych nieruchomości".

Oto zarobki Jacka Sasina

Zarobki Jacka Sasina pochodzą z trzech źródeł: dochodów jako wicepremiera, diety i uposażenia poselskiego. Takie zarobki zadeklarował w oświadczeniu za 2023 r.:

  • ok. 254,53 tys. zł brutto – pensja rządowa;
  • ok. 11,97 tys. zł brutto – dieta poselska;
  • ok. 9,57 tys. zł brutto – uposażenie poselskie.

W oświadczeniu za 2023 r. zniknęła natomiast polisa, którą w 2022 r. polityk wycenił na ok. 130 tys. zł. Wzrosły natomiast oszczędności pieniężne wicepremiera. Obecnie deklaruje, że ma ich 348 tys. zł. Jeszcze 12 miesięcy wcześniej miał ich ok. 47 tys. zł.

Minister aktywów państwowych nabył obraz

Jacek Sasin posiada też Skodę Octavię z 2014 r. wycenioną na ok. 40 tys. zł (wzrost wartości o 5 tys. zł w porównaniu z poprzednim oświadczeniem). Nowością w oświadczeniu jest obraz autorstwa Jakuba Napieraja. Szef MAP wycenił go na 15 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
<<<<
4 miesiące temu
70 milionów też ma?
Szok
4 miesiące temu
Baner Sasina niech sobie kupi.
aya
4 miesiące temu
Skandal
333
4 miesiące temu
Papier przyjmie wszystko
Skarbowiec
4 miesiące temu
Po co wycena w takich oświadczeniach? Niech zmienią wzór oświadczenia i po sprawie. Przecież jak ktoś miał daną nieruchomość rok wcześniej to jej wartość w następnym roku nie jest rezultatem łapówki, tylko wzrostu cen wszystkich nieruchomości. Trzeba pamiętać o celu, w którym składane jest oświadczenie. Przecież nie chodzi o czepianie się wartości dla samego czepiania się.