Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Od września Rada Polityki Pieniężnej wraca do przedpandemicznego trybu

18
Podziel się:

Od września Rada Polityki Pieniężnej powróci do przedpandemicznego trybu obrad, zapowiedział prezes NBP Adam Glapiński. Oznacza to, że posiedzenia zakończone decyzją w sprawie stóp procentowych będą dwudniowe. Prezes odniósł się także do rekordowo późnej godziny publikacji decyzji po lipcowym posiedzeniu.

Od września Rada Polityki Pieniężnej wraca do przedpandemicznego trybu
Rada Polityki pieniężnej. Przed pandemią decyzyjne posiedzenia RPP były dwudniowe. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

- Jeśli wszystko będzie się działo w miarę dobrze jak przewidujmy, to od września wrócimy do przedpandemicznego trybu posiedzeń Rady - zapowiedział Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący RPP podczas piątkowej konferencji prasowej.

- Będą też 3 posiedzenia w miesiącu i wszystko wróci do starego trybu, także sposób komunikowania, mniej więcej - dodał.

Przed pandemią RPP obradowała raz w miesiącu na posiedzeniu decyzyjnym 2-dniowym , a także na jednodniowy niedecyzyjnym.

Zobacz także: Niepokojące sygnały z rządu. Lockdown w Polsce znów realną opcją

Od wybuchu pandemii posiedzenie decyzyjne, na którym Rada podejmuje decyzję w sprawie stóp procentowych, trwa jeden dzień. Zmienił się jednak nie tylko czas trwania posiedzenia, lecz przede wszystkim sposób komunikacji z rynkiem i dziennikarzami.

Przed pandemią decyzja w sprawie stóp procentowych ogłaszana była drugiego dnia, po czym o godz. 16.00 publikowany był komunikat. Następnie rozpoczynała się konferencja prasowa, na której Adam Glapiński odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Po wybuchu pandemii prezes NBP zrezygnował z konferencji bezpośrednio po posiedzeniu i to zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Od kilku miesięcy prezes odpowiada wprawdzie na pytania podczas wideokonferencji, jednak są to pytania wcześniej przesłane przez dziennikarzy. Pozostaje mieć nadzieję, że od września powrócą konferencje "na żywo".

Od wybuchu pandemii nie jest znana także godzina publikacji komunikatu po posiedzeniu. W czwartek RPP pobiła rekord. Decyzję opublikowano o godz.18.15, a komunikat o 18.40.

- Po prostu dłużej trwała dyskusja. Sytuacja jest skomplikowana, dlatego dyskusja musi trwać dłużej - powiedział Adam Glapiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Drań
3 lata temu
Sytuacja nie jest skomplikowana - Jest inflacja podnosimy stopy by ją zmniejszyć lub zastopować (kropka). I tyle
Pepeg z gumy
3 lata temu
Niech nie robią ani dwudniowych , ani trzydniowych , ani pięciodniowych. Jak od ponad roku nic nie zrobili - to po co wogóle są ?
Niebać PIS
3 lata temu
No i mamy Nowy Ład na półkach w sklepach...Tyle w temacie...
jasiek
3 lata temu
Glapa na gałąź
takiklimat
3 lata temu
okradać polaków z oszczędności, napedzac hiperinflacje, posuwać dwie glupie blondi i placic im po 80k miesiecznie to caly glapa