Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Oddala się widmo trudnej sytuacji gospodarczej? Dane GUS natchnęły optymizmem ekonomistów

14
Podziel się:

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego rozbudziły ostrożny optymizm ekonomistów Credit Agricole. Analitycy banku podkreślają, że oddala się perspektywa wystąpienia tzw. technicznej recesji w Polsce w drugim i trzecim kwartale. To dobra wiadomość dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Oddala się widmo trudnej sytuacji gospodarczej? Dane GUS natchnęły optymizmem ekonomistów
Oddala się perspektywa technicznej recesji w drugim i trzecim kwartale. To dobra wiadomość dla rządu Mateusza Morawieckiego (PAP, PAP/Łukasz Gągulski)

GUS przekazał w środę 21 września m.in., że sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 4,2 proc. w porównaniu z danymi sprzed roku. To spory skok, gdyż w lipcu wzrost w ujęciu rocznym wynosił 2 proc. Z kolei produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 6,1 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 4,2 proc. w lipcu.

Dobre prognozy dla gospodarki. Jest jedno "ale"

Zdaniem ekonomistów Credit Agricole wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych miał szeroki zakres i został odnotowany w większości kategorii (poza "paliwami" oraz "włóknem, odzieżą i obuwiem").

Eksperci zwracają uwagę na "korzystne efekty kalendarzowe", które sprzyjały aktywności w handlu detalicznym. Otóż w tegorocznym sierpniu liczba dni roboczych była większa o jeden dzień niż rok temu. Przyczyniło się to m.in. do wzrostu dynamiki produkcji budowlano-montażowej. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja ta zwiększyła się w sierpniu o 1,1 proc. miesiąc do miesiąca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Strach przed kryzysem. "Ludzie starsi się boją. W Żabce węgla nie kupią"

Analitycy podkreślają, że w strukturze produkcji na szczególną uwagę zasługuje silny wzrost dynamiki w kategorii "budowa budynków" (z 11,7 proc. rok do roku w lipcu do 25,7 proc. w sierpniu). "Jest to efekt kończenia rozpoczętych w poprzednich kwartałach inwestycji prywatnych, szczególnie mieszkaniowych" - wyjaśniają.

Pomimo lepszych od oczekiwań danych za sierpień podtrzymujemy naszą ocenę, że w najbliższych miesiącach aktywność w budownictwie będzie ograniczana przez narastające bariery podażowe, w tym brak wykwalifikowanych pracowników i silny wzrost materiałów budowlanych oraz popytowe, czyli zmniejszenie dostępności kredytów mieszkaniowych i spadek popytu gotówkowego na mieszkania związany z niepewnością towarzyszącą wojnie w Ukrainie - zaznaczają.

Oddala się widmo recesji technicznej?

Ekonomiści CA są zdania, że dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w połączeniu z opublikowanymi we wtorek danymi o produkcji przemysłowej sygnalizują spadek prawdopodobieństwa wystąpienia tzw. technicznej recesji (czyli spadku odsezonowanego PKB przez co najmniej dwa kwartały z rzędu) w Polsce w drugim i trzecim kwartale.

"W trzech wspomnianych wyżej segmentach gospodarki odnotowano skumulowany wzrost odsezonowanej aktywności w okresie lipiec-sierpień, co oznacza, że najprawdopodobniej w trzecim kwartale nie zostanie odnotowany spadek odsezonowanego PKB" - wyjaśniają.

W ich ocenie środowe dane są lekko pozytywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na utrzymujący się spadek realnej sprzedaży detalicznej w ujęciu rdr w kategoriach takich jak "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (mniej o 6,8 proc. w sierpniu), "meble, RTV, AGD" (mniej o 2,8 proc.) oraz "pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (spadek o 1,6 proc. rdr). Sygnalizuje on osłabienie popytu gospodarstw domowych na dobra trwałego użytku - oceniają ekonomiści CA.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Gość
2 lata temu
Zaraz NBP dodrukuje następne miliardy i złotówka się osłabi. Glapiński nie zawiedzie.
345345
2 lata temu
Ceny nieruchomości rosną nie dlatego że zwiększa się ich wartość lecz dlatego że złotówka się osłabia. Zachodnie fundusze kupują bo jest dla nich tanio. Ludzie uciekają przed inflacją i dewaluacją złotówki, inwestują w giełdę, waluty obce, kryptowaluty, złoto i nieruch., ludzie budują lub kupują pod wynajem. Na wynajmie da się zarobić, ale głównym problemem jest to, że u nas chroni się najemcę, który nie płaci - złodzieja i oszusta, a właściciel traktowany jest jak bogacz-wyzyskiwacz. Jak ktoś nie wywiązuje się z umowy i naraża innego na straty, powinien być wywalony na zbity pysk. Dlaczego nikt nie pomyśli, że ktoś wynajmujący (właściciel) może być bezrobotny, chory itd, a ma np. mieszkanie po rodzicach, które jest jego jedynym źródłem dochodu. Ma niepracującą żonę i chore dziecko. I musi do tego utrzymywać oszusta. Polecam przeczytac na lotdocelu pl artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami? – są tam też dostępne dokumenty najmu
żorż
2 lata temu
według GUS'u to paliwo jest dalej po 4,50...
opo
2 lata temu
Tak, tak, WYbory idą to Pis będzie sterował statystykami by pokazać jak jest pięknie
jak wczoraj
2 lata temu
Kto pamięta skecz kabaretu gry o pani Pelagii? Wypisz wymaluj. "A dla kogo ten wywiad? To bez kozery powiem pindet ,tysiąc ,sto tysięcy"