Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki. Coś drgnęło, jednak do optymizmu jeszcze daleko

4
Podziel się

Trwa odmrażanie gospodarki, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Wskaźnik nastrojów gospodarczych drgnął, jednak do rynkowego optymizmu jeszcze daleka droga. Szykuje się powtórka scenariusza znanego po kryzysie w 2008 roku.

Wskaźnik ESI. Daleka droga do gospodarczego optymizmu
Wskaźnik ESI. Daleka droga do gospodarczego optymizmu (Flickr)
bErVSGlh

Unijny wskaźnik nastrojów gospodarczych (ESI) uchwycił w maju pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego, jednak zbyt słabe, by marzyć o szybkim powrocie do normalności sprzed pandemii - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Właśnie został opublikowany najnowszy odczyt wskaźnika ESI, w strefie euro wzrósł o 2,6 pkt do poziomu 67,5 pkt, natomiast w całej Unii Europejskiej wzrósł o 2,9 pkt do wartości 66,7 pkt. Jak podaje "PB", choć większość sektorów zanotowała lepszy wynik niż podczas marcowych i kwietniowych odczytów, sektor usług nadal notuje spadek, i to mimo odmrażania gospodarki, choć tempo tego spadku jest już nieco wolniejsze.

Należy podkreślić, że to lekkie odbicie dalekie jest od rynkowego optymizmu, o nim można mówić dopiero, gdy ESI przekroczy 100 pkt. Zdaniem eskeprtów, przy tak powolnym wzroście nastrojów konsumenckich nie można mówić o gospodarczym odbiciu w kształcie litery V.

bErVSGlj

Tym bardziej, że rosnące bezrobocie w większości unijnych krajów zazwyczaj wpływa na spowolnienie ożywienia. Wszystko wskazuje na powtórkę scenariusza po kryzysie w 2008 r., czyli rosnącą presję deflacyjną.

Zobacz także: Obejrzyj: Firmy zwalniają w czasach koronawirusa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bErVSGlp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErVSGlK
KOMENTARZE
(4)
Wrazie W
rok temu
V to jeszcze nic przy 2x W(WW) ,bo i tak mkze byc, szczepionki niewidać,a chlorylonina co tump bierze nie działa jak powinna, II Fala na jesienie wszystkich przefsiebiorców na bruk powypier....ala
logiczny
rok temu
Jak to jest optymizm to czym jest pesymizm ? ;)))
ChcecieBajkiO...
rok temu
Taaa, epidemia wygasa a Andrzej Duda jest dobrym prezydentem
bErVSGlL
Łysa Góra
rok temu
Szyją prują, szyją prują i z tego się utrzymują.