Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Odwilż na Pacyfiku. Pierwsze takie spotkanie od trzech lat

4
Podziel się:

Po trzech latach napięć dojdzie do spotkania polityków wysokiego szczebla z Australii i Chin. Dojdzie do niego w Pekinie. To kolejne oznaki poprawy stosunków między tymi państwami. Wcześniej już Chiny zniosły niektóre ograniczenia handlowe, które nałożyły na Australijczyków.

Odwilż na Pacyfiku. Pierwsze takie spotkanie od trzech lat
Stosunki między Australią i Chinami od czasu wybuchu pandemii COVID-19 były napięte (Getty Images, Michele Spatari)

Po trzech latach Australia Chiny wznowią rozmowy na szczeblu rządowym – informuje Bloomberg. Ma to być kolejny krok w kierunku stabilizacji relacji między tymi państwami. Rozmowy mają dobyć się w pierwszym tygodniu września w Pekinie.

Australijsko-Chiński Dialog Wysokiego Szczebla odbędzie się w czwartek w Pekinie i posłuży jako platforma dla wysokich rangą przedstawicieli przemysłu, rządu, środowiska akademickiego i innych obszarów do omówienia kwestii od handlu i inwestycji po bezpieczeństwo regionalne i międzynarodowe – mówi cytowana przez Bloomberga australijska ministra spraw zagranicznych Penny Wong.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chiński sprzęt groźny jak nigdy. Ekspert: ja nie kupuję

Szansa na spotkanie przedstawicieli przemysłu

Australijsko-Chiński Dialog Wysokiego Szczebla odbędzie się w czwartek w Pekinie i posłuży jako platforma dla wysokich rangą przedstawicieli przemysłu, rządu, środowiska akademickiego i innych obszarów do omówienia kwestii od handlu i inwestycji po bezpieczeństwo regionalne i międzynarodowe, powiedziała minister spraw zagranicznych Penny Wong w sobotnim oświadczeniu.

Chińskiej delegacji ma przewodniczyć były minister spraw zagranicznych Chin Li Zhaoxing. Natomiast były minister handlu Craig Emerson będzie współprzewodniczył australijskiej delegacji.

Wznowienie dialogu jest jednym z rezultatów spotkania australijskiej szefowej ministerstwa spraw zagranicznych z jej chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi, które miało miejsce w grudniu 2022 roku.

To kolejny znak, że stosunki między Australią i Chinami poprawiają się po wyborze centrolewicowego rządu Partii Pracy w Canberze. Pekin zniósł pewne ograniczenia handlowe na australijskie towary, a premier Anthony Albanese został zaproszony do złożenia wizyty – pisze Bloomberg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka światowa
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
pam
8 miesięcy temu
Chiny nie powinny mieć złudzeń w stosunku do Anglosasów. Anglosasi zawiązali sojusz wywiadowczy Pięciorga Oczu, do którego należą USA, Kanada, Mała Brytania, Australia i Nowa Zelandia. Będą się bronić żeby nikt im nie zabrał dominacji nad światem. A Chiny i Rosja są dla nich zagrożeniem.
allo allo
8 miesięcy temu
co do trzeżwiejszych polityków zachodu zaczyna docierać ,że wprowadzone sankcje na Rosję i Chiny w pierwszym rzędzie uderzyły w zachodnie gospodarki. Widać ,że Chiny osiągnęły to co chciały skoro Australijczycy chcą rozmawiać.
hehe
8 miesięcy temu
o co chodzi z nową walutą zaproponowaną przez chiny (to ma się chyba nazywać "remimbi" ?) która niby ma być bezpośrednio wymienialna na złoto i ma zastąpić dolara ? kto mi da gwarancje że rząd chin się nie rozmyśli i rozdzieli walutę "remimbi" od złota tak jak to kiedyś zrobili amerykanie ? wychodzi na to że najbezpieczniej kupować złote monety a najtaniej trzymać je w skrytkach bankowych (chodzi też o to że bank jest obłożony kamerami)
Hehehe
8 miesięcy temu
Jesusienku jak wy przekręcacie