Notowania

men
16.01.2019 17:49

Odwołane studniówki przez żałobę narodową? Stanowisko MEN

Wiele szkół odwołuje studniówki przez żałobę narodową, która zostanie wprowadzona na czas uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza. Do ministerstwa edukacji dzwonią zdezorientowani rodzice. MEN komentuje sprawę za pośrednictwem money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W piątek i sobotę żałoba narodowa, niektóre szkoły odwołują studniówki. Reakcja MEN (Fot: ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS)

Po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że dzień jego pogrzebu będzie dniem żałoby narodowej. W środę poznaliśmy szczegóły samych uroczystości pogrzebowych oraz związanej z nimi żałoby. W całej Polsce zacznie obowiązywać w piątek od godz. 17 i będzie trwać do soboty do godz. 19.

Ten okres to również czas studniówek. W najbliższy weekend miała się odbyć część z nich, jednak wiele szkół je odwołuje lub zmienia termin, na przykład na niedzielę 20 stycznia lub bardziej odległe daty. Rodzice jako organizatorzy studniówek są zdezorientowani.

- Kwiaciarnia zapłacona, hotel opłacony, dziewczyny już fryzjerów pozamawiały, a my nie wiemy co mamy robić - mówi w rozmowie z money.pl pani Ania, rodzic i przy okazji organizatorka studniówki w jednej z warszawskich szkół.

Jak dodaje, nikt nic nie wie. Szkoła boi się organizować imprezę, nauczyciele wydzwaniają do Ministerstwa Edukacji Narodowej, rodzice starają się przekonać, żeby studniówka się odbyła, ale poprzedziła ją minuta ciszy.

– Wiadomo, że też chcemy uczcić w jakiś sposób (śmierć prezydenta Adamowicza – przyp. red.). Jednak odwołanie czegoś, co szykowaliśmy tak długi czas, to jednak najgorsze z możliwych rozwiązań – mówi nam pani Ania.

Zobacz też: Sejm. Minuta ciszy i przemówienie Grzegorza Schetyny

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wydzwaniali nie tylko nauczyciele, ale i sami rodzice, co potwierdza w rozmowie z money.pl rzeczniczka resortu Anna Ostrowska. I tłumaczy:

- Wszyscy rozumiemy komunikat dotyczący żałoby narodowej, natomiast pewną dowolność pozostawiamy rodzicom. Warto porozmawiać z uczniami i powiedzieć, jak wygląda sytuacja – to też jest element ich dorosłego życia. Jednak nie jest kompetencją ministerstwa, by rekomendować czy zalecać, a tym bardziej, by takie imprezy odwoływać. Odpowiadamy na poszczególne telefony właśnie w takim zdroworozsądkowym duchu – dodaje Anna Ostrowska z MEN.

Rzeczniczka resortu podsumowuje swoją wypowiedź dla money.pl, że jest to kwestia do społecznej dyskusji na linii kadra nauczycielska-rodzice-uczniowie.

- Organizator, czyli sami rodzice, powinni podjąć decyzję. Studniówki są wydarzeniami zamkniętymi, często komercyjnymi, organizowanymi poza szkołą. Pytanie do rodziców, jak je rozumieć. Być może odwoływanie nie jest konieczne. Rozwiązaniem może być na przykład uczczenie minutą ciszy prezydenta Adamowicza, zmienienie repertuaru na spokojniejszy lub w ogóle zrezygnowanie z muzyki. Jednak ta kwestia leży po stronie rodziców, ministerstwo tu niczego nie może narzucać – mówi Anna Ostrowska.

Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza

Do zamachu na życie Pawła Adamowicza doszło w niedzielę 13 stycznia podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Adamowicz został trzykrotnie ugodzony ostrym nożem przez 27-letniego Stefana W.

Trafił do szpitala, gdzie przeszedł trwającą 5 godzin operację. Przeżył ją, ale jego stan był bardzo poważny. Po kilkunastu godzinach od jej przeprowadzenia lekarze poinformowali o śmierci prezydenta Gdańska.

Żałoba narodowa

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, tuż po oficjalnym potwierdzeniu przebiegu uroczystości pogrzebowych przez gdański ratusz, Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy poinformowała w komunikacie o wprowadzeniu żałoby narodowej.

„W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Prezydent RP Andrzej Duda skierował do kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów rozporządzenie w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu” – czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

Szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych udostępnił portal miasta Gdańska TU.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-01-2019

trakerSzkoda każdego człowieka .Czy ktoś pamięta o pięciu dziewczynach z Koszalina ?Z całym szacunkiem dla zmarłego ale był śmiertelnikiem jak każdy z … Czytaj całość

16-01-2019

monia99Nie mieszajmy młodzieży do tego.Niech się bawią, niedługo matury.To jest wyjątkowy dzień w ich życiu.A żałobę zostawmy dorosłym.

16-01-2019

GośkaPrzecież studniówkę można rozpocząć o 19,30 .Wiadomo, że są to ludzkie pieniądze i młodzież nie jest winna, Uważam, że można wszystko pogodzić. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (924)