Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Ograniczenia na granicach, susza i brak pracowników. Żywność zdrożeje

25
Podziel się:

Kto schyli się po polskie truskawki, kto zbierze francuskie winogrono? Rolnicy będą mieć w tym roku problem nie tylko z powodu suszy. Producenci w całej Europie zadają sobie dziś pytanie, kogo nająć do pracy w sezonie, skoro przekraczanie granic może być utrudnione jeszcze długo.

Kto w tym roku zbierze owoce i  warzywa? Rolnicy martwią się, że te zgniją na polach
Kto w tym roku zbierze owoce i warzywa? Rolnicy martwią się, że te zgniją na polach (FORUM)

Kryzys gospodarczy sprawił, że wiele państw wprowadziło ograniczenia eksportu żywności, aby zapewnić dostępność podstawowych produktów spożywczych dla obywateli. Rosja, obecnie największy na świecie eksporter pszenicy, mąki i produktów z pszenicy, wprowadziła kwoty eksportowe na pszenicę, kukurydzę, jęczmień, żyto, a od 20 marca w ogóle nie eksportuje m.in. ryżu i gryki, która jest najpowszechniejszym składnikiem niskobudżetowych posiłków w tym kraju.

Kwoty lub zakazy eksportu niektórych zbóż i produktów zbożowych wprowadziły również m.in. Kazachstan, Ukraina, Białoruś i Kirgistan.

Trzy kraje azjatyckie zapowiedziały z kolei ograniczenia w eksporcie ryżu: Kambodża ma wprowadzić całkowity zakaz eksportu, podczas gdy Indie i Wietnam wstrzymały podpisywanie nowych kontraktów eksportowych. Indie uzasadniają swoją decyzję niedoborami siły roboczej i zakłóceniami logistycznymi, które utrudniają realizację istniejących kontraktów - czytamy w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Analitycy przypomnieli, że Polska jest jednym z największych producentów żywności w UE i odnotowuje znaczące nadwyżki w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi. Produkcja przekracza krajowe zapotrzebowanie w przypadku większości rodzajów produkcji rolnej, co zwiększa nasze bezpieczeństwo żywnościowe.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus i susza. To jest zły czas dla producentów i rolników

Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że w 2020 r. ceny żywności nie zareagowały jeszcze drastycznymi wzrostami na wprowadzane ograniczenia. Co nie znaczy, że tak się nie stanie.

Ceny żywności w najbliższych miesiącach mogą wzrosnąć również dlatego, że mniej będzie chętnych do prac sezonowych. PIE przypomniało, że tymczasowe zamknięcie wielu granic dla ruchu osobowego związane z pandemią doprowadziło do niedoboru pracowników sezonowych w rolnictwie, ogrodnictwie i w przetwórstwie rolno-spożywczym.

"W Unii Europejskiej z powodu zamknięcia granic niemieccy, francuscy, hiszpańscy, włoscy, brytyjscy, ale także polscy plantatorzy – uzależnieni od pracowników sezonowych migrujących zarobkowo z Europy Wschodniej bądź Afryki Północnej (np. z Maroka) – stanęli w obliczu braku rąk do pracy przy zbiorach i wstępnej obróbce świeżej żywności" – zaznaczyli eksperci.

Ostrzegają, że w nadchodzących miesiącach w UE będzie brakować ok. 40-50 proc. pracowników sezonowych, co może oznaczać, że wiele warzyw i owoców zostanie - i zgnije - na polach i w sadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
mirk0
4 lata temu
To zgnija i nikt od was nic nie kupi:PPPPPPPPPPPPPPP
Ktoś
4 lata temu
Podobno jest bezrobocie w Polsce 🤔, ale po co pracować- państwo da
Sm
4 lata temu
Goji brakuje za 5 zl na h
Baba Jaga
4 lata temu
Truskawki twarde i bez smaku ,bardzo często plantacje przy ruchliwych drogach . Rolnicy niech sami zjedzą z satysfakcją
muzyk64
4 lata temu
Nie muszę jeść ..proste ..żonce tez wybije to z glowy..
...
Następna strona