Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Opłaty za śmieci. Senat za odrzuceniem maksymalnej stawki za odpady według wskazań wodomierza

30
Podziel się:

Połączone komisje senackie chcą usunięcia z noweli tzw. ustawy śmieciowej przepisu zgodnie z którym maksymalna stawka opłaty za wywóz śmieci ustalana ma być na podstawie wskazań wodomierza. Według rządu opłata nie mogłaby być wyższa niż ok.150 zł za gospodarstwo domowe.

Opłaty za śmieci. Senat za odrzuceniem maksymalnej stawki za odpady według wskazań wodomierza
Gminy w pierwszej kolejności mają przygotowywać do ponownego użycia i recyklingu odpady zebrane selektywnie oraz odpady powstające w procesie sortowania. (stock.adobe)

Połączone Komisje Klimatu, Środowiska i Samorządu Terytorialnego rozpatrzyły we wtorek 40 poprawek do noweli tzw. ustawy śmieciowej.

Senatorowie opowiedzieli się m.in. za usunięciem z niej zapisu ustanawiającego maksymalną stawkę za odpady, jaką gmina będzie mogła nałożyć na mieszkańców przy wyborze metody od zużytej wody.

Nowela tzw. ustawy śmieciowej przyjęta przez Sejm na początku lipca ustanawia maksymalną stawkę opłaty za śmieci przy naliczaniu jej na podstawie zużycia wody. Opłata nie mogłaby być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe (tj. ok. 150 zł).

Zobacz także: Dla polityków +70 proc., dla nauczycieli? Pensja minimalna z plusem

Metodę ustalania opłat za śmieci na podstawie wskazań licznika za wodę wykorzystuje się m.in.: w Szczecinie, Tarnowie, Darłowie, Ustce, w Markach, Radzyminie a od niedawna w stolicy.

Senatorowie byli również za skreśleniem z projektu punktu mówiącego, że rada gminy może postanowić w drodze uchwały o pokryciu części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych, które nie pochodzą z opłat śmieciowych pobranych od mieszkańców.

Zaproponowali zwiększenie ryczałtowej stawki opłaty za odpady wytwarzane przez nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy lub innej wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

Zgodnie z nowelizacją, gminy w pierwszej kolejności mają przygotowywać do ponownego użycia i recyklingu odpady zebrane selektywnie oraz odpady powstające w procesie sortowania.

Takie rozwiązanie powinno spowodować, że mniej śmieci trafi na wysypiska, co w konsekwencji również ograniczy koszty dla gmin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
SUWEREN
3 lata temu
Zużycie wody ma się nijak do generowania śmieci. Naliczanie opłat na podstawie wskaźników wyssanych z palca jest NIE ZGODNE Z PRAWEM I DO ZASKARŻENIA. Proszę mi podać powiązanie wygenerowania śmieci z poniżej wymienionymi punktami: 1. Powierzchnia użytkowa mieszkania/ domu- życzycie wody większe do utrzymania czystości 2. Pielęgnacja ogrodów - podlewanie 3. Higiena osobista domowników - codzienny prysznic / raz w tygodniu prysznic. Wskaźnik kompletnie nie odzwierciedla generowania śmieci w danym gospodarstwie a wręcz odwrotnie dyskryminuje osoby zadbane i dbające o siebie i otocznie. To tak jakbym chciała obliczyć wydatki na wyżywienie na podstawie przejechanych kilometrów samochodem. Liczyć można, papier wszystko przyjmie. JEŻELI W MOJEJ GMINIE TAKĄ GŁUPOTE WYMYŚLĄ ODRAZU PODAJE ICH DO SĄDU !!!
Idiotyzm !!!
3 lata temu
Ktoś kto zużyje 1 m3 = ILE zapłacić """musi"""" ?! Bo jeżeli zużyje 10000000000000000000000000000000000000000000000000000000 m3 to wiadomo, że 150 zeta !!!
SŁUCHAM...
3 lata temu
Półśrodki, półprawdy...klamstwa..... ILE ZAPŁACI SIĘ ZA ZUŻYCIE 0,5 M3 WODY ?
Polak
3 lata temu
Obliczanie opłat za śmieci powiązane ze zużyciem wody to absurd na skalę światową. Ci, którzy to wymyślili to geniusze głupoty.
Zagadka
3 lata temu
Piorę pieluchy tetrowe i używam więcej wody, a sąsiadka wywala kilka pampersów dziennie. Kto produkuje więcej śmieci?
...
Następna strona