Notowania

brexit
24.01.2019 19:28

Opóźnienie brexitu "leży na stole". Europa boi się scenariusza "no deal"

Choć do formalnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo pozostało niewiele ponad 2 miesiące, to wciąż nie wiadomo, jak będzie ono wyglądać. W obliczu poważnego ryzyka "twardego brexitu" liderzy państw unijnych sugerują możliwość opóźnienia procedury lub jej całkowitego porzucenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sebastian Kurz i Theresa May (Fot: Leszek Szymański)

- Brexit bardzo mnie martwi, bardzo bym chciał aby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej - stwierdził w Davos premier Mateusz Morawiecki zapytany o sprawę przez dziennikarza BBC. Jak dodał, ze strony Brukseli nie ma możliwości na ponowne otwarcie negocjacji, których efekt jest kością niezgody w brytyjskim parlamencie. Zdaniem szefa polskiego rządu "najlepszym scenariuszem byłby ten, w który Brytyjczycy zdecydowaliby o pozostaniu w Unii Europejskiej".

Główny negocjator Brukseli ds. brexitu Michel Barnier w rozmowie z niemieckim radiem Deutschlandfunk otwarcie przyznał, że nie ma możliwości powrotu do rozmów o treści "umowy rozwodowej" ze Zjednoczonym Królestwem, jednak jest gotów do negocjacji treści deklaracji politycznej określającej założenia przyszłych unijno-brytyjskich relacji. Były francuski minister spraw zagranicznych zwrócił się również do brytyjskich parlamenatrzysów o podjęcie odpowiedzialnej decyzji.

Problemów z brexitem jest co niemiara: city, umowy handlowe, sprawa Irlandii

- By uniknąć wyjścia bez umowy nie wystarczy zagłosować przeciwko takiemu rozwiązaniu (nawiązał tym samym do pomysłu laburzystów, którzy wzywają do przyjęcia ustawy zakazującej "twardego brexitu" – red.). Trzeba poprzeć umowę. Jeśli nic się nie zdarzy, nie będzie nowych propozycji, będziemy zmierzać w kierunku opuszczenia szeregów UE przez Zjednoczone Królestwo bez umowy 30 marca - dodał Barnier.

Taki scenariusz przeraża jednak część europejskich polityków. Stąd kanclerz Austrii, sprawującej w ubiegłym półroczu prezydencję w Unii Europejskiej, Sebastin Kurz stwierdził, że UE powinna zgodzić się na opóźnienie brexitu. Jak wyjaśnił, najlepszym rozwiązaniem byłoby ratyfikowanie wynegocjowanego układu przez parlament w Westminster, ale gdyby okazało się to niemożliwe, przywódcy europejscy "powinni mieć odwagę opóźnić datę brexitu", by odsunąć groźbę bezumownego rozwodu.

Jak dodał, taka propozycja została już przedstawiona Londynowi i "opcja leży na stole”. By mogła zostać wykorzystana, najpierw taką wolę musiałby wyrazić Londyn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-01-2019

ZbigniewBrexit to jedna z najlepszych rzeczy jaka się przytrafi w marcu. Rozwalenie lewackiego eurokołchozu w ten czy w iny sposób i tak przyjdzie. To już … Czytaj całość

24-01-2019

Wujo OlafNo i Tusk spowodował następną katastrofę. Z Polski uciekł narobiwszy gnoju. A dokąd ucieknie z Europy?

24-01-2019

POLAK logikTwardy Brexit to wbrew opiniom polityków bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich stron - oczywiście tylko nie dla polityków UE ,ponieważ może pokazać … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (33)