Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi to zrobić?

9
Podziel się:

Do 20 maja przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, muszą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina w środę ZUS. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2024 r.

Ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi to zrobić?
Do 20 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok (East News, Bartlomiej Magierowski)

- Obowiązek przekazania bilansu rozliczającego roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r. dotyczy nie tylko przedsiębiorców, którzy obecnie prowadzą firmę, lecz również osób, które w zeszłym roku zawiesiły lub zakończyły działalność, a podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu w 2023 r. choćby przez jeden dzień - podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Dodał, że roczne rozliczenie musi również sporządzić płatnik składek, który rozpoczął prowadzenie działalności od stycznia 2024 r. i opłaca podatek na zasadach ogólnych.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej trzeba przekazać do ZUS-u w dokumencie za kwiecień 2024 r. do 20 maja.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA. Natomiast w przypadku opłacania składek za inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA.

Jak zaznaczył ZUS, zanim przedsiębiorca prześle roczne podsumowanie, powinien sprawdzić, czy przekazał dokumenty rozliczeniowe za wszystkie miesiące: roku kalendarzowego (od stycznia do grudnia 2023 r.) – jeśli płaci podatek w formie ryczałtu, lub roku składkowego (od lutego 2023 r. do stycznia 2024 r.) – jeśli opłaca podatek na zasadach ogólnych.

W pierwszej kolejności należy uzupełnić brakujące dokumenty rozliczeniowe, a dopiero wtedy złożyć roczne rozliczenie.

Do 1 sierpnia ZUS odda nadpłatę

ZUS przypomniał, że jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyjdzie nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na profilu płatnika na PUE ZUS w dokumentach roboczych będzie przygotowany wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R).

Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE do 3 czerwca. Wówczas najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je przekazać najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli się nie składa takiego wniosku, to do 1 lipca 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przedsiębiorcy
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
kiszcz
4 tyg. temu
Tylko ukłagy podpisane w Magdalence gwaranten stabinoosci
Jarosław Maćk...
4 tyg. temu
Kiedy zostanie zlikwidowany Wspaniały Ład i zniesiony podatek w ZUSIE. Kto to zrobi tylko na niego zagłosuję. Czasu jest mało.
Lucek
4 tyg. temu
Przecież ZUS ma wszystkie dane, to niech sam sobie policzy.
Zus
4 tyg. temu
Odmawia swiadczen niezdolnym do pracy a jego orzecznictwo to bagno prawne.
doctor oj bol...
4 tyg. temu
Na co komu taki sztuczny twór jak ZUS oni nic nie potrafią załatwić gubią dokumenty każdą przynosić deklaracje po 20 latach które były prawidłowo złożone przecież to się w głowie nie mieści. Panie Tusk zlikwidować ZUS i to jak najprędzej.