Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WS
|

Ostra walka o Turów. Rzecznik rządu wyciągnął "niemiecką kartę"

78
Podziel się:

Rzecznik rządu mówił o konsekwencjach zamknięcia elektrowni w Turowie. – Importowalibyśmy ją [energię elektryczną – przyp. red.] z elektrowni, które są napędzane niemieckim czy czeskim węglem wydobywanym kilkadziesiąt kilometrów dalej. Widać gołym okiem, o czyje interesy chodzi – mówił Piotr Müller.

Ostra walka o Turów. Rzecznik rządu wyciągnął "niemiecką kartę"
Rzecznik rządu i rzecznik Prawa i Sprawiedliwości mówili podczas konferencji na temat zamknięcia kopalni Turów (PAP, Tomasz Gzell)

Podczas konferencji Prawa i Sprawiedliwości był poruszony temat Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

– Udajemy się do Turowa, do Bogatyni, aby właśnie tam, aby spotkać się z mieszkańcami tamtego regionu, ponieważ to miejsce – kopalnia i elektrownia w Turowie jest miejscem, które ogniskuje dzisiejsze problemy całego państwa polskiego. Problemy, które dotyczą naszego bezpieczeństwa energetycznego, naszej suwerenności, ale także standardu życia polskich obywateli – mówił podczas konferencji Prawa i Sprawiedliwości jej rzecznik prasowy Rafał Bochenek.

Jego zdaniem zarówno Unia Europejska, ale i polskie sądy podejmują próby, aby kompleks kopalniano-energetyczny zamknąć i aby doprowadzić do tego, że bezpieczeństwo energetyczne Polski będzie zagrożone.

"Wytyczne z Brukseli"

– Mamy takie partie polityczne, jak Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe czy Lewica, które co prawda chcą być w Unii Europejskiej, ale chcą, aby zasady, na jakich Polska będzie w Unii Europejskiej funkcjonowała, przekazywała nam Bruksela lub ewentualne wytyczne płynęły z Berlina za pośrednictwem Brukseli – mówił Müller.

– Słyszeliśmy te wypowiedzi wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego, który apelował, aby wykonać decyzję zamknięcia kopalni Turów. To samo robił Szymon Hołownia, w czasie gdy TSUE podejmowało decyzję o zabezpieczeniu. My mówimy wprost – bezpieczeństwo energetyczne Polski, bezpieczeństwo Polaków pod kątem energetycznym jest dla nas kluczowe, jest kwestią bezpieczeństwa całego kraju i nie możemy pozwolić na zamknięcie tej kopalni i tej elektrowni – przekazał rzecznik rządu.

– Gdybyśmy tę kopalnię zamknęli, tak jak tego chcą Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia, to wiecie państwo, skąd byśmy importowali energię elektryczną? Importowalibyśmy ją z elektrowni, które są napędzane niemieckim czy czeskim węglem wydobywanym kilkadziesiąt kilometrów dalej od kopalni Turów. Widać gołym okiem, o czyje interesy chodzi – dodał Müller, rzecznik rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(78)
Czech
10 miesięcy temu
Przy spadających cenach energii elektrycznej produkcja z wegla przestanie nam się opłacać prawdopodobnie już w 2025 roku. Rok 2026 będzie stratny, a rok 2027 już teraz zapowiada się na kompletną katastrofę dla naszej energetyki węglowej – mowi Pavel Tykač , drugi co do wielkości producent energii elektrycznej w Czechach!!! Podobne zagrożenie czeka półpaństwowy CEZ. W sytuacji, gdy elektrownie weglowe zaczynają przynosić straty, trzeba je zamknąć jako dobry gospodarz – powiedział główny ekonomista ČEZ Pavel Řežábek.
Program PO
10 miesięcy temu
Kłamać, kłamać I jeszcze raz kłamać.
Niszczenie
10 miesięcy temu
To co było robione w latach 80, potem w 90 w kraju to dopiero był początek stopniowego niszczenia kraju. Zaczęto on przejmowania i niszczenia zakładów pracy. Emigrację wyuczonego narodu, by pracowali w ciężkich, brudnych itp zawodach, w których rodzimy obywatel nie chciał by pracować. Zniszczono podstawową komórkę społeczną czyli rodzinę wielopokoleniową i jej rozwój. Zamykano dobra naturalne (kopalnie), niszczono środowisko (wycinki lasów by budować autostrady dla szybkiego przepływu towarów zachód - wschód i odwrotnie, niszczono pola uprawne by budować lotniska by mogły też latach prywatne samoloty trujące środowisko. Itd Teraz chcą jeszcze przejąć zakłady strategiczne tj m.in energetycze, a jak się nie udaje to trzeba je zlikwidować i zmusić potem na swych warunkach, by korzystali z tych co są za granicą. Wtedy jest się już całkowicie uzależnionym, bo wyłączenie prądu, powoduje że staje wszystko.
Sieniawka
10 miesięcy temu
Konsekwencją likwidacji kopalni Turów, a co za tym idzie pobliskiej polskiej elektrowni będzie dość szybkie przejęcie gospodarcze rejonu Bogatyni przez Niemcy. Samorządowcy z pobliskiego Zittau w swoich wypowiedziach mocno na to liczą i dosłownie przebierają nóżkami, aby do tego jak najprędzej doszło.
Hela
10 miesięcy temu
Panowie rzecznicy Młodzi ludzie co z was za Polacy . Taki bzdury wygadywać . Wstyd
...
Następna strona