Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Oto efekt Polskiego Ładu. Tak państwo zyskuje na daninie od firm

38
Podziel się:

Danina od firm może stać się najważniejszym źródłem wpływów z podatków dochodowych dla budżetu. Przynajmniej w tym roku - informuje "Dziennik Gazeta Prawna", dodając, że wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych, stały się tak samo ważne jak wpływy z podatku od osób fizycznych.

Oto efekt Polskiego Ładu. Tak państwo zyskuje na daninie od firm
Wiceminister finansów Artur Soboń przekonuje, że wzrost wpływów z podatku CIT nie jest dla rządu zaskoczeniem (GETTY, NurPhoto)

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że zarówno z podatku PIT i CIT budżet państwa zyskał po ponad 60 mld zł.

"Jeszcze w zeszłym roku wpływy z CIT były wyraźnie z tyłu: wyniosły 52,3 mld zł, podczas gdy PIT dał 73,5 mld zł. Teraz dochody z CIT już o 6 mld zł przekroczyły roczną prognozę. Zaplanowane wpływy z podatku od osób fizycznych po 10 miesiącach zrealizowano w 87 proc." - czytamy w DGP.

Wiceminister finansów Artur Soboń cytowany przez DGP mówi, że wysoki wzrost wpływów CIT do budżetu nie jest dla rządu zaskoczeniem. Wiceminister przekonuje, że wpływa na to stabilna sytuacja gospodarcza, dzięki której przedsiębiorcy mogą liczyć na wysokie zyski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraińcy zapłacili 10 mld zł podatku w Polsce. "Mówienie o samych wydatkach jest nieuprawnione"

Podatek minimalny na nowych zasadach

Minimalny CIT był jednym z rozwiązań zapisanych w Polskim Ładzie i to z tych wzbudzających największe kontrowersje. Zakładał on, że jeżeli przy rozliczeniu rocznym przedsiębiorcy wykażą straty lub ich dochody będą niższe niż 1 proc. przychodów, to będą musieli zapłacić 10 proc. podatku obliczonego od podstawy opodatkowania.

W wersji 2.0 podatkowej reformy rząd zdecydował się na jego zawieszenie w 2022 r. i 2023 r. Potem danina ma jednak powrócić, lecz już na nowych zasadach.

Zawężona zostanie m.in. grupa podatników podlegających minimalnemu podatkowi dochodowemu. Wyłączeni z niego będą m.in. mali podatnicy CIT (czyli tacy, których roczne przychody brutto nie przekraczają 2 mln euro), spółki komunalne, czy świadczące usługi przede wszystkim z zakresu ochrony zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
aaaaaaa
2 miesiące temu
To są te "obniżki Podatków" jak reklamowali w tv, po lockdownie zafundowali to , nienawidzę PIS/
Mik
2 miesiące temu
Za chwilę nie będziecie mieli skąd wziąść tych danin, małe firmy się zamykają, kto wtedy wam da - wielkie molochy, chyba nie....
66 tyś. zł ! ...
2 miesiące temu
to kwota wolna od podatku dla posłów to nie 30 tys., lecz aż 66 tys. zł ! To efekt Polskiego Ładu !.
R55
2 miesiące temu
Rząd tak ustawia przepisy aby Polak płacił jak najwięcej podatków i składek emerytalnych i zdrowotnych, Polakowi najchętniej wyrwano by serce z osierdzi
Kolobolo
2 miesiące temu
Jak firma inwestuje np pozycza kase na maszyny lub rozbudowe to wykazuje strate. Czyli pis nienawidzi jak firmy sie rozwijaja ??. Brawo !!
...
Następna strona