Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Bartłomiej Derski
|

Paląc drewnem w piecu pomożesz krajowi

78
Podziel się

Ostatnia szansa, aby zwiększyć udział "zielonej" energii w Polsce w 2020 roku i pomóc naszemu krajowi wywiązać się z unijnych zobowiązań to… napalenie na Święta drewnem w piecu. To dziś najważniejsza technologia OZE w Polsce.

Paląc drewnem w piecu pomożesz krajowi
Drewno to wciąż ważny surowiec w polskiej energetyce. (Getty Images, Omer Urer, Anadolu Agency)
bDHZWdaZ

Dwa tygodnie solidnego hajcowania drewnem we wszystkich 4 mln domowych pieców i kominków, gdzie pali się surowcem z polskich lasów, mogłoby zauważalnie przybliżyć nasz kraj do osiągnięcia unijnego celu udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) na koniec tego roku.

Zatem, Drodzy Rodacy, nie szczędźmy drewna, zwłaszcza że milion z nas i tak pozyskuje je za darmo, i ładujmy do pieców polana, okrąglaki, zrębki, pellety, gałęzie, trociny, ług czy chrust i hajcujmy! Tak pomożemy naszej ojczyźnie wywiązać się z unijnych zobowiązań udziału energii z OZE.

Polska energetyka drewnem stoi

bDHZWdbb

Ten apel nie jest oczywiście pozbawiony ironii. Jednocześnie jednak pokazuje naszą energetykę odnawialną taką, jaka jest naprawdę – nie opartą na elektrowniach wodnych, tysiącach paneli fotowoltaicznych, czy wielkich farmach wiatrowych, ale na drewnie spalanym w domowych piecach, a w przypadku 500 tys. polskich rodzin także drewnie, którym pali się pod kuchniami, aby ugotować obiad.

Zobacz także: OZE w Polsce. W jakim kierunku zmierzamy?

Drewno spalane w domach daje nam dwukrotnie więcej energii odnawialnej niż dostarczają do sieci elektroenergetycznej wszystkie farmy wiatrowe w Polsce czy wszystkie stacje benzynowe, na których zawsze dolewamy do baku po kilka procent biopaliw.

bDHZWdbh

I to w dużej mierze od tego ile drewna spalimy, a właściwie od tego ile spalonego drewna wykażemy w statystykach, zależy realizacja "zielonego" celu naszego kraju, do którego – jak pokazują najnowsze dane Eurostat – na początku tego roku wciąż było nam bardzo daleko.

W ekologicznym ogonie UE

Po pięciu latach zastoju w ekoinwestycjach, przez które udział "zielonej" energii w całkowitym zużyciu energii w Polsce wahał się w latach 2013-2018 w okolicach 11,5 proc., coś w końcu drgnęło. Na koniec 2019 roku udział energii z OZE wzrósł w Polsce do 12,16% – poinformował właśnie Eurostat. 1 stycznia 2020 roku od osiągnięcia celu na ten rok wciąż dzieliła nas jednak przepaść.

Przypomnijmy, że ponad dekadę temu Unia Europejska, w tym Polska, przyjęła pakiet 3x20. Zobowiązaliśmy się w nim, że do 2020 roku przynajmniej 20 proc zużywanej w całej UE energii będzie pochodzić z OZE.

bDHZWdbi

Aby osiągnąć ten wspólny cel, każde państwo członkowskie ma zrealizować swój własny – w przypadku Polski jest to 15 proc. Chodzi tu zarówno o energię wykorzystywaną do produkcji elektryczności, jak również w ogrzewaniu i transporcie. W tym ostatnim sektorze udział "zielonej" energii nie powinien być jednocześnie mniejszy niż 10%.

Jakie Państwa osiągnęły cel? Gdzie znajduje się Polska? Dlaczego powinniśmy palic drewnem? Czy walka ze smogiem uszczupli udział OZE? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHZWdbC
Źródło:
wysokienapiecie.pl
KOMENTARZE
(78)
Myslcie
2 miesiące temu
A co autor ma przeciwko kuchniom opalanym drewnem? Chyba o niczym nie ma pojecia! Dobrze wysuszone drewno prawie nie daje dymu. Kuchni nie laduje sie do oporu tylko co jakis czas doklada, czyli spalanie jest efektywne. Przewaznie do kuchni jest wstawiona tzw. Cegielka czyli zbiornik z woda polaczony z bojlerem z ukladem otwartym ( bardzo bezpieczny!) i z kaloryferami. Jednym plomieniem grzejesz wode w kranach, ogrzewasz dom i gotujesz obiad, wode na herbate bez koniecznosci uzywania dodatkowych zrodel energii. Popiolem z drewna z lisciastych drzew mozna uzyznic warzywnik. Nie ma nic bardziej ekologicznego i ekonomicznego na paliwo stale.
Kris
2 miesiące temu
Bardzo chciałabym palić drewnem w kominku, niestety u nas w Krakowie jest to zabronione pod karą grzywny. A smog jak był, tak nadal jest.
???
2 miesiące temu
Jużem całkiem zgłup. To jak to jest? Jeszcze parę dni temu drewno było be, a teraz jest cacy?
bDHZWdbD
Marian
2 miesiące temu
Drewno jest zdecydowanie bardziej ekologiczne, niż farma fotowoltaiczna na polu.
Jurgen
2 miesiące temu
ale bzdury piszecie, ekologia w UE nikogo nie interesuje tylko nasza kasa ! za 15 będziemy ściągać z domów styropian bo już jest taki plan, Polskie biedaczki
...
Następna strona