Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
NKU
|
aktualizacja

Pandemia po kosztach. Na tym oszczędzają Polacy w czasie lockdownów

1
Podziel się

Koszta idą do góry, a wydatki w dół. Według najnowszego badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, 42 proc. Polaków deklaruje, że chce ograniczyć wydatki na przyjemności. Kino, książki, koncerty idą w odstawkę

Pandemia po kosztach. Na tym oszczędzają Polacy w czasie lockdownów
portfel pieniądze złotówki banknoty (money.pl, Rafał Parczewski)
bErtMySt

Pandemia odbiła się na wyborach konsumenckich Polaków. W porównaniu z pierwszą połową ubiegłego roku, inflacja wzrosłą o 3,6 proc., a to wpłynęło również na ich decyzje zakupowe. Wielu z nas odmawia sobie rozrywki i przyjemności.

Według badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, 42 proc. Polaków chce ograniczyć wydatki. Na pierwszy ogień idą cięcia w kosztach na na kino, książki, wyjściach na miasto ale i przyjemnościach takich jak usługi fryzjerskie.

Natomiast tylko niewielki odsetek, bo 3 proc. ankietowanych jest zdania, że w czasie pandemii należy korzystać z życia i nie przejmować się pieniędzmi.

bErtMySv
Zobacz także: Litr benzyny po 8 zł? To możliwe

Eksperci wyszczególnili przy tym wiele kategorii, z uwzględnieniem odsetka ankietowanych, którzy deklarują zwiększoną lub zmniejszoną liczbę pieniędzy, które wydają na poszczególne usługi i produkty.

- Na 15 analizowanych kategorii wydatków, tylko w trzech badani przyznali, że teraz przeznaczają na nie więcej pieniędzy - przyznaje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

bErtMySB

Okazuje się, że Polacy nie oszczędzają na produktach spożywczych i zdrowym odżywianiu, na wydatkach medycznych oraz na wydatkach związanych z utrzymaniem zwierząt domowych. Większość badanych przyznaje, że wydaje w tych segmentach tyle samo pieniędzy, co przed pandemią, natomiast większa część rozszerzyła swój budżet na te wydatki, niż go zmniejszyła.

- Z naszego badania wynika, że 14 proc. osób ma obecnie znacznie niższe dochody niż na początku zeszłego roku, a kolejne 14 proc. nieznacznie niższe. Odsetek tych, którym się poprawiło wynosi 18 proc - tłumaczy Grzelczyk.

Jak dodaje, taka sytuacja sprawia, że 40 proc. respondentów deklaruje, że obecnie stać ich na mniej niż przed pandemią. - To także może leżeć u podstaw deklaracji 42 proc. Polaków, że będą wydawać pieniądze rozsądniej niż przed pandemią - dodaje Grzelczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErtMySW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Prof. Miodek
2 tyg. temu
"Koszta"?