Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KBB
|

Państwowa spółka nie kupi TVN? Sejm ma przyjąć poprawkę Kukiza

14
Podziel się:

We wtorek sejmowa komisja kultury najprawdopodobniej przyjmie poprawkę do projektu ustawy medialnej, która wyklucza możliwość wykupu przez spółki Skarbu Państwa mediów prywatnych - powiedział wiceszef klubu PiS Marek Suski. Taką poprawkę zaproponował Paweł Kukiz.

Państwowa spółka nie kupi TVN? Sejm ma przyjąć poprawkę Kukiza
Suski zapowiedział, iż PiS przyjmie poprawkę do ustawy medialnej. Jej celem ma być uniemożliwienie kupna TVN przez spółki skarbu państwa (PAP, Tomasz Gzell)
bEEoPmIB

- W najbliższy wtorek jest posiedzenie (sejmowej komisji kultury) będziemy nad nią pracować, najprawdopodobniej komisja przyjmie poprawkę, która wykluczy możliwość wykupu przez spółki Skarbu Państwa, żeby nie było tych podejrzeń, że PiS chce na tym rękę położyć, a później zobaczymy. Mamy, można powiedzieć, niewielką większość w parlamencie - powiedział Suski w TVP1.

Suski jest wnioskodawcą projektu ustawy medialnej. Polityk PiS był pytany w telewizji publicznej, czy wobec kontrowersji związanych z projektem, rozwiązaniem nie byłoby przyjęcie propozycji, aby ten kapitał musiał pochodzić z państw OECD, do którego należą też m.in. Stany Zjednoczone.

- Ja nie popieram tego rodzaju poprawki i wydaje mi się, że powinniśmy wszystkich traktować jednakowo, naszych przyjaciół Amerykanów też powinniśmy traktować normalnie, po partnersku - powiedział Suski.

bEEoPmID
Zobacz także: "Lex TVN". PiS nie odpuszcza? Jest reakcja: skandaliczny projekt

- No nie, prawo obowiązuje wszystkich - odparł Suski na uwagę, iż w myśl obecnego brzmienia projektu Polska traktuje tak samo Amerykanów jak np. Rosjan.

Dopytywany, dlaczego więc inwestor amerykański ma mieć inne prawa niż inwestor np. holenderski czy portugalski odpowiedział, że dlaczego, iż Stany Zjednoczone nie są w Europie.

bEEoPmIJ

Suski był też pytany o swoją wypowiedź w kontekście projektu i telewizji TVN. "Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji" - mówił kilka dni temu.

Suski podkreślił w TVP, że chodziło o to, że Polacy będą mieli jakiś wpływ, a nie PiS.

- Co więcej jest proponowana poprawka, która będzie wykluczać możliwość wykupu przez spółki Skarbu Państwa, czyli to w ogóle od razu odetnie te podejrzenia i przekręcenie mojej wypowiedzi - my jako Polacy, a nie my jako PiS - powiedział Suski.

bEEoPmIK

Chodzi o poprawkę autorstwa Pawła Kukiza. Zapowiedział on złożenie propozycji wykluczającej możliwość "upaństwowienia" mediów prywatnych. Kukiz poinformował, że poprawka zakłada m.in., że zbywane w związku z wykonaniem obowiązku dostosowania do ustawy udziały lub akcje w spółce z bezpośrednim lub pośrednim udziałem osób zagranicznych, nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb Państwa.

Suski pytany o koncesję dla TVN powiedział, że ta sprawa nie ma nic wspólnego z projektem ustawy medialnej. Poseł PiS zapewniał, że projekt ustawy medialnej jest podyktowany wyłącznie kwestiami kapitału i biznesu, a nie polityki.

W połowie lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski (PiS).

bEEoPmIL

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Do projektu w obecnym kształcie uwagi ma m.in. koalicjant PiS - Porozumienie Jarosława Gowina. Rzeczniczka tego ugrupowania Magdalena Sroka poinformowała, że jej ugrupowanie przygotowuje poprawki do projektu wzorując się na ustawie covidowej dotyczącej przepisów antyprzejęciowych, z których wyłączone są kraje: UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i OECD; wykluczyć ma to możliwość przejęcia mediów przez Rosję, Chiny i kraje arabskie.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) powiedział w środę w Sejmie, że projekt ustawy medialnej będzie procedowany raczej na posiedzeniu izby 11 sierpnia; wcześniej musi się odbyć się posiedzenie komisji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEoPmJe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Soltys
2 miesiące temu
Katarzyna powinien szybko zacząć odwiedzać psychiatrę , ten "Stańczyk" PiS u jest szkodnikiem , mam nadzieję że w Wolnej Polsce sąd zajmie się tym cwaniakiem
1234
2 miesiące temu
Po co w ogóle ten cyrk. Najwyższy czas zająć się sprawami budżetu na następny rok. Czy wszyscy w PiS się nudzą. Bo my mamy dość słuchania ich co znów wykombinują ,żeby dalej sądzić na zgubę Polski i Polaków.
KukizNieRóbTe...
2 miesiące temu
Propozycja Kukiza przed niczym nie zabezpieczy. Jeśli nie będzie mogło kupić przedsiębiorstwo państwowe, to kupi osoba prywatna powiązana z PIS, która dostanie kredyt z państwowego banku.
bEEoPmJf
Observer
2 miesiące temu
To kupować przez zagranicę można a odwrotnie nie.
bezobjawowo
2 miesiące temu
Jak łatwo z 20 %, dojść do 0,0002% .... :)))