Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Parkowanie w miastach będzie droższe. Od września podwyżki

9
Podziel się:

Wyższe stawki niż do tej pory, a dodatkowo parkingi płatne również w soboty. To tylko niektóre zmiany, które w polskich miastach pojawią się we wrześniu. Kierowcy będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni.

Jesienią duże polskie miasta zamierzają podnieść ceny za parkowanie w centrum
Jesienią duże polskie miasta zamierzają podnieść ceny za parkowanie w centrum (WP.PL)

Jak pisze czwartkowa "Rzeczpospolita", podwyżki to efekt nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Stawki były niezmienione od kilkunastu lat, dlatego miasta domagały się zmian. I od września wprowadzają je w życie. W Krakowie na przykład pierwsza godzina będzie kosztować 6 zł w ścisłym centrum. Pozostałe strefy to 5 i 4 zł za godzinę.

A miejska spółka transportowa chciała, by w strefie najbliżej centrum stawk i wynosiły 8 zł za pierwszą, 9,60 zł za drugą i 11,40 zł za trzecią godzinę. Kierowcy jednak protestowali, dlatego władze zdecydowały się ustąpić.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W Katowicach na przykład decyzja zostanie podjęta na wrześniowej sesji rady miejskiej, a podwyżki mają zacząć obowiązywać jeszcze jesienią.

O około 10 proc. zdrożeje parkowanie w Gdańsku (z 3 na 3,30 zł za pierwszą godzinę).

Wyższe ceny w centrach miast mają za zadanie ograniczyć liczbę samochodów. Władze chcą zachęcić mieszkańców do tego, by samochody zostawiali na obrzeżach miast i przesiadali się do komunikacji miejskiej.

W tym celu powstaje coraz więcej parkingów "Park and Ride". W Warszawie jest ich już 16, a można na nich zostawić ponad 4,6 tys. samochodów. Dodatkowe parkingi budują też we Wrocławiu czy Poznaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Prawda
4 lata temu
Zmuszanie ludzi do zostawiania auta na obrzeżach miałoby wielki sens gdyby było gdzie je zostawić. W praktyce w każdym dużym mieście deweloperzy biją się o najmniejszy kawałek działki aby stawiać osiedla a nie parkingi. Bezmyślna głupota nieudolnego planowania albo festiwal łapówek. Ale żeby o tym pisać trzeba mieć obywatelską odwagę prawdziwego dziennikarza.
Młody
4 lata temu
Przegięcie trochę
QQQ
4 lata temu
Dalej głosujcie na PiS.
fergusson
4 lata temu
To jest efekt 500+. Zobaczcie, jak podrożała żywność i wynajem mieszkania.
Waldek
4 lata temu
To jasne, chodzi o kasę na finansowanie sfery publicznej oraz na dofinansowanie nierentownego transportu miejskiego. Hieny