Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unia europejska
23.07.2020 18:10

Parlament Europejski przeciwko porozumieniu ws. budżetu UE

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której sprzeciwia się ustaleniom dotyczącym wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Chce zaostrzenia przepisów o uwarunkowaniu budżetu od praworządności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter)
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której nie zgadza się z ustaleniami ws. budżetu UE.

Parlament Europejski "głęboko ubolewa, że Rada Europejska znacznie osłabiła dążenie Komisji i Parlamentu do tego, aby w WRF i Instrumencie Unii Europejskiej na rzecz Odbudowy (NGEU) stanąć na straży praworządności, praw podstawowych i demokracji".

Parlament domaga się negocjacji z krajami członkowskimi i zaostrzenia zapisów o uzależnieniu unijnych dotacji od praworządności.

PE chciałby, aby decyzja o ewentualnym odbieraniu lub zamrażaniu pieniędzy w związku z łamaniem zasad państwa prawa zapadała w Radzie Unii tzw. odwróconą większością kwalifikowaną, co znacznie utrudniłoby jej odrzucenie.

Zobacz: Zadłużenie państwa po pandemii. "Szansą projekty za unijne pieniądze"

W zapisach z zakończonego we wtorek szczytu UE mowa o łagodniejszej procedurze - do decyzji o ewentualnych sankcjach potrzebne będzie zebranie większości kwalifikowanej państw członkowskich.

Rezolucja PE jest formą stanowiska eurodeputowanych i nie ma mocy prawnej. Może jednak pokazywać pewnie kierunek. Parlament Europejski ma jeszcze w lecie oficjalnie zgłosić swoje poprawki do wieloletniego budżetu UE. Wczesną jesienią prawdopodobnie dowiemy się, ile pieniędzy faktycznie przypadnie Polsce. W październiku projekt budżetu ponownie wróci pod obrady Rady, a w grudniu powinna nastąpić zgoda europarlamentu na kształt budżetu i ratyfikacja przez wszystkie państwa członkowskie. Zaś dopiero w styczniu 2021 roku rozpocznie się wdrażanie wieloletnich ram finansowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: unia europejska, parlament europejski, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2020

unia beCoś zostało ustalone , ale musi być tak jak chcą Niemcy!

23-07-2020

Wina Tuska......

23-07-2020

HahahaA Morawiecki już tekturowy czek przedstawiał

Rozwiń komentarze (581)