Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piątka Kaczyńskiego uderzy w miasta. Ponad 6 mld zł straty

6,6 mld zł wyniosą straty samorządów w związku z "piątką Kaczyńskiego". Choćby dlatego miasta chcą od rządu więcej pieniędzy z PIT. Najbardziej stratna będzie Warszawa, którą nowe przepisy będą kosztować prawie 750 mln.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Piątka Kaczyńskiego będzie sporo kosztować. Warszawa straci przez nią prawie 750 mln zł.

Jak pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna", szacunki Unii Metropolii Polskich to pierwsze tak kompleksowe opracowanie, które pokazuje koszty obietnic z perspektywy samorządów.

Co najmocniej wpłynie na miejskie budżety? Obniżenie PIT do 17 proc. to najbardziej kosztowna dla samorządów obietnica obozu rządzącego, wyceniona na aż 3,6 mld zł. Do tej pory udział w PIT to był dla nich spory zastrzyk gotówki.

Gdy stawka zostanie obniżona, to automatycznie Polacy zapłacą niższe podatki. I mniej z nich trafi do samorządu. Dlatego UMP domaga się, by w mieście zostawała większa niż teraz część PIT-u każdego mieszkańca. Tak, by te 3,6 mld zł zrekompensować.

Obejrzyj: PiS chce wziąć pieniądze z OFE. Pomogą w sfinansowaniu obietnic wyborczych

Zwiększone koszty uzyskania przychodów to z kolei 2 mld zł mniej w miejskich kasach, a brak PIT dla młodych - kolejny miliard. W sumie więc daje to 6 mld zł.

Warszawa 750 mln na minusie

Zdecydowanie najwięcej na nowych obietnicach PiS straci Warszawa. Według szacunków UMP do budżetu wpłynie przez to o 745 mln zł mniej niż planowano.

Później jest duża przerwa i pojawia się kraków z 211-milionową stratą. W dalszej kolejności jest Wrocław, Poznań, Łódź i Gdańsk.

Wielką nieobecną podczas wtorkowej prezentacji "piątki" była Teresa Czerwińska. Z ust szefowej Ministerstwa Finansów do dziś publicznie nie padło uspokajające "damy radę".
Piątka Kaczyńskiego. "DGP": Minister finansów została postawiona przed faktem dokonanym

- Wprowadzenie przez rząd zmian w PIT w ramach nowej piątki spowoduje większy uszczerbek we wpływach jednostek samorządu terytorialnego niż zmiany stawek PIT w 2009 roku - mów "DGP" Jędrzej Sieliwończyk z urzędu miejskiego w Gdańsku.

Premier przedstawił mapę drogową realizacji programu Nowa Piątka PiS

Samorządy chcą większego udziału w PIT niż do tej pory. W Sejmie jest nawet projekt ustawy. Zwiększa on udział powiatów z 10,25 do 13,03 proc., gmin z 39,34 do 48,78 proc. i województw z 1,6 do 2,03 proc. Od 2015 roku jednak nie wyszedł z sejmowej zamrażarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: samorządy, Piątka Kaczyńskiego, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2019

KrisBezzębny karzeł się zemścił ze Warszawa nie zagłosowała na niego i nie może sobie srebrnej wieży Babel wybudować

04-04-2019

JoPowcy tam rzadza. NAJMĄDRZEJSI na świecie i mają sobie nie poradzić bahab

04-04-2019

trolWarszawa, ma tak dużo pieniędzy, że takie poświecenie przeżyje - najdroższe mieszkania do kupna, wynajmu - czy warszaw o tym myśli. Mieszkania … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (35)