Pięć dni urlopu wystarczy, aby dwa tygodnie nie pracować. Nowela weszła w życie
Z początkiem lutego weszła w życie nowelizacja ustawy, sprawiająca, że Wigilia będzie wolna od pracy. Układ kalendarza sprawia, że wystarczą dwa dni urlopu, aby móc odpoczywać przez tydzień. Ale, zwłaszcza dla pracowników handlu, będzie to miało swoją cenę.
1 lutego 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy, która ustanawia 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Dzięki temu w 2025 r. liczba ustawowo wolnych dni wzrośnie do 14, nie licząc niedziel. Decyzję o podpisaniu ustawy, zainicjowanej przez Lewicę, podjął prezydent Andrzej Duda pod koniec grudnia 2024 r.
Nowelizacja przewiduje, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. Jednak w grudniu pracownicy handlu nie będą mogli pracować więcej niż dwie niedziele.
To rozwiązanie spotkało się z krytyką, m.in. ze strony Solidarności. Szef związku, Piotr Duda, udzielił poparcia dla wolnej Wigilii, ale sprzeciwił się trzem niedzielom pracującym w grudniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.
- W tej nowelizacji nikt nie może być dyskryminowany, a ta ustawa dyskryminuje część pracowników, w tym przypadku pracowników handlu detalicznego i handlu hurtowego - ocenił.
Wolna Wigilia skierowana do Trybunału Konstytucyjnego
Prezydent Duda zdecydował o skierowaniu nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Zastrzeżenia dotyczą wprowadzenia trzeciej niedzieli pracującej w grudniu dla pracowników handlu.
Ustawa o zakazie handlu w niedziele, obowiązująca od 1 marca 2018 r., przewiduje wyjątki dla siedmiu niedziel w roku, w tym trzech przed Bożym Narodzeniem.
Wprowadzenie wolnej Wigilii umożliwia skorzystanie z długich weekendów. Wystarczy wziąć dwa dni urlopu przed świętami (22 i 23 grudnia), aby cieszyć się tygodniowym odpoczynkiem. Dodatkowo pięć dni urlopu między Gwiazdką a Trzech Króli (29, 30 i 31 grudnia oraz 2 i 5 stycznia) pozwoli na dwutygodniowy wypoczynek.