Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Pierwszy całoroczny kryty stok w Polsce. Burmistrz Muszyny ma abmitny plan

9
Podziel się:

W Muszynie (Małopolskie) u podnóża Jaworzyny Krynickiej ma powstać pierwszy w Polsce całoroczny kryty stok narciarski. - Planowana inwestycja została wpisana do strategii rozwoju Związku Gmin Krynicko-Popradzkich i przeszła z uwagami opinię RDOŚ – przekazał burmistrz Muszyny Jan Golba. Dodał, że polski projekt różniłby się od innych europejskich. - Byłby połączony również ze stokiem zewnętrznym, uruchamianym tylko w zimie - zdradza włodarz miasta.

Pierwszy całoroczny kryty stok w Polsce. Burmistrz Muszyny ma abmitny plan
Władze Muszyny chcą zbudować pierwszy w Polsce kryty stok narciarski (Adobe Stock, Drpixel)

Władze Muszyny zamierzają teraz wpisać inwestycję do planu zagospodarowania przestrzennego.

Pomysł zbudowania krytego stoku narciarskiego w Muszynie pojawiła się już kilka lat temu, wówczas jednak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) negatywnie zaopiniowała projekt z uwagi na chronione, endemiczne trawy porastające wskazane pod inwestycję obszary. Koncepcja ponownie odżyła po sporządzeniu nowej strategii rozwoju Związku Gmin Krynicko-Popradzkich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezydent na nartach w Zakopanem. Slalom dla dzieci

Wśród inwestycji, które zgłosiła gmina Muszyna, znalazł się właśnie kryty stok narciarski.

- Do tej strategii sporządziliśmy prognozę oddziaływania na środowisko i ostatecznie dostaliśmy pozytywną opinię RDOŚ z uwagami. W konsekwencji mogą nastąpić dalsze zmiany związane ze studium i planem zagospodarowania przestrzennego, uwzględniającym kryty stok narciarski – powiedział burmistrz Muszyny, a zarazem prezesa Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP Jan Golba. Zaznaczył, że pomysł jest na etapie początkowym.

Kryty stok połączony z zewnętrznym. Koszt 100 mln zł

Kryte stoki narciarskie funkcjonują m.in. w Niemczech, Holandii oraz na Litwie w Druskiennikach. Tamtejszy obiekt przyciąga wielu narciarzy i grup sportowych, również polskich. Zdaniem burmistrza Muszyny kryty stok narciarski "byłby świetnym produktem turystycznym dla całej Polski".

- Nasz projekt różniłby się od innych europejskich tym, że byłby połączony również ze stokiem zewnętrznym, uruchamianym tylko w zimie. Kiedy powstał pierwotny pomysł na tę inwestycję, znaleźli się nawet chętni inwestorzy, w tym zagraniczni. Obecnie dyskusję zaczynamy od nowa i na tym etapie trudno jeszcze powiedzieć, czy znajdą się zainteresowani inwestorzy – zastrzegł Golba. - Jeżeli wszystko pójdzie dobrze i uda się wprowadzić tę inwestycję do planu zagospodarowania przestrzennego, to będziemy mogli ogłosić poszukiwania inwestorów – dodał.

Koszt inwestycji jest szacowany na ponad 100 mln zł. Kryty stok narciarski miałby powstać na stoku w Złockiem na terenie gm. Muszyna (woj. małopolskie) u podnóża Jaworzyny Krynickiej. Taki kryty stok mógłby mieć od 150 do 600 m długości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Następna czar...
2 miesiące temu
Ha..ha… w Jakuszycach PiS katolicy i prawdziwi Polacy , mieli wybudować za 130 milionów z budżetu narodowego, stację i raj- bazę dla umiłowanych patriotów, którzy ukochali sobie biegi narciarskie, no i wybudowali za 230 milionów z rocznym poślizgiem, ośrodek dla PiS oligarchów, bo umiłowanych rodaków nawet na parking i szatnię nie stać, o rozliczeniu nadprogramowych 100 milionów, oczywiście w imię Boga, nikt nawet splunąć nie chce🤣🤣🤣
Pozdrawiam
2 miesiące temu
Jeśli ma być to tak ''udana, dopracowana i długotrwała'' inwestycja jak połączenie Szczawnika z Wierchomlą tzw. Dwie Doliny( sarkastycznie rzecz ujmując oczywiście), to może warto poszukać bezpieczniejszych kierunków z efektywniejszą stopą zwrotu. Mimo wszystko życzę powodzenia.
ratunku
2 miesiące temu
zatrzymajcie tego człowieka bo niszczy wszystko co może. Zniszczenie rynku w Muszynie jest tego przykładem. Teraz czas na stoki.
healer
2 miesiące temu
hmmm...stoczek 150-600 m? Dobre dla uczących się i dzieci. Za te 100 milionów lepiej by było ruszyć któryś z sensownych projektów uwalonych niegdyś przez Zielonych - rozbudowa i dośnieżenie Pilska, Połączenie Brennej wyciągami/trasami na Kotarz z narciarskimi terenami szczyrkowskimi czy budowa kompleksu narciarskiego w rejonie Rajcza-Ujsoły. Że nie wspomnę o rozbudowie Kasprowego...
pommar
2 miesiące temu
w pierwszej kolejności niech uruchomią wyciąg na Szczawnik w Muszynie który od lat stoi bezczynny i niszczeje ........