Notowania

PKB Polski. Credit Agricole mocno podnosi prognozy na 2019 rok

Z 3,7 proc. do 4,3 proc. podnieśli prognozy wzrostu polskiej gospodarki w 2019 roku ekonomiści banku Credit Agricole. Spadku poniżej 4 proc. nie przewiduje też Pekao. Ekspertów pozytywnie nastrajają zaskakująco dobre statystyki z początku roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mateusz Morawiecki może być zadowolony z najnowszych prognoz. (Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Ekonomiści Credit Agricole oceniają, że w tym roku polska gospodarka urośnie o 4,3 proc. To oznacza, że zapowiadane od dawna spowolnienie będzie znacznie łagodniejsze niż jeszcze nie dawno się wydawało. Wcześniejsze prognozy zakładały zjazd do 3,7 proc. z 5,1 odnotowanych w 2018 roku.

Bank wskazuje na trzy główne czynniki, które wpłynęły na podwyżkę prognoz. Po pierwsze, polski przemysł wykazuje się znaczącą odpornością na spowolnienie za granicą, co ma stabilizować koniunkturę w najbliższych miesiącach. Do tego dane miesięczne dotyczące produkcji i sprzedaży detalicznej za pierwsze trzy miesiące pozytywnie zaskoczyły.

Ekonomiści wskazują też na wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego w kontekście "piątki Kaczyńskiego", która najprawdopodobniej będzie w większym stopniu - niż wcześniej zakładali - finansowana poprzez wzrost zadłużenia sektora finansów publicznych. "Taki sposób finansowania będzie czynnikiem jeszcze bardziej dynamizującym wzrost gospodarczy w najbliższych kwartałach" - czytamy w komentarzu Credit Agricole.

*Prezes PKP Cargo: Transport kolejowy jest beneficjentem wzrostu gospodarczego *

Weryfikacją rzeczywistej siły gospodarki będą dane dotyczące wzrostu PKB po pierwszym kwartale. Na statystyki GUS musimy jeszcze poczekać, ale według Credit Agricole można spodziewać się 4,3-procentowej zwyżki, czyli tyle, co w całym roku.

Tak samo pierwszy kwartał oceniają ekonomiści Pekao, którzy właśnie zaktualizowali swoje szacunki. Wcześniej byli nieco bardziej pesymistyczni i szacowali wzrost PKB w pierwszym kwartale na 4,1 proc. W całym roku spodziewają się dalej wyniku na poziomie 4 proc.

Eksperci Pekao ostrzegają, że wyraźne spowolnienie w gospodarce niemieckiej będzie się stopniowo przekładać na wolniejszy wzrost aktywności w polskim przemyśle. Jednak czynnikiem łagodzącym gorszą koniunkturę będzie zapowiadany impuls fiskalny w postaci "piątki Kaczyńskiego".

"Zapowiadany pro-konsumpcyjny impuls fiskalny powinien podtrzymać względnie wysokie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w latach 2019-2020, mimo coraz wolniejszego wzrostu funduszu płac. Zakładamy wzrost sprzedaży w 2019 roku o 5,5 proc." - czytamy w raporcie.

"Hamująco na polski eksport będzie dalej wpływać także niepewność związana z prawdopodobnym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Z tych powodów szacujemy, że tempo wzrostu eksportu w 2019 roku obniży się do 4,4 proc. z szacowanych 6,6 proc. w 2018 roku" - oceniają ekonomiści Pekao. W tym samym czasie mocniej rosnąć ma import. W tym roku może być o 6 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkb, gospodarka, pekao, credit agricole, prognozy
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-04-2019

Inwestora zadluzenie zagraniczne Polski wciaz rosnie i jest najwyzsze w historii, juz 2 x wieksze niz w koncowce Po i wynosi az BILION i 400 MILIARDOW zl ,a … Czytaj całość

08-04-2019

rej5i to jest DOBRA WIADOMOŚĆ dla PO_st KO_muny!!!. BEDZIE ZNOWU CO KRAŚĆ!!!

08-04-2019

TuskE tam.My ze Schetyną załatwimy w UE tyle kasy,że wszyscy z nauczycielami włącznie będziemy pływąć jak pączki w maśle.

Rozwiń komentarze (9)