Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PKB Polski. GUS aktualizuje statystyki za 2017 i 2018 rok

12
Podziel się:

Polska gospodarka w 2017 roku rosła szybciej niż wynikało dotychczas ze statystyk. Po zebraniu pełnych danych GUS ogłosił, że wzrost PKB wyniósł 4,9 proc.

Premier Mateusz Morawiecki może być zadowolony ze zaktualizowanych danych o PKB.
Premier Mateusz Morawiecki może być zadowolony ze zaktualizowanych danych o PKB. (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Główny Urząd Statystyczny zweryfikował swoje wcześniejsze wyliczenia dotyczące produktu krajowego brutto Polski. Okazało się, że wcześniej niedoszacował tempa wzrostu w 2017 roku. Zamiast 4,8 proc. powinno być 4,9 proc. Bez zmian pozostała zwyżka PKB o 5,1 proc. w 2018 roku.

Jak tłumaczą urzędnicy, weryfikacja wynika z pełniejszych informacji dotyczących finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego czy wyniku sektora instytucji rządowych i samorządowych.

"W świetle ostatecznego szacunku PKB za 2017 r. zanotowano szybszy, niż wcześniej szacowano, wzrost gospodarczy we wszystkich kwartałach. Najwyższy w I kwartale 2017 r., który wyniósł 4,8 proc. (wobec 4,6 proc. poprzednio)" - czytamy w komunikacie GUS.

Zobacz także: Paweł Borys: wzrost PKB ma silne fundamenty, ale widać chmury na horyzoncie

W kolejnych kwartałach wzrost realnego PKB było wyższy po 0,1 pkt proc. W drugim kwartale rósł w tempie 4,3 proc, w trzecim 5,5 proc. i w czwartym 5,1 proc.

Dynamika PKB za 2018 rok nie uległa przeliczeniu, choć zmieniły się składowe wskaźnika. Urzędnicy odnotowali wzrost dynamiki nakładów na środki trwałe w stosunku do danych przyjętych we wstępnym szacunku - do 8,7 proc. z 7,3 proc. Były wyższe od 1,3 proc. do 1,5 proc. w każdym z kwartałów.

Niestety w 2017 roku, w stosunku do opublikowanych wcześniej danych, nastąpiło osłabienie skali wpływu popytu konsumpcyjnego we wszystkich kwartałach. Z kolei skala wpływu popytu inwestycyjnego nie zmieniła się.

W 2018 roku, osłabienie skali wpływu popytu konsumpcyjnego na wzrost PKB zanotowano we wszystkich oprócz drugiego kwartału, gdy nie zmieniła się. We wszystkich kwartałach lepiej wypadł popyt inwestycyjny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
ja
3 lata temu
Niezależnie od tego jak prężna jest gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
lolek
3 lata temu
jak nie umie rządzić to najlepiej podatki się podnosi i wmawiać ludziom że to winny inny rząd obłuda
jasio
3 lata temu
pinokio, znasz bajkę o wężu? to ssssssssssssss..... aj. a znasz bajkę o smokach? to ssssssssssss... aj w podskokach.
Mela .
3 lata temu
A wydatki PL rosną i deficyt też .
slonik
3 lata temu
Proszę zapytać się jeszcze raz deweloper koronnego jak ma być i skorygować wedle slow wielkiego wodza.