Notowania

pks
28.05.2019 16:15

PKS w każdej gminie. Na Mazowszu likwidowana jest kolejna linia, rządowa pomoc sytuacji nie zmieni

PiS wprowadza dopłaty do gminnych połączeń, a tymczasem na Mazowszu likwiduje się linie w Ciechanowie, Ostrołęce, Mińsku Mazowieckim oraz Mławie. Prywatna firma Mobilis ostatnią z nich będzie utrzymywać tylko do końca czerwca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PKS w każdej gminie to rządowy program mający ratować lokalną sieć połączeń autobusowych. (Fot: dam Staskiewicz/East News)

Premier Mateusz Morawiecki obiecał przywrócić gęstą sieć połączeń autobusowych między gminami. Na początku maja rząd przyjął ustawę, która ma gwarantować dopłatę do każdego przejechanego kilometra.

Kłopot w tym, że zamiast przybywać połączeń, wciąż są one ograniczane. Powód wciąż ten sam – brak pieniędzy, pasażerów, a co za tym idzie rentowności tych linii.

Za przykład niech posłuży mławski PKS, który jeździć będzie tylko do 21 czerwca. Po tym terminie linia obsługiwana przez prywatną firmę transportową Mobilis zostanie zlikwidowana. Do połowy lipca pracę stracą w sumie 133 osoby.

Obejrzyj: Siemens też kiedyś był startupem. Teraz koncern wspiera inne raczkujące biznesy. Wygrywają wszyscy

To, jak wskazuje związkowa "Solidarność", reprezentująca pracowników tej firmy, zakończy falę likwidacji przedsiębiorstw przewozowych zakupionych w 2010 roku od Skarbu Państwa na Mazowszu.

Wcześniej, na początku lutego 2018 r., zlikwidowany został PKS Ostrołęka, w marcu Ciechanów i Przasnysz, w sierpniu Płock.

Trudna sytuacja rynkowa i brak pasażerów

Zapytaliśmy firmę o powód likwidacji kolejnych PKS-ów na Mazowszu. - Głównym powodem była trudna sytuacja rynkowa oraz drastycznie malejąca liczba pasażerów, którzy regularnie korzystali z usług regionalnej komunikacji autobusowej – poinformowała nas przedstawicielka firmy Mobilis.

Jak zaznaczyła, mimo wprowadzonych "optymalizacji operacyjnych, model biznesowy pozostawał długoterminowo nierentowny".

- Obejmował on kompleksową obsługę przewozów szkolnych i linii lokalnych oraz miał zapewniać mieszkańcom regionu dogodną siatkę połączeń. Na trudną sytuację w spółkach wpłynął też m.in. brak uregulowań prawnych, które zapewniałyby stabilne podstawy do inwestowania i rozwoju – przyznała w rozmowie z money.pl.

- Sprawa już jest pozamiatana – komentuje za to wprost przewodniczący KZ NSZZ "Solidarność" w PKS Mława Mirosław Zbrzezny. – Byliśmy w pierwszej dziesiątce przewoźników w kraju z zyskiem wypracowywanym na poziomie 2 mln zł netto - wspomina jednocześnie.

Jak wskazuje przewodniczący, "porzuconymi" przewozami interesują się trzy firmy. Obawia się jednak, że schedę po Mobilisie przejmą drobni przewoźnicy w ramach przetargów organizowanych przez województwo i ze względów ekonomicznych część linii nigdy już nie zostanie odtworzonych.

– To zostanie rozdrapane. Marszałek województwa mazowieckiego miał szansę w 2010 roku przejąć te przewozy za symboliczną złotówkę. Zaprzepaścił ją. Teraz starostwo twierdzi, że nie ma na to pieniędzy - przekonuje Mirosław Zbrzezny.

1 zł i mniej do kilometra

Rządowy program dopłat na dofinansowanie deficytowych przewozów nie pomoże – twierdzą nasi rozmówcy. Po pierwsze dlatego, że jego wymiar jest zbyt mały. Będzie to bowiem maksymalnie 1 zł do kilometra w ciągu najbliższych trzech lat i do 80 groszy w latach późniejszych. W sumie przewoźnicy mają otrzymać w tym roku 300 mln zł, czyli o 100 mln zł mniej niż pierwotnie zakładano, oraz po 800 mln w kolejnych latach.

Po drugie, system zakłada, że samorządy dodatkowo wyłożą własne środki, a te - jak pisaliśmy w money.pl - takich pieniędzy często nie mają. Ich wkład w dane połączenie ma wynosić co najmniej 10 proc. Choć to i tak mniej niż pierwotnie zakładano, bowiem we wcześniejszej wersji projektu była mowa o 30 proc.

Dodatkowym problemem jest to, że rządowa dotacja będzie obowiązywać jedynie na trasach, które nie były obsługiwane od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy oraz przy nowych połączeniach.

Jak przyznają prywatne firmy, rządowy program nie jest dla nich rozwiązaniem. - Niestety ta nowelizacja została wprowadzona w życie po rozpoczęciu likwidacji połączeń. Z tego powodu znaczna część rynku została utracona. Jej przywrócenie do funkcjonowania pociągnęłoby za sobą niewspółmiernie duże koszty – przyznaje rzeczniczka Mobilis.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2019

kordWydmuchy wyborcze zaczynają po kolei pękać.

28-05-2019

tomekutopijny pomysł...nie można wskrzeszać PKS, bo to moloch. Niech jakiś prywaciarz kupi busa i wozi tych ludzi - to może się wtedy opłacać. W PKS … Czytaj całość

28-05-2019

ministrant+Nie takie problemy gospodarka 500+ jest w stanie rozwiazac zwiekszajac krag beneficjentow. Wiecej beneficjentow=wieksze wplywy z vat, cit, pit, kit i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (255)