Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Płyty OSB, izolacje, sucha zaprawa. Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną

27
Podziel się:

Ceny materiałów budowlanych nie chcą się zatrzymać. W zeszłym miesiącu średnio urosły one o 28 proc. względem stycznia 2021 r. - wynika z danych Grupy PSB, jednego z największych hurtowników w branży. Najwięcej zdrożały izolacje termiczne, płyty OSB i sucha zaprawa - o ponad 50 proc.

Płyty OSB, izolacje, sucha zaprawa. Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną
Materiały budowlane wciąż drożeją. (East News, Jakub Kaminski)

W styczniu 2022 r. w stosunku stycznia 2021 r. ceny wzrosły we wszystkich analizowanych przez PSB grupach asortymentowych średnio o prawie 28 proc. Przy czym gdy porównamy ceny w styczniu 2022 r. do grudnia 2021 r. to wzrosty były niewielkie i średnio ceny wzrosły o 4 proc.

Ceny materiałów budowlanych w górę

Firma potwierdza, że odnotowano podwyżki we wszystkich 20 grupach towarowych. Najbardziej zdrożały:

  • izolacje termiczne (+68 proc.),
  • płyty OSB (+54 proc.),
  • sucha zabudowa (+54 proc.),
  • ściany, kominy (+27 proc.),
  • dachy, rynny (+27 proc.),
  • otoczenie domu (+22 proc.),
  • izolacje wodochronne (+21 proc.),
  • instalacje, ogrzewanie (+20 proc.).

Poniżej znajdziecie całe zestawienie:

Budowlanka może się rozkręcić, ale problemem będą koszty

Zerkając szerzej na rynek, przypomnijmy jeszcze najświeższe dane dot. produkcji budowlano-montażowej. W grudniu wzrosła ona w skali roku o 3,1 proc. wobec wzrostu o 12,7 proc. rdr w listopadzie. Wynik był poniżej oczekiwań ekonomistów.

Ten rok może być dla budowlanki udany, ale problemem są rosnące koszty - zarówno materiałów, jak i te pracownicze. Zauważają to specjaliści Banku Ochrony Środowiska.

Według nich jest sporo niepewności dla branży wiąże się z rosnącym ryzykiem opóźnień projektów inwestycyjnych na które przeznaczone miały być środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

"Biorąc pod uwagę naturalny efekt potrzebnego "rozpędu" wydatkowania nowych środków, pozytywny efekt z tego tytułu może przesunąć się na II poł. 2022 r., co obok utrzymującego się niższego popytu w wielu branżach w zakresie budownictwa komercyjnego (obiekty biurowe, handlowe, hotelowe), a przede wszystkim utrzymujących się problemów kosztowych, może ograniczać skalę ożywienia aktywności w budownictwie w nadchodzących miesiącach" - wyjaśniają.

BOŚ szacuje, że z początkiem 2022 r. dynamika produkcji budowlano- montażowej będzie kształtować się w okolicach 10 proc.

"Poza wymienionymi efektami cyklicznymi, w tym okresie wynikom rocznej produkcji sprzyjać będzie bardzo niska baza odniesienia, oczywiście zakładając, że w 2022 r. wpływ warunków atmosferycznych nie będzie dla budownictwa tak negatywny, jak miało to miejsce przed rokiem" - przewidują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
TVP info
2 lata temu
Dzięki Panu Prezesowi Kaczyńskiemu Polacy są coraz bogatsi dostali podwyżkę emerytur będzie 13 i 14 i w dodatku mamy nieprzebrane ilości gotówki dzięki Panu Prezesowi NBP Glapińskiemu Polska rozwija się najszybciej od czasów rozbiorów Kraj mlekiem i miodem płynący. Dziękuje ci Prezesie
uli
2 lata temu
Czas skończyć z tym narodem niby Polskim
n x
2 lata temu
Czy pis podniesie znowu podatki w paliwie i prądzie aby inflacja jeszcze bardziej wystrzeliła???? Tak zeby było 100% a nie srednio 30% wzrostu cen materiałów. AAAA i nie zapomnijcie o kolejnych 56 nowych podatkach jak w 2021... zupełnie nowych. Wtedy polak będzie o 50% biedniejszy w ciągu roku. To będzie zapisane w książkach historycznych - jak doprowadzić do biedy naród w rok i zniszczyc gospodarkę a sobie dac podwyzki 60% w ciągu roku. PIS - ludzie którzy myslą o polakach... proponuje na wybory. Oczywiscie tych nowych podatków nie nwycofacie nawet jak ludzie będa głosodwać
LuCyferki
2 lata temu
"[...] gdy porównamy ceny w styczniu 2022 r. do grudnia 2021 r. to wzrosty były niewielkie i średnio ceny wzrosły o 4 proc"!!!!! Kto to pisze? Liczyć nie umie? Od kiedy to 4% wzrostu cen miesięcznie to jest mało!? A 28% rocznie to dużo? 28% rocznie to średniomiesięcznie nieco ponad 2% wzrostu, a 4% miesięcznie to już ponad 50% skumulowanego wzrostu rocznie. 4% wzrostu w styczniu oznacza, że ceny materoałów budowlanych w styczniu rosły 2 razy szybcjiej niż przeciętnie w ubiegłym roku. Czyli wzrost cen materiałów budowlanych przyspiesza! Jak macie PiSać takie bzdurne analizy to lepiej idżcie biegać z taczką na budowie.
pałacyk+
2 lata temu
Urzędnik z nadania PiS twierdzi że nie było tak dobrze od rozbiorów !!!!!!!!!!
...
Następna strona