Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

"Po raz pierwszy w historii". Ekspert mówi o produkcji prądu w Polsce

117
Podziel się:

Polska znajduje się w tej chwili w niechlubnej czołówce zestawienia państwo Europy pod względem cen energii. To jednak nie wszystko. Jakub Wiech ekspert w zakresie energetyki wskazał, że w 2024 roku Polska będzie "krajem UE z najwyższym udziałem węgla w produkcji energii elektrycznej".

"Po raz pierwszy w historii". Ekspert mówi o produkcji prądu w Polsce
Polska wygeneruje najwięcej energii elektrycznej z węgla - twierdzi ekspert (Agencja Wyborcza, Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl)

"Jeśli tendencja się utrzyma, to w 2024 r. Polska po raz pierwszy w historii będzie nie tylko krajem UE z najwyższym udziałem węgla w produkcji energii elektrycznej, ale też krajem, który wygenerował najwięcej energii elektrycznej z węgla" - napisał na portalu X Jakub Wiech redaktor naczelny portalu www.energetyka24.com i ekspert w zakresie energetyki.

Jak to się ma do naszych cen energii, to chyba nie muszę tłumaczyć - podsumował swój wpis.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skąd Kościół ma pieniądze? Ksiądz szczegółowo wylicza

Polska ma najdroższy prąd w Europie

We wtorek portal money.pl podał, że według danych Polityki Insight po siedmiu miesiącach bieżącego roku średnia cena hurtowa energii elektrycznej w Polsce wyniosła średnio 90 euro za MWh. Wyższe ceny notowane były w tym okresie tylko w Irlandii (98,68 euro za MWh) i we Włoszech (95-98 euro za MWh). Na przeciwnym biegunie znalazły się stawki w Norwegii i Szwecji - w lipcu hurtowe ceny energii w tych państwach wyniosły średnio od 32 do 39 euro.

Dlaczego w innych europejskich krajach ceny energii są o wiele niższe niż w Polsce? Odpowiadając na to pytanie, nie można pominąć kwestii miksu energetycznego.

- Ceny we Włoszech są wysokie głównie dlatego, że w tym kraju system energetyczny w 45 proc. bazuje na paliwie gazowym - wyjaśnia Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityki Insight. Dodaje, że w krajach skandynawskich ceny energii hurtowej są niskie, ponieważ prąd dostarczają głównie elektrownie wodne.

Podobnie jest w Hiszpanii, gdzie dominuje atom i odnawialne źródła energii, które odpowiadają za 70 proc. miksu energetycznego tego kraju. Z kolei we Francji, gdzie jedną megawatogodzinę można było kupić w lipcu średnio za 47 euro, niska cena to efekt powrotu z postojów remontowych wielu reaktorów jądrowych, które zapewniają Francji pozycję czołowego eksportera energii w Europie – zaznacza.

Według danych Polityki Insight tylko w lipcu ceny prądu w hurcie wyniosły w 109 euro za MWh i były o 6 proc. niższe niż rok wcześniej, ale jednocześnie ponad dwukrotnie wyższe niż choćby we Francji.

Obecnie hurtowe ceny energii w Polsce są i tak prawie dwukrotnie niższe niż w kryzysowym 2022 r., gdy za 1 MWh trzeba było płacić średnio 166 euro w porównaniu z poziomem z 2021 r., gdy średnia cena 1 MWh w Polsce kosztowała 87 euro.

Polska ma jedną z najwyższych stawek hurtowych za energię elektryczną w UE, co wynika głównie z naszego uzależnienia od węgla - zwraca uwagę Robert Tomaszewski.

Skutkiem sytuacji jest wysoka emisyjność polskiego sektora energetycznego, która jest wciąż najwyższa w Europie. Na przykład w czerwcu, aby wyprodukować 1 MWh prądu, trzeba było wyemitować w Polsce 810 kg dwutlenku węgla. Dla porównania w Niemczech emisja wyniosła średnio 310 kg, a we Francji zaledwie 20 kg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(117)
Lilka
3 tyg. temu
Japończycy powrócili do węgla, bo uważają, że to najbardziej efektywne i ekologiczne źródło energii. Wystarczy, że zmodyfikowali odpowiednio urządzenia do spalania. Węgiel mamy pod ręką, a produkcja prądu z tzw.odnawialnych źródeł na dłuższą metę to tylko ślepa uliczka.
Pablo
3 tyg. temu
Cenę podbijają sztucznie idiotyczne unijne podatki. Chcieliście to macie. Płacić i nie marudzić.
Logik
3 tyg. temu
Zależy tylko na tym abyś kupił panele a nie produkował prąd
***
3 tyg. temu
Gierek cieszył się że wzrostu wydobycia węgla, a teraz jego potomkowie psy na nim wieszają... kolejny pisarz jak zwykle cudze chwali a swoim pogardą.
Pppp
3 tyg. temu
Chciałbym zauważyć że paliwo do elektrowni jądrowej też jest kopalne i nikt nie obciąża tego opłatkami jak w przypadku węgla a odpady z tych elektrowni są bardzo niebezpieczne
...
Następna strona