Celem szczytu, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej plus Wielkiej Brytanii, Kanady i Norwegii było omówienie strategii wsparcia Ukrainy oraz bezpieczeństwa kontynentu. W tym Polski.
Premier Donald Tusk po spotkaniu liderów europejskich w Paryżu podkreślił, że wszystkie państwa uczestniczące w szczycie są zgodne co do konieczności wsparcia Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji oraz utrzymania sankcji wobec Rosji.
- Wszyscy bez wyjątku prezentowali takie samo stanowisko wobec rosyjskiej agresji, wobec konieczności pomocy Ukrainy w jej obronie - powiedział Tusk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Z pewnością do Waszyngtonu dotrze informacja, że Europa nie jest zainteresowana ew. ponownym uruchomieniem Nord Streamu, jeśli pogłoski o tym jakoby Amerykanie i Rosjanie o tym myśleli mają cokolwiek wspólnego z prawdą - poinformował premier Donald Tusk w Paryżu.
Sankcje wobec Rosji
Premier dodał, że współpraca państw zgromadzonych w Paryżu będzie polegała na poszukiwaniu nietypowych rozwiązań, takich jak przedłużenie sankcji wobec Rosji, nawet jeśli nie wszystkie kraje, jak Węgry, będą tym zainteresowane.
Unia Europejska jasno określiła swoje stanowisko w sprawie sankcji nałożonych na Rosję. Rzeczniczka Komisji Europejskiej, Anitta Hipper, podczas konferencji w Brukseli, podkreśliła, że bezwarunkowe wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy jest kluczowym warunkiem do rozważenia zmiany lub zniesienia sankcji.
Kreml zadeklarował gotowość do zapewnienia bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym, jednak uzależnił to od zniesienia sankcji nałożonych na Rossielchozbank oraz inne rosyjskie instytucje finansowe. Te organizacje, zajmujące się międzynarodowym handlem produktami spożywczymi i nawozami, zostały odcięte od systemu SWIFT, co wymagałoby zgody UE na ich ponowne podłączenie.
Wsparcie dla Ukrainy i bezpieczeństwo wschodniej flanki
Szef polskiego rządu podkreślił również znaczenie utrzymania jak najlepszych relacji z USA, "nawet jeśli okoliczności nie zawsze temu sprzyjają".
Wstrząsający raport. Obraz Ukrainy po 3 latach wojny
Podczas rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, Donald Tusk usłyszał z kolei zapewnienie, że pomoc dla Ukrainy, w tym wysłanie wojsk w celu stabilizacji pokoju, nie osłabi możliwości obronnych wschodniej flanki NATO i UE.
Premier podkreślił, że Polska będzie efektywnie wspierać działania na rzecz pokoju, jednocześnie dbając o skuteczną obronę swojej granicy oraz całej wschodniej granicy NATO i UE.