Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Podatek od smartfona. Konsumenci zapłacą więcej, sklepy nie mają wątpliwości

15
Podziel się

Rząd pracuje nad wprowadzeniem tzw. podatku od smartfona, czyli rozszerzeniem opłaty reprograficznej. Przez to ceny urządzeń - czego branża nie ukrywa - wzrosną, a zapłacą za to konsumenci.

Podatek od smartfona. Konsumenci zapłacą więcej, sklepy nie mają wątpliwości
Podatek od smartfona. Sprzedawcy mają spore wątpliwości (Adobe Stock)
bDScEfpN

- Należy się dokładnie zastanowić nad zasadnością obciążania konsumentów dodatkową opłatą, zwłaszcza że w dobie cyfryzacji wprowadzenie nowych opłat wpływa negatywnie na upowszechnianie się urządzeń mobilnych - powiedział money.pl Wojciech Wieroński, członek zarządu Media Markt.

Jak dodał, w związku z obecnym zapotrzebowaniem na urządzenia mobilne i ograniczoną dostępnością na rynkach światowych, już teraz istnieje ryzyko wzrostu cen sprzętu, a wprowadzenie opłaty reprograficznej może to przyspieszyć, na czym w efekcie końcowym mogą stracić konsumenci.

bDScEfpP

Członek zarządu Media Markt odniósł się w ten sposób do zapowiedzi rządu, że ten już pracuje nad rozszerzeniem opłaty reprograficznej o smartfony, tablety, laptopy i telewizory smart, przez co cena tych urządzeń może wzrosnąć. Pieniądze mają trafić na specjalny fundusz dla artystów, choć głównym beneficjentem ma być ZAIKS.

Zobacz także: Tzw. podatek od smartfonów. Kukiz: "ta opłata jest potrzebna"

Ustawa ma rekompensować artystom rzekome straty za sam fakt tego, że użytkownik danego urządzenia może na nich odtwarzać i kopiować ich twórczość.

bDScEfpV

- Nie możemy z góry zakładać, że wszyscy użytkownicy nowych technologii, służących do komunikacji i dostępu do zasobów internetowych, będą przeglądać dzieła twórców. Pamiętajmy również, że duża grupa osób ponosi już opłaty z tytułu korzystania np. z platform streamingowych, a zatem po wejściu w życie opłaty musiałaby płacić podwójnie - podkreśla Wieroński.

Jak dodaje, z pewnością należałoby również w pierwszej kolejności zdefiniować, kim owy twórca faktycznie jest – czy będą to wszystkie osoby zamieszczające określone treści, mające status zawodowego artysty czy też zrzeszone w ramach konkretnych organizacji twórców.

- Nie można również zapominać, że sami twórcy korzystają ze swojej szerokiej obecności w nowych mediach, budując przez to zasięgi i docierając do nowych grup odbiorców ze swoją twórczością. Dzięki temu stają się marką globalną - podsumował Wieroński.

bDScEfpW

Rozszerzenie opłaty reprograficznej i przekazanie tych pieniędzy głównie do ZAIKS-u to pomysł PiS z kampanii wyborczej. Projekt zablokował prezydent Andrzej Duda podczas swojej kampanii, ale teraz temat wraca. To za sprawą słów rzecznika rządu Piotra Mullera, że w Radzie Ministrów jest "zielone światło" do wprowadzenia opłaty.

Przedstawiciele branży alarmują, że nie są w stanie ponieść tej opłaty własnym sumptem, mowa tu głównie o dystrybutorach, więc koszt z pewnością zostanie przerzucony na klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDScEfqq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Olo
4 tyg. temu
Polecam zamawiać z Niemiec telefony itp dużo taniej wychodzi
Mela
4 tyg. temu
Niedługo PIS wprowadzi podatek od puszczania bąków i oddawania stolca.
Bob
4 tyg. temu
Kasy brakuje na obietnice wyborcze
bDScEfqr
Tex
4 tyg. temu
Niedlugo PIS wprowadzi podatek od oddychania. Boze kiedy nasz narod oprzytomnieje :/
maniek
4 tyg. temu
Rynek dystrybucji sprzętu elektronicznego w Polsce jest głównie w rękach polskich firm. A przecież to jest niewybaczalne. Dlatego trzeba je wykosić dowalając im dodatkowe opłaty. W Niemczech opłata reprograficzna razem z VAT to 20%. W Polsce po wprowadzeniu 6% opłaty reprograficznej razem z VAT będzie 29%. O co więc chodzi? O to by Polacy kupowali elektronikę od Chińczyków, Niemców a polskie firmy dystrybucyjne niech zbankrutują. Tak właśnie wygląda propolska polityka w wykonaniu PiS.....