Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Podatki po nowemu. Rząd zapowiada całkowicie nowy system podatkowy od 2022 r.

122
Podziel się:

- Celem zmian jest uruchomienie nowego systemu podatkowego od przyszłego roku, czyli cały rok 2022 byłby objętymi nowymi rozwiązaniami - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, komentując założenia Polskiego Ładu.

Podatki po nowemu. Rząd zapowiada całkowicie nowy system podatkowy od 2022 r.
Rzecznik rządu w poniedziałek w PR24 zapewnił, że na zmianach podatkowych zyska 18 mln Polaków (KPRM, Adam Guz)

W sobotę premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawili program Polski Ład. Wśród elementów programu znalazło się m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 zł do 120 tys. zł.

Podczas prezentacji podatkowych zmian w Polskim Ładzie Jarosław Kaczyński powiedział, że rząd PiS tym planem likwiduje degresywny system podatkowy.

- Ci, którzy zarabiają do 120 tys. zł rocznie, będą też mieli dopłatę, choć niewielką, czyli zmniejszenie podatku. Potem będzie inaczej – ale to właśnie będzie sprawiedliwe - stwierdził w sobotę Kaczyński.

Zobacz także: Masowe podniesienie emerytur. "Zapłacą ci, którzy przejdą na emeryturę za kilkanaście lat"

Zapowiedział też, że II próg podatkowy wzrośnie z 85 tys. zł do 120 tys. zł. - To pierwsza taka podwyżka od 12 lat. Nie zapominamy więc też o najlepiej zarabiających - dodał.

Rzecznik rządu w poniedziałek w PR24 zapewnił, że na zmianach podatkowych zyska 18 mln Polaków i dla 90 proc. podatników program będzie korzystny lub neutralny.

Pytany, czy zmiany podatkowe wejdą w życie od tego roku odparł, że celem jest objęcie zmianami przyszły rok. "Celem zmian jest uruchomienie nowego systemu podatkowego od przyszłego roku, czyli cały rok 2022 byłby objętymi nowymi rozwiązaniami" - poinformował.

Müller wyraził nadzieję, że zarówno PSL, które w swoich propozycjach programowych miało m.in. emeryturę bez podatku, poprze ten projekt, jak i inne klub parlamentarne.

Dopytywany o kwestię jednolitego kontraktu o pracę, czyli likwidację umów śmieciowych, odparł, że będzie w tej sprawie prowadzona dyskusja.

- Jeżeli chodzi o rozwiązania związane z ujednoliceniem kontraktu, to oczywiście przed nami też duża dyskusja, jeżeli chodzi o Radę Dialogu Społecznego. W związku z tym my chcielibyśmy pakiet tych najważniejszych rozwiązań przedstawić na jesień i wprowadzić od przyszłego roku. Czy w tym będzie jednolity kontrakt, to będzie kwestia do przedyskutowania" - dodał Müller, cytowany przez PAP.

Co jeszcze zapisano w Polskim Ładzie? Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków, inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(122)
ontario
10 miesięcy temu
czy to znaczy że jak będę się rozliczał w 2022 za 2021 rok to już w nowych progach?
Polak
10 miesięcy temu
Za rządów Tuska PO i PSL nie było kasy na nic, więc Polacy nie głosujcie na tych co was nie doceniają, tylko trzepią kasę do własnej kieszeni jak to robił rząd PO PSL prze 8 lat bieda .. Teraz nazwali się KOALICJA OBYWATELSKA, i myślą że ludzie nie wiedzą że to ci sami ludzie z partii PO i PSL Kamysz i Tusk.Zero głosów na wyborach na opozycyjnych polityków z KO lub PSL SLD PO.
Pytający
10 miesięcy temu
Czy ten nieudolny rząd zatwierdził już w końcu, te swoje propozycje zmian propagowane w środkach masowego przekazu , dotyczące podniesienia progu podatkowego z 85tys do 120tys ? Czy może to była tylko kolejna manipulacja ?
Polak
11 miesięcy temu
Okradanie Polaków ciąg dalszy pięknie
Ann
12 miesięcy temu
Czy wypacające tutaj swoje wypociny trolle myślą, że Polacy nie pamiętają rządów Patologii Obywatelskiej i 100mld zł rocznego wypływu VATu z Polski do rajów podatkowych kumpli Tfuska? Otóż pamiętamy! Co do przyszłorocznych podatków, to na razie są tylko "przypuszczenia" "ekspertów" z Patologii Obywatelskiej, które nie mają nic wspólnego z projektami ustaw, których po prostu jeszcze nie ma.
...
Następna strona