Notowania

gospodarka
24.10.2019 06:56

Podatkowy bat na dłużników

Przedsiębiorcy zalegający z płatnościami zapłacą wyższy podatek. Zmiany odczują przede wszystkim ci, którzy rozliczają się ryczałtem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Nowe przepisy mają pomóc w walce z zatorami płatniczymi.

Nowe przepisy, które z jednej strony nakładają sankcje na dłużników, a z drugiej zapewniają ulgę dla wierzycieli, wejdą w życie na początku przyszłego roku.

Firma, która zalega z płatnością, po 90 dniach od upływu terminu opłacenia faktury będzie musiała powiększyć swój dochód o kwotę zaległości. Zapłaci przez to większy podatek.

Zmiany obejmą zarówno przedsiębiorców płacących PIT, jak i CIT. Sankcje za nieopłacone faktury dotkną też firmy rozliczające się ryczałtem, czyli obliczające podatek od przychodu.

Oglądaj też: Niższy PIT. "Nic nie zginie. Fiskus odda, jeśli ściągnie za dużo"

W takim przypadku po upływie 90 dni od terminu płatności przedsiębiorca będzie musiał powiększyć przychód o kwotę zadłużenia.

Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem w przypadku niewywiązania się z płatności w terminie stracą najwięcej, bo wydatków nie wliczają w koszty.

Nowe przepisy zapewniają też ulgę wierzycielom. Po upływie 90 dni od upływu terminu płatności wierzyciel będzie miał prawo odliczyć nieuregulowaną kwotę od dochodu, dzięki czemu zapłaci niższy podatek.

- Nowe rozwiązania powinny poprawić sytuację wierzycieli i zmobilizować dłużników. Chociaż oczywiście nie mam złudzeń, że jak ktoś nie chce czy też nie może zapłacić, to żadne podatkowe zachęty czy sankcje nie pomogą - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2019

ŁukaszZlikwidować twór zwany SP.ZO.O. I niech właściciele odpowiadają całym swoim majatkiem zwłaszcza prywatnym, jeśli ktoś takiego nie ma to powinien mieć … Czytaj całość

24-10-2019

ArturBzdura a co jeżeli rozluczasz się co miesiąc Podatek musisz zapłacić VAT też a jak nie to blokada konta i dopiero kłopot.

25-10-2019

BERLINERA w końcu klient zapłaci droższymi cenami albo redukcją zatrudnienia NIEMCY - Pracowałem w jednej Firmie - Wszyscy zaprotestowali - Mało zarabiamy - … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)