Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Podsumowali nietrafione inwestycje PiS-u. Wystawili rachunek na ponad 6 mld zł

37
Podziel się:

Prawo i Sprawiedliwość szło do władzy z obietnicą wielkich inwestycji i zmian w Polsce. Wiele z nich jednak w praktyce skończyło się roztrwonieniem pieniędzy. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" podsumowali wszystkie milionowe inwestycje obozu władzy, które spełzły na niczym. Wystawili mu rachunek opiewający na ponad 6 mld zł.

Podsumowali nietrafione inwestycje PiS-u. Wystawili rachunek na ponad 6 mld zł
Nietrafione inwestycje PiS-u. Na liście znalazły się m.in. elektrownia w Ostrołęce, czy kara za brak praworządności (Getty Images, Omar Marques)

Dziennikarze podsumowali, że nietrafione inwestycje PiS-u i błędy polityczne kosztowały podatników ponad 6,1 mld zł. "Ponad 600 dwustuosobowych przedszkoli lub 15 tysięcy w pełni wyposażonych karetek ratunkowych można by kupić za pieniądze" – czytamy na stronie wyborcza.biz. Oto trzy najdroższe i najbardziej przepłacone pomysły.

Elektrownia w Ostrołęce

Projektem, który pochłonął najwięcej pieniędzy, jest blok C elektrowni w Ostrołęce. To miał być jeden z ostatnich bloków węglowych wybudowanych w Europie, jednak po ukończeniu inwestycji w ok. jednej czwartej zaprzestano dalszych prac. Następnie zapadła decyzja o wyburzeniu.

Po drodze jeszcze zmieniono pomysł na tę siłownię – zamiast węgla ma ją napędzać gaz. – Chciałbym powiedzieć bardzo wyraźnie: elektrownia powstanie. My dzisiaj nie dyskutujemy, czy kontynuować tę inwestycję, czy ją zarzucić. My dyskutujemy tylko, jakie będą źródła energii w tej elektrowni - czy to powinien być węgiel, jak założono na początku projektu, czy może powinniśmy w obliczu zmieniającej się sytuacji w Europie (…) szukać alternatywnych źródeł energii – przekonywał w 2020 r. Jacek Sasin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Złe wieści dla najuboższych Polaków. Ekonomista mówi o cenach w Polsce

Sprawą zainteresowała się Najwyższa Izba Kontroli i podsumowała, że suma strat tej inwestycji sięga poziomu 1,35 mld zł. Składają się na to koszty budowy oraz pensji dla osób zatrudnionych przez spółki powołane do obsługi bloku C.

Kara za brak praworządności

Jeszcze więcej finanse państwa kosztowała polityka PiS wobec systemu sądownictwa. Wyborcza.biz podsumowuje, że na poczet kar za brak praworządności Polska musi już zapłacić ponad 1,72 mld zł (stan na początek listopada). Rząd zresztą nie zamiesza pokrywać tej kary z budżetu, dlatego też Komisja Europejska potrąca ją z wszelkiej maści programów operacyjnych.

Spór między Brukselą a Warszawą w tej sprawie rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości UE, który nakazał m.in. zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Kiedy Polska nie dostosowała się do tego orzeczenia, to TSUE – na wniosek KE – 27 października 2021 r. nałożył na nasz kraj karę w wysokości 1 mln euro dziennie.

Polski rząd przekonuje, że do orzeczenia się zastosował, gdyż zlikwidował sporną izbę (zastąpiła ją Izba Odpowiedzialności Zawodowej). Jednak spór obecnie toczy się o sędziów zawieszonych przez "starą" Izbę; m.in. Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn wciąż nie zostali przywróceni do orzekania.

Mierzeja Wiślana

Ten wpis może zaskoczyć niektórych, ponieważ przekop Mierzei Wiślanej powstał i był z pompą otwierany przez przedstawicieli rządu. Jednak, jak przypomina Wyborcza.biz, pierwotnie inwestycję tę szacowano na 880 mln zł. Koszty jednak puchły w trakcie prac i finalnie zbliżyły się do poziomu 2 mld zł.

A przecież wciąż brakuje pogłębienia toru wodnego, dzięki któremu do kanału mogłyby wpływać większe jednostki. Rząd zresztą toczy spór z samorządem o ostatni odcinek prowadzący do portu w Elblągu.

Na "rachunku" znalazły się także m.in. rekompensaty za wybory kopertowe, które się nie odbyły, suma kar za dalsze działanie kopalni w Turowie czy kara za zerwanie kontraktu z producentem śmigłowców Caracal.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Miko
6 miesięcy temu
Oj to bardzo skromnie liczone, bo jeszcze np. 25 miliardów zajumane z funduszu dla niepełnosprawnych, ładnych parę miliardów wytransferowane do Korei Południowej na haubice, które może spokojnie produkować Polska Grupa Zbrojeniowa, 9 miliardów luki VAT w 2019, 8 miliardów dla mafii lekowej, sławetna stępka za pół miliarda, za podobną kwotę Dama z łasiczką od szlachciury co Polską gardzi a obraz i tak do Polski należał, 2 miliardy dla TVP, 70 milionów na srajtaśmę Sasina, 50 milionów dla Rydzyka, 33 miliony "kieszonkowego" dla neonazistów z Funduszu Sprawiedliwości, 30 milionów na komisję Macierenki, 19 milionów na billboardy o tym, że mamy sprawiedliwe sądy, zgubione 10 milionów CBA, 5 milonów na maseczki bezużyteczne, 4,5 miliona na obstawę Kaczora na miesięcznicach, 4 miliony dla szmaty Kukiza, 2 miliony nagród dla ludzi Szydło, 2 miliony na loty Kuchcińskiego na podkarpackie prostytutki,
bolo
rok temu
jak to się ma do 22 - 52 mld (wynik zależy od liczącego) z uszczelnienia VATu
A CPK
rok temu
A CPK. Ile płacimy za pilnowanie łąki licznej ekipie horały?
Obserwator
rok temu
A gdzie lotnisko w Baranowie i w Radomiu?!
bmb
rok temu
Jeśli byłaby to nawet prawda jak się ma 6 mld do ukradzionego za PO 250 000 000 000 Vatu?
...
Następna strona