Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
PRC
|

Wybory kopertowe dwa razy droższe. Utopione miliony złotych

143
Podziel się

Organizacja kopertowych wyborów prezydenckich miała pochłonąć niemal 700 mln zł. To dwa razy tyle, co koszt tradycyjnej formy elekcji. Raport NIK ujawnia kulisy wyborów.

Wybory kopertowe dwa razy droższe. Utopione miliony złotych
Premier Mateusz Morawiecki (KPRM, Krystian Maj)
bDYWPwqd

Na ponad 698 mln zł wyliczyła Poczta Polska koszt zorganizowania wyborów korespondencyjnych. Tyle też skłonny był wydać PiS, aby ten pomysł przeforsować - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", który dotarł do dokumentu pokontrolnego NIK.

Ostateczna wersja ma raportu ma zostać opublikowana 18 maja.

Zobacz także: "Rząd o tym zapomina". Bardzo ryzykowna polityka PiS
bDYWPwqf

Z przygotowanego przez NIK sprawozdania wynika, że zdalna elekcja prezydenta miała być ponad dwa razy droższa niż faktyczne koszty organizacji wyborów - czytamy w "DGP".

Choć ostatecznie w wyniku kontrowersji, jakie wywołał ten pomysł, od koncepcji PiS odszedł, to koszty zostały poniesione. A idą one w dziesiątki milionów złotych.

PP bowiem zawarła 5 umów na kwotę 71 mln zł w celu realizacji zadania. Ich realizacja pochłonęła 66,9 mln zł. Skompletowanie pakietów wyborczych 46,5 mln zł, a zakup materiałów do zabezpieczenia kolejne 6 mln zł.

bDYWPwql

Rząd jednak zakwestionował część z tych kosztów i w ramach rekompensaty wypłacił Poczcie 53,2 mln zł. Sam państwowy operator nie komentuje tej sprawy.

NIK zwraca uwagę na chaos kompetencyjny przy organizacji tych wyborów i negatywnie ocenia całą inicjatywę rządu.

Szef rządu po wydaniu dwóch decyzji do PP i PWPW o organizacji tzw. wyborów kopertowych złamał pięć przepisów z dwóch ustaw. Jedną jest Kodeks wyborczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYWPwqG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(143)
kaktus
5 dni temu
Premier zawsze taki wygadany, więc teraz czekamy żeby coś tu się wypowiedział, bo wywalając w błoto 70 mln chyba coś tam powiedzieć by mógł
koper
5 dni temu
I to w czasie zamykania gospodarki, pandemii, kryzysu przedsiębiorców, ten zaprzepaścił taką kasę w tak debilny sposób
Ela
5 dni temu
70 milionów to naprawdę ogromna kasa... Morawiecki mógł je przeznaczyć na inny cel, a nie na wybory, które się nie odbyły.
bDYWPwqH
Urszula
5 dni temu
Nie dość, że zmarnotrawił taką kasę, to jeszcze się nie przyznał i zwalił winę na Sasina.
Irena
5 dni temu
Jeśli to prawda to naprawdę nie wiem, dlaczego Morawiecki nadal jest premierem... Moim zdaniem już dawno powinien zostac zdegradowany, a za coś takiego to w ogóle powinni go wydalić z rządu.
...
Następna strona