Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Podwyżki cen przyspieszyły. Po dwóch miesiącach spadku inflacji

102
Podziel się:

Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym wzroście cen. Najnowsze dane GUS pokazują, że drożyzna nie odpuszcza, a we wrześniu podwyżki nawet przybrały na sile. Szczególnie dotyczy do usług.

Podwyżki cen przyspieszyły. Po dwóch miesiącach spadku inflacji
Zakupy nie będą tańsze. (money.pl, Rafał Parczewski)

We wrześniu ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były średnio o 0,2 proc. wyższe niż w sierpniu - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Tym samym w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku możemy mówić o podwyżkach na poziomie 3,2 proc.

Po poprzednich dwóch miesiącach, gdy inflacja spadła najpierw z 3,3 proc. do 3 proc., a później do 2,9 proc., mogło się wydawać, że drożyzna odpuszcza. Nawet jeśli ceny nie spadają to choć tempo podwyżek będzie hamować. Nic z tych rzeczy.

Wskaźnik inflacji utrzymuje się w górnym przedziale akceptowanym przez NBP i może pozostać jednym z najwyższych w Unii Europejskiej.

Zobacz także: Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

Przypomnijmy, że według ostatnich danych Eurostatu, w sierpniu byliśmy na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem najwyższego wzrostu cen (porównując rok do roku). Wyprzedzają nas tylko Węgry. A w połowie krajów odnotowuje się nawet obniżki cen.

Najnowsze dane GUS nie są zaskoczeniem dla bacznych obserwatorów. Już dwa tygodnie temu urzędnicy szacowali, że inflacja podskoczy. Wtedy sygnalizowali, że średnią zawyżają ceny energii, a zaniża paliwo, które jest wyraźnie tańsze niż rok temu.

Te informacje się potwierdziły, a na dodatek poznaliśmy szczegółowe dane o tym co i w jakiej skali drożeje. Na szczególną uwagę zasługują usługi, które wielokrotnie szybciej idą w górę niż ceny towarów.

Średnio usługi są droższe o 7,2 proc. niż rok wcześniej. Wystarczy wspomnieć o opłatach za wywóz śmieci, które poszły w górę o 50 proc. Podwyżki w zakresie "usług lekarskich" urzędnicy oszacowali na 9 proc. U dentysty musimy się liczyć z podwyżkami rzędu prawie 14 proc.

Usługi telekomunikacyjne są droższe przeciętnie o ponad 6 proc., a różnego rodzaju rekreacja i kultura o 7,5 proc. Z kolei fryzjer czy kosmetyczka inkasują średnio o ponad 13 proc. więcej niż przed rokiem.

Przed pandemią uwaga skupiała się głównie na drożejącej żywności. Teraz ceny są średnio o niecałe 3 proc. wyższe, a więc nawet minimalnie zaniżają inflację. Choć w zależności od konkretnego produktu wahania cen potrafią być bardzo duże.

Ryż czy pieczywo są blisko 8 proc. droższe. W mniejszej skali zdrożał makaron - niecałe 3,5 proc. w skali roku. Wędliny poszły w górę o 7,6 proc., ale samo mięso drobione czy wieprzowina potaniały - odpowiednio o 3,4 proc. i 0,6 proc.

Uwagę zwraca prawie 7-procentowa podwyżka cen mleka. i dwukrotnie większa zwyżka na owocach. Jednocześnie warzywa staniały o około 6 proc., a masło o 2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(102)
Cassandra
2 lata temu
Cóż, Kowalscy widząc, że Ka czyński rozdaje pieniądze uznali to za rozwój i sami sobie wyrzezali tru m nę cementując jego władzę bo w pewnym momencie w portfelu było więcej, ale przeoczyli, że ceny nie stoją w miejscu widząc większą zasobność portfeli. Niestety, te rozdane pieniądze ze zobowiązaniami na przyszłość to pieniądze zabrane z puli na rozwój a zasada jest taka, że jak się nie rozwijasz to w rozwoju się cofasz bo cały świat oszczędzający i logicznie wydający pieniądze na inwestycje ucieka ci do przodu.
Zniesmaczony
2 lata temu
Czy Wy potraficie napisać jakiś artykuł bez literówki? Ktoś to czyta przed opublikowaniem?
logiczny
2 lata temu
Za idiotyczne wybory w końcu zawsze trzeba zapłacić !
Hihi
2 lata temu
A funt juz powyżej 5... A przepowiednie były na zrównanie do E lub niżej koło 4zl. A tu zonk
Dziękuję i do...
2 lata temu
Wypłata 1400 funtow /Londyn. Średni pokój 450 . Dojazd do p 60. Jedzenie dobre 200. Ubrania /buty 100. Kosmetyki 50. Fanaberie 100. Zostaje co miesiąc 400 funtow czyli ok2000zl. Polska wypłata netto. Kraków.2500netto. Wynajem pokoju 700z. Dojazd 120. Jedzenie 600 zł. Ubrania / buty 250zl. Kosmetyki 100zl. Fanaberie 200 zł. Oszczędzasz 500zl co miesiąc.
...
Następna strona