Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Pogrzeby coraz droższe. Zasiłek wystarczy na jeszcze mniej

56
Podziel się:

Branża pogrzebowa po trzech falach pandemii była gotowa na większą liczbę pochówków. Jak pisze "Super Express" nie jest to okres hossy. Ceny pochówków są wysokie, a będą jeszcze wyższe. Firmy pogrzebowe, tak jak inni, zmagają się z drożyzną i rosnącymi kosztami. Tymczasem zasiłek pogrzebowy to 4 tys. zł.

Pogrzeby coraz droższe. Zasiłek wystarczy na jeszcze mniej
Wysokość zasiłku pogrzebowego nie zmieniła się od 2011 r. Tymczasem koszty wzrosną jeszcze bardziej. (Adobe Stock, )

– Wolę zrobić jeden pogrzeb tradycyjny niż trzy covidowe. Zwykły pogrzeb jest bardziej dochodowy, bo jest ceremonią, której towarzyszy np. przygotowanie zmarłego i poczęstunek dla rodziny. Ofiary pandemii chowamy jak zmarłych na wojnie: zwłoki wkładamy do trumny w foliowym worku, a na pogrzeb przychodzą tylko najbliżsi zmarłego – opowiada dziennikowi Witold Skrzydlewski, właściciel firmy pogrzebowej z Łodzi.

Inflacja uderza też w branżę pogrzebową. Drastyczne podwyżki cen gazu (niezbędnego np. w procesie kremacji) i energii elektrycznej to nie wszystko. Wyższe podatki i koszty pracy sprawiają, że firmy zaczynają podnosić stawki. - Przygotowujemy się do tego. Wszyscy będą musieli podnieść ceny, aby przetrwać na rynku - dodaje Skrzydlewski.

Zobacz także: Koronawirusowy grabarz. Ta belgijska firma nie ma obecnie innych zleceń

Zasiłek pogrzebowy a koszty pogrzebu

Jak wylicza gazeta, koszt pogrzebu w Polsce wynosi od 4 tys. zł na wsi do 7-8 tys. zł w Warszawie. Dlatego w większości przypadków kwota 4 tys. zł zasiłku pogrzebowego z ZUS nie pokrywa tych kosztów.

OKO.press przypomina, że wysokość zasiłku pogrzebowego została zmniejszona w 2011 r. przez rząd Donalda Tuska z około 6,4 tys. zł. Od tamtej pory wysokość zasiłku nie zmieniła się. "Wcześniej wysokość zasiłku pogrzebowego wynosiła 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, na której pogrzeb przyznawano zasiłek" - pisał niedawno portal. Gdyby dziś obowiązywał ten sam przelicznik, to przy obecnej wysokości średniego wynagrodzenia, zasiłek pogrzebowy wynosiłby już sporo ponad 11 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
Kaczyński
2 lata temu
Oko Press zauważa że to wina Tuska a co PiS zrobił przez 5lat. Tusk trzyma za rękę że nie mogą podnieść. Kpina. Lewica wniosła o podwyżki rok temu a rząd zablokował, bo trzeba winić Tuska i ruch*ć obywatela.
starzec
2 lata temu
Zasiłek pogrzebowy 4 tys.???? Mieszkam w powiatowym mieście woj. podlaskiego i tu dzieją się rzeczy wręcz ne wyobrażalne, Widziałem osobiście rachunki za pogrzeb zwyczajny (nie covidowy) opiewające na sumę ponad 11 tys, w tym sama sosnowa trumna to kwota 2800 zł. Panie z ZUS byli zaskoczeni tymi rachunkami ale taka jest pazerność zakładów pogrzebowych. Nie bez znaczenia brak jakiejkolwiek kontroli ??
JAR
2 lata temu
DLA MNIE TO JEST SKANDAL.ZA TEN ZASIŁEK CO DAJE RZĄD NIE MOZNA GODZIWIE POCHOWAC CZŁOWIEKA.TUSK ZABRAŁ CZĘŚĆ PODATKU LATA TEMU A PIS DO TEJ PORY NIE POTRAFIŁ TEGO BŁEDU WYRÓWNAĆ.WSZYSCY SA JEDNAKOWI.
Polka ze wsi
2 lata temu
Pogrzeb w 2020 r. Kremacja. Bez księdza. Zakład pogrzebowy wyliczył na 6.200 zł.Sama trumna [musi być] do kremacji najtańsza 850 zl. Miejsce na komunalnym cmentarzu było wykupione i opłacone do 2038 roku. D. Tusk obniżył zasiłek pogrzebowy. Premier Morawiecki nie zamierzał podwyższać bo jak twierdził jest wystarczający.
Beata
2 lata temu
dlaczego ukochany pis przez 6 lat nie podniósł zasiłku??przecież mamy i mieliśmy taki wzrost gospodarczy..rozdawał gdzie mógł, olał suwerena???????nie słucha Obywateli????
...
Następna strona