Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRWL
|
aktualizacja

Pokolenie głodne pracy. Specjaliści na wyciągnięcie ręki

5
Podziel się:

Pracodawcy wciąż wydają się nie do końca zdawać sprawy, z faktu, że silversi wcale nie są drogą alternatywą dla młodych pracowników. Są oni o wiele bardziej skłonni do bardziej elastycznych form zatrudnienia, niż np. milenialsi, a z drugiej są już w pełni ukształtowani, w przeciwieństwie do pokolenia Z. Oto na jakie formy zatrudnia liczą osoby 50 plus

Pokolenie głodne pracy. Specjaliści na wyciągnięcie ręki
Powolny "koniec demograficznej piramidy" (Getty Images, Gary Burchell)

W obliczu nieuchronnego procesu starzenia się społeczeństwa oraz wydłużania wieku emerytalnego, pokolenie osób starszych, nazywane silversami, zaczyna odgrywać coraz bardziej istotną rolę na rynku pracy. Ich znaczenie w ekonomii staje się kluczowe, co jest zauważalne na mapie rynku pracy.

Powolny "koniec piramidy"

Według raportu "Srebrne Talenty" opublikowanego przez OLX, dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pokazują, że od dwóch dekad obserwujemy systematyczny wzrost udziału osób powyżej 50. roku życia w populacji Polski. W najbliższym czasie ten odsetek ma osiągnąć 40 procent. Kiedyś struktura wiekowa społeczeństwa przypominała kształt klasycznej piramidy, gdzie najliczniejszą grupą były osoby młode. Obecnie ten kształt ulega zmianie — szeroka podstawa piramidy, symbolizująca młode pokolenie, przesuwa się ku górze, co oznacza, że społeczeństwo się starzeje.

Zgodnie z danymi z ostatniego spisu powszechnego przeprowadzonego przez GUS, mediana wieku w Polsce wynosi obecnie 42 lata. Dla porównania, w 2011 roku wynosiła ona 38 lat. Co ciekawe, ponad połowa osób (54 procent) obecnie niepracujących zdecydowałaby się na podjęcie pracy, gdyby tylko miała taką możliwość. Najchętniej do pracy wracałyby osoby w wieku przedemerytalnym - 71 procent przed okresem chronionym i 56 procent w okresie chronionym. Warto również podkreślić, że aż 43 procent osób w wieku emerytalnym również zdecydowałoby się na przyjęcie oferty pracy. Co druga osoba chciałaby podjąć pracę na niepełny etat.

Dane cenne dla pracodawców

Te dane mogą okazać się niezwykle cennym źródłem informacji dla pracodawców. Nie ma wątpliwości, że obecna sytuacja demograficzna wymusi na rynku pracy dostosowanie się do oczekiwań pokolenia silversów. Obecnie co czwarty Polak jest w wieku poprodukcyjnym, a wkrótce będzie to jedna trzecia społeczeństwa.

Biorąc pod uwagę potrzeby pracodawców, ale jednocześnie systemu ubezpieczeń społecznych, należy jak największą grupę silversów zachęcić do dalszej aktywności zawodowej. Oznacza to z jednej strony oferowanie im coraz częściej elastycznych form zatrudnienia. Ale także stworzenie przyjaznego środowiska pracy, które wykorzysta ich bogate doświadczenie, zapewniając jednocześnie zrozumienie ich obaw i łatwiejszą adaptację do zmieniających się warunków otoczenia.

Oto gdzie patrzą przychylnie na silversów

Respondenci wskazali, że zainteresowanie zatrudnianiem pracowników 50 plus jest różne, w zależności od branży. Z jednej strony chodzi o zawody specjalistyczne, gdzie wieloletnie doświadczenie przemawia na korzyść pracownika (np. prawnik, lekarz, księgowa). Ale także o te branże, gdzie występuje deficyt pracowników (szkolnictwo, logistyka, zawodowi kierowcy, pielęgniarstwo). Ze statystyk wewnętrznych serwisu OLX Praca wiemy, że z miesiąca na miesiąc przybywa ofert skierowanych do silversów.

Najwięcej ogłoszeń dotyczy pracy w gastronomii albo jako zawodowy kierowca. Nieco mniej w roli sprzedawcy, przy produkcji oraz jako pracownik sklepu. Pojawiają się także oferty z obszaru IT (tester aplikacji mobilnych, technik-wdrożeniowiec IT). Ale nie tylko w tych branżach pracodawcy cenią i szukają silversów.

Srebrna skarbnica wiedzy

Silversi doskonale sprawdzają się w obsłudze klienta. Świetnie radzą sobie w procesowaniu zamówień lub reklamacji, przeprowadzając klientów często przez skomplikowane procesy, jednocześnie wdrażając osoby młodsze.

Przez pewien czas pracowałem w biurze obsługi klienta jednego z dużych operatorów telefonicznych. Koleżanki, które były już bliżej emerytury, procesy reklamacyjne miały dosłownie w małym palcu. Chętnie dzieliły się nią z młodszymi stażem i wiekiem pracownikami – wspomina trzydziestoparoletni Paweł.

Jak dodaje, pracując w wielopokoleniowym zespole, miał poczucie, że wszystko jest pod kontrolą.

Tego typu opnie są powszechne, można na nie trafić w sieci, ale też usłyszeć w trakcie prywatnych rozmów. Dlatego pracodawcy powinni, biorąc pod uwagę to nieuchronne, czyli zmianę struktury demograficznej, już teraz stawiać na pracowników 50 plus.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Ewa
2 miesiące temu
Dlatego kilka lat temu zmieniłam branżę i pracuję w Phinance. Dobre zarobki, ciekawa i rozwojowa branża. Dzięki elastycznym godzinom pracy i opcji pracy zdalnej mogę dostosować harmonogram do swoich potrzeb. Dla mnie strzał w 10. Polecam innym.
Sylwiak
2 miesiące temu
Mam 46 lat, na ostatniej rozmowie kwalifikacyjnej usłyszałam: pani wiek mi nie przeszkadza.....
Alf
2 miesiące temu
Pracuje w budownictwiemam52 lata ,umowa od najniższej ,reszta w kopercie ,przerwy w pracy nie płatne ,wewnętrzny kodeks pracy i zaskoczenie że nikt nie przychodzi do pracy
Alf
2 miesiące temu
Wszystkie branże borykają się z brakiem ludzi.Pracuje w budowlance ,mam 52 lata ,umowa od najniższej ,reszta w kopercie bo pracodawca byłby stratny,przerwy na posiłki nie płatne i wewnętrzny kodeks pracy i zaskoczenie że nikt nie chce się zatrudnić,poza tym sobota bez dodatkow
Arleta
2 miesiące temu
Skończyłam 62 lata inż mgr mechatronik ,biegły angielski i włoski, wysłałam ponad50 cv i nic co się porobiło w tym kraju