Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Pół miliona ton trujących pelletów trafia do domowych pieców. Małopolska domaga się ścigania oszustów

278
Podziel się

Wicemarszałek województwa małopolskiego domaga się od rządu skutecznej walki z nieuczciwymi producentami podrabianych pelletów drzewnych. Do produktów tych dodawane są odpady z przemysłu meblarskiego zawierające toksyczne żywice oraz plastik. Ministerstwo Klimatu odpowiada, że przestępcą jest ten, kto nimi pali.

Pół miliona ton trujących pelletów trafia do domowych pieców. Małopolska domaga się ścigania oszustów
Do podrabianych pelletów dodawane są odpady z przemysłu meblarskiego, zawierające toksyczne substancje. (East News, JACEK DOMINSKI)
bDfhKSOd

Tona czystych pelletów drzewnych z trocin zawierających jedynie drewno to koszt ok. 1000 zł brutto. Za tonę zmielonych odpadów meblarskich zanieczyszczonych toksycznymi żywicami trzeba zapłacić już o połowę mniej.

Sytuacja na rynku przypomina bardzo tę sprzed lat, kiedy na stacjach benzynowych handlowano chrzczonym paliwem.

"Lata temu stacje benzynowe eksperymentowały z paliwem, dopiero wysokie sankcje i ogólnokrajowe normy sprawiły, że klienci mają gwarancję, że w ich bakach jest tyle oktanów, za ile zapłacili. Nadszedł czas na kolejne paliwa" – napisał do Ministra Klimatu małopolski marszałek.

bDfhKSOf

"Mam nadzieję, że mój apel znajdzie pozytywne odzwierciedlenie w przepisach krajowych. Działania te popierają także alarmy smogowe, a więc ruchy społeczne. Jest to zatem także głos konsumentów, a to on liczy się tu najbardziej!" – argumentował samorządowiec.

Koniec kopalni, co dostaną górnicy? Soboń: wprowadzimy osłony

Temat podrabianych pelletów nie jest nowy. Wraca od kilku lat. Tomasz Urynowicz przypomina, że w Polsce, która jest piątym na świecie producentem pelletu drzewnego (produkujemy go rocznie ok. 1,5 mln ton), nie ma w tym zakresie praktycznie żadnych uregulowań.

Rozporządzenie Ministra Energii sprzed dwóch lat w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych co prawda określa parametry bezpieczeństwa, ale tylko dla węgla i pelletów węglowych, których się w Polsce praktycznie nie używa. O pelletach drzewnych mowy w nim nie ma.

bDfhKSOl

Skutek jest taki, że pół miliona ton tego surowca produkowanych jest w Polsce poza wszelką kontrolą i normami ekologicznymi. Do pelletu dodawane są odpady poprodukcyjne z zakładów meblarskich, sklejki, zmielone płyty MDF.

Według naszych informatorów niektóre fabryki, które produkują meble głównie z płyt MDF, dzięki produkcji podrabianych pelletów pozbywają się toksycznych śmieci, zamiast oddawać je do specjalnych spalarni i ponosić wysokie koszty utylizacji.

Szara strefa kwitnie, bo producenci wysokogatunkowych pelletów wolą sprzedawać swoje produkty na Zachodzie.

- Przed pandemią praktycznie 80 proc. naszej produkcji szła na eksport do Włoch, Austrii, Danii, Francji czy Niemiec. Teraz eksportujemy tam ok. 60 proc. całej produkcji — mówi Adam Sarnaszek, prezes zarządu Polskiej Rady Pelletu i dodaje, że na Zachodzie ludzie zaczynają masowo przerabiać instalacje gazowe w domach na te opalane pelletem drzewnym, bo od przyszłego roku od gazu będzie naliczany nowy podatek w całej Unii (CO2 TAX), co podniesie koszty ogrzewania.

bDfhKSOm

I jeszcze jedno. Eksportując wysokogatunkowy pellet na rynki europejskie, polskie firmy nie płacą VAT. W Polsce na ten surowiec jest ustalona najwyższa stawka, czyli 23 proc.

To sprawia, że część produkcji na potrzeby rynku polskiego wytwarzana jest poza oficjalnym obiegiem, sprzedawana bez żadnych faktur.

"Tylko część producentów pelletu posługuje się certyfikatami np. DINplus lub ENplus A1. Problemem jest natomiast to, że są to jedynie systemy dobrowolne, które stosują najlepsze firmy na rynku. Brakuje nadzoru ze strony Inspekcji Handlowej czy deklarowane parametry sprzedawanego pelletu są zgodne z rzeczywistością" – powiedział w wywiadzie dla Magazynu Biomasy wicemarszałek Urynowicz.

Ministerstwo Klimatu zwraca uwagę, że formalnie normy są. Obowiązują u nas te europejskie (dla pelletu - jest to norma EN 14961, a jej polski odpowiednik to norma PN-EN 14961). Są one jednak do dobrowolnego stosowania.

bDfhKSOn

"Zdaniem Ministerstwa Klimatu istotne jest to, że instalacje, w których są spalane odpady płyt drewnopochodnych – tak jak i odpady plastiku – bez względu na to, czy z dodatkami, czy bez dodatku innych paliw (a więc np. jako jeden ze składników pelletu), są instalacjami spalania lub współspalania odpadów i podlegają co do zasady wymaganiom emisyjnym i pomiarowym określonym dla takich instalacji" – czytamy w komunikacie przesłanym przez biuro prasowe MK.

"Ponadto instalacje takie wymagają pozwolenia na emisję bez względu na wielkość ich nominalnej mocy cieplnej. Nie można zatem spalać takich materiałów w paleniskach domowych" – ostrzega resort.

KotStal, producent kotłów, ostrzega, że palenie pelletem zawierającym toksyczne domieszki prowadzi do trwałego uszkodzenia palnika. Jego wymiana (koszt ok. 3 tys. zł) nie jest objęta żadną gwarancją.

I tak koło się zamyka. By prokuratura lub inspektorzy ochrony środowiska mogli wszcząć postępowanie, potrzebne są zeznania poszkodowanych, czyli osób, które nabyły podrabiane pellety. Tych jest jednak jak na lekarstwo, bo nabywcom za palenie toksycznymi odpadami też grozi kara.

bDfhKSOo

Jeśli kontrola wykaże spalanie toksycznych odpadów, policja lub strażnicy miejscy nakładają mandat w wysokości do 500 zł. Mogą też skierować sprawę do sądu. Wtedy sprawcy grozi grzywna do 5 tys. zł.

bDfhKSOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(278)
Remig
3 tyg. temu
Obecnie jest moda na ekologię, a tak naprawdę to nie ma nic wspólnego z ekologią. Pseudo firmy oferujące szeroką gamę produktów "ekologicznych" wykorzystuje środki z dofinansowania z programów ochrony środowiska nabijając sobie kieszenie. Nie ma ekologii jest tylko moda na eko! I cwaniactwo.
Telewizorek
3 tyg. temu
Ot Polska. I tyle w temacie
Tylko u Nas
3 tyg. temu
Dlaczego można palić PELETEM, a DREWNEM w kominku nie można ?
bDfhKSOH
Utylizator st...
3 tyg. temu
Polak potrafi ! a to eko groszek zmieszany pół na pół z miałem, lub z węglem brunatnym (a nieraz ze żwirem czy piachem), a to pelet ze zmielonymi odpadami, a to brykiet ze starym przepracowanym olejem, a to chrzczone paliwo. Istne cuda wianki. Do kompletu mnóstwo kontrolerów z uprawnieniami jak policja, a bezradnych w stosunku do oszustów "jak dzieci we mgle".
nnnn
3 tyg. temu
To normalne że Polak kombinuje i nie to mnie zdziwiło w tym artykule. Bardziej zainteresowała mnie informacja o nowym podatku dla gazu od nowego roku. Właśnie miałem podejmować decyzję o zmianie kotła na ekogroszek, na gazowy i chyba jeszcze poczekam.
Najnowsze komentarze (278)
Czytelnik
2 tyg. temu
Dystrybutorzy pelletu powinni posiadać certyfikaty jakości sprzedawanego paliwa. Jak klient ma badać zawartość produktu który kupuje
Darek
2 tyg. temu
Ekologia powinna zacząć się od firm i tak dla przykładu firmy produkujące żarówki powinny dawać gwarancję na 10 lat świecenia firmy produkujące sprzęt elektroniczny czy oprogramowanie również powinny być zobowiązane do produkcji takiego sprzętu który po okresie gwarancji będzie można tanio naprawić bądź aktualizować oprogramowanie a nie wrzucać .
witja
3 tyg. temu
Wg opinii ministerstwa Klimatu z tego artykułu wszyscy jesteśmy przestępcami bo jemy oszukaną żywność, jeździmy na ochrzczonym paliwie, ogrzewany nadmiernie zanieczyszczonym i rakotwórczym gazem. Ten artykuł i wypowiedzi w nim zawarte wyczerpuje znamiona art.212 KK w stosunku do branży zajmującej się peletem. Nie ma takiego pieca na pelet jak na zdjęciu, gdzie podajnikiem paliwa jest łopata...
Gred
3 tyg. temu
Ekologia to wspólna sprawa nas wszystkich. Nie trujecie siebie? Ok to ciekawe po co robicie dzieci a dzieci wnuki skoro będą żyły w zatrutej Polsce. Ogarnijcie się, oszołomy są wszędzie ale przecież używacie mózgów. Oszczędności ok ale nie kosztem zdrowia. Poziom szpitali wiadomo jaki jest więc nie życzcie nikomu tego czego nie życzycie sobie.
BeneQ
3 tyg. temu
W mojej okolicy tona czystych trocin to koszt 150zł więc jak to się ma do zalecanej ceny 1tony pelletu 1000zł ? Potrzeba na więcej rzetelnych producentów pelletu żeby ceny były normalne to jest maks 850zł za 975kg
qwe
3 tyg. temu
Czyli jak zwykle winni wszyscy tylko nie nasz rzad no bo przeciez jak moze byc winny skoro nic nie robi
Dziadek
3 tyg. temu
W takim Nałęczowie nie dostaniesz dopłaty do pieca gazowego tylko na pelet! Jak palę dębem czy grabem w kominku to nieekologiczne ale przetworzony przy użyciu prądu, zapakowany w plastik pelet jest już ekologiczny.... Węgiel jest zły ale miał zwany eko jest... Eko! Robienia z Tata wariata kołomyja trwa w najlepsze!
ajajaj
3 tyg. temu
Klimat (z gr. ... κλίματα - skłonność) – ogół zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim. Ustalany jest na podstawie wieloletnich obserwacji różnorodnych składników, najczęściej pomiarów temperatury, opadów atmosferycznych i wiatru. Ministerstwo Klimatu w polskim rządzie?
bDfhKSOz
Emilka
3 tyg. temu
Przestępcami są ci, którzy doprowadzają ludzi na skraj nędzy zamiast uczciwie rządzić krajem. Kto jest odpowiedzialny za kontrolowanie produkcji ? Czas powyrzucać ze spółek państwowych niekompetentnych urzędasów, czyli krewnych i znajomych. Tego jednak nie zrobią tzw. katolicy, bo u nich kłamstwa i oszustwa, to styl życia. HAŃBA !!!
Patryk
3 tyg. temu
Parę lat temu kupilem w Leroy Merlin paletę tzw. brykiteów do kominka marki firmy meblarskiej ze Zwonowic- smród plastiku, taki sam, jakbym foliami palił. Okazuje się, że do atestowania producent wysyła próbki zrobione z odpadów drzewnych, zaś do sprzedaży wysyła szajs- w którego składzie są odpady z żywic, tworzyw itd.
tiaaaa
3 tyg. temu
Paląc w nocy unikniemy kontroli a ciepełko jak znalazł nad ranem
ddcd
3 tyg. temu
zeby tona prasowanych procin kosztowala 1000 zeta a owies do palenia 500.....? czas umierac skoro odpad kosztuje wiecej niz ziarno na chleb.
znavca
3 tyg. temu
Autor nie odróżnia eksportu od wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i coś mu się p op ierdoliło z VAT-em, więc niech się douczy albo zapyta mądrzejszych.
wawwa
3 tyg. temu
Czym więcej pisze się o ekologi tym więcej mamy towarów które nigdy nie powinny byc na rynku.....pellety-kleje,plastiki,torebki foliowe-świat używa papierowych,butelki plastikowe zamiast szklanych i tak mozna wymieniać w nieskończoność. Rząd nic z tym nie robi,karać producentów a nie odbiorców...komuś w głowie się pomieszało.
...
Następna strona