Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Polacy płacą za prąd mniej niż większość Europejczyków. Czemu więc narzekamy na ceny?

31
Podziel się:

Najwięcej za prąd płacą Niemcy i Duńczycy – 460 i 420 euro za MWh. Polska cena dla gospodarstw domowych (190 euro) plasuje nas w dziesiątce najtańszych państw. Większość ceny, jaką płacimy, stanowią jednak koszty podatków.

Polacy płacą za prąd mniej niż większość Europejczyków. Czemu więc narzekamy na ceny?
Polacy płacą za prąd niewiele w stosunku do innych Europejczyków (Flickr, Tristan Ferne CC BY 2.0 Flickr)

Najtańszy prąd mają Bułgarzy – tak gospodarstwo domowe płaci średnio 110 euro z MWh. Unijna średnia to 190 euro – podaje Polski Instytut Ekonomiczny. Badacze powołują się na dane Europejskiego Obserwatorium Ubóstwa Energetycznego.

Wynika z nich również to, że większość ceny, jaką płacimy stanowią podatki i opłaty. Podobnie jest w "drogich" krajach, jak Niemcy, Dania, Hiszpania czy Szwecja. W państwach "tanich" (np. Bułgaria, Węgry czy Litwa) większość ceny to koszty produkcji energii. W Polsce – mimo stosunkowo niewielkiej ceny – większość i tak stanowią podatki.

Zobacz także: Ceny prądu. "Drożeje i to się nie zmieni"

Za prąd płacimy w terminie

Europejskie Obserwatorium Ubóstwa Energetycznego jako jeden z głównych wskaźników miary ubóstwa energetycznego podaje zaległość z zapłatą za media. Według tego wskaźnika w 2018 r. Polska zajęła 17. miejsce wśród najwyższych wartości w UE, a w latach 2005-2019 wartość wskaźnika spadła o 76 proc. (do 5,8 proc.). Jest to jedna z najlepszych zmian wśród krajów UE.

Jak podaje PIE w tym czasie w Bułgarii wskaźnik ten wzrósł o 45 proc. do 27,6 proc, a w Grecji o 23 proc. do 32,5 proc.

Tani prąd w Polsce? To jednak mit

Warto pamiętać, że polskie ceny prądu w stosunku do zarobków nie wyglądają już tak przyjemnie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak w 2019 r. wyglądała dostępność cenowa energii elektrycznej na terenie wybranych krajów Europy. Chodzi o to, ile jednostek (kWh) prądu przeciętne gospodarstwo domowe "2+2" mogło kupić za swój miesięczny dochód netto z wynagrodzeń i świadczeń rodzinnych. W ramach obliczeń zakładamy, że każde z rodziców otrzymuje średnią pensję.

Przeciętna polska rodzina "2+2" miesięcznie mogłaby kupić 13 300 kWh. Dla porównania, niemiecka rodzina "2+2” kupiłaby 17 766 kWh. Rekordowymi wynikami cechują się takie kraje jak Luksemburg (36 853 kWh) oraz Holandia (36 308 kWh). Gorszy wynik od Polski uzyskało dziesięć innych państw Unii Europejskiej: Rumunia (9 157 kWh), Czechy (9 192 kWh), Słowacja (9 658 kWh), Łotwa (9 684 kWh), Portugalia (9 883 kWh), Bułgaria (10 145 kWh), Słowenia (11 872 kWh), Chorwacja (12 418 kWh), Hiszpania (12 483 kWh) oraz Litwa (12 795 kWh). Ogólnie rzecz biorąc, poziom cenowej dostępności prądu jest dość mocno powiązany z rozwojem gospodarczym analizowanych państw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Otake
3 lata temu
Polacy zarabiają 4 razy mniej niż średnia w Europie, czemu więc narzekamy na zarobki?
jura
3 lata temu
Z naszych mizernych pensji i emerytur? to i tak za dużo płacimy.
Lech
3 lata temu
To idąc dalej niech rząd poda wielkość dotacji bezpośrednich, (tych jawnych i tych ukrytych) do kopalni węgla i elektrowni (to również są nasze pieniądze) i okaże się ile naprawdę kosztuje nasza energia.
@@@
4 lata temu
Nie porównujmy cen opłat , może porównajmy zarobki !!!!
Kalka
4 lata temu
To może teraz porównamy zarobki i wszystko jasne. W Polsce zaczynają być zarobki niższe niż w Indiach.
...
Następna strona