Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polexit? Prawie połowa Polaków wierzy, że lepiej nam będzie poza Unią Europejską

47 proc. Polaków wierzy, że lepsza przyszłość czeka nas poza strukturami Unii Europejskiej. Jesteśmy drugim krajem w UE tak negatywnie nastawionym do samej Unii. Tak krytycznego zdania o swoim członkostwie nie mają nawet Brytyjczycy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
Polacy wierzą, że lepiej im będzie poza strukturami Unii Europejskiej.

"Mój kraj mógłby lepiej stawić czoła przyszłości poza Unią" - tak brzmiało jedno z pytań Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Społecznej przy Komisji Europejskiej. 47 proc. Polaków uważa, że świetlana przyszłość przed naszym państwem, rozpościera się tylko w przypadku wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest z kolei 45 proc. z nas, a 8 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

To czyni nas drugim najbardziej nieprzychylnie nastawionym krajem do UE ze wszystkich państw członkowskich. Notowania Unii stoją niżej wyłącznie na Słowenii, gdzie lepsze perspektywy poza strukturami europejskimi widzi 48 proc. obywateli. Jednak tyle samo Słoweńców wierzy w przyszłość swojego narodu w UE.

Polacy i Słoweńcy są krytyczniej nastawieni do Unii nawet od Brytyjczyków, a przecież Wielka Brytania jest w przededniu opuszczenia jej struktur. W lepszą przyszłość po brexicie wierzy 42 proc. mieszkańców Wysp - 45 proc. jest odwrotnego zdania.

Zobacz też: Brexit. "Symboliczne czarne chmury nad miastem". Nasz reporter prosto z Londynu

Krytyczni względem swojej przyszłości w strukturach Unii są również Włosi. 44 proc. z nich widzi ich kraj poza strukturami UE wzorem Zjednoczonego Królestwa. Pozostać w nich chciałoby z kolei 46 proc. mieszkańców półwyspu Apenińskiego.

Lubelska firma MasterMedia żyje z Wysp. Wysyła polskie towary do kilkuset sklepów w Wielkiej Brytanii, ma też punkty franczyzowe "Food Plus" na terenie tego kraju.
Brexit realny jak nigdy. Polskie firmy cierpliwie czekają

Na drugim biegunie są mieszkańcy Holandii, którzy w przeważającej większości (87 proc.) są optymistami w kwestii swojej przyszłości w Unii Europejskiej. Podobnie myślą m.in. Duńczycy (80 proc.), Niemcy (78 proc.) czy Finowie (76 proc.). Swoją obecność w Brukseli wysoko cenią sobie również mieszkańcy Litwy i Estonii (po 73 proc.).

(gzero.com)
(Fot: GZERO)

Badanie "Opinia publiczna w Unii Europejskiej" zostało przeprowadzone przez Dyrekcję Generalną ds. Komunikacji Społecznej przy Komisji Europejskiej za sprawą Kantar na próbie ok. tysiąca mieszkańców każdego kraju Unii. Wyniki badania są publikowane dwa razy do roku. Jak podkreślono, dokument sporządzony przez Dyrekcję nie jest zbieżny z opinią całej KE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-12-2019

joPiS robi krecią robotę a frajerzy i Putin się cieszą...

16-12-2019

WawaTen sondaż 4 lata pełzajacego wyprowadzaniaPolski z UE. Szybko Polacy zapomnieli widoku tylko octu na półkach sklepowych.

17-12-2019

miedlarNo to pora na referendum w sprawie POLEXIT. I wynosimy się z brukselskiego kołchozu.

Rozwiń komentarze (1031)