Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|

Politycy i księża bez powołań na ćwiczenia wojskowe

439
Podziel się:

Na przyszły rok wojsko planuje powołać na ćwiczenia maksymalnie 200 tys. rezerwistów. Wezwania mogą się spodziewać przedstawiciele niemal wszystkich grup zawodowych. Jak zauważa portal Interia, ustawa o obronie ojczyzny przewiduje jednak dwa wyjątki. Chodzi o polityków (w tym samorządowców i radnych) oraz duchownych.

Politycy i księża bez powołań na ćwiczenia wojskowe
Według zapisów ustawy o obronie ojczyzny politycy i księża unikną powołania na ćwiczenia wojskowe (Adobe Stock, Pawel Horosiewicz)

Zgodnie z opublikowanym 6 grudnia projektem rozporządzenia w przyszłym roku wojsko może powołać do 17 tys. osób do zawodowej służby wojskowej, do 200 tys. żołnierzy rezerwy, do 10 tys. aktywnej rezerwy, do 28,5 tys. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i do 38 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gen. Bieniek o terminie końca wojny. Kluczowa będzie zima 

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Politycy i księża bez powołań

Jak zauważa Interia, jedynie dwie grupy zawodowe w Polsce mogą liczyć na zwolnienie z ćwiczeń. Chodzi o polityków i księży.

Kluczowy jest tu art. 248, ustęp 5. ustawy o obronie ojczyzny, który mówi, że "na ćwiczenia wojskowe żołnierzy PR nie powołuje się osób, które są wyłączone od obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub:

  • prowadzą własną kampanię wyborczą w przypadku kandydowania do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu Europejskiego lub organów samorządu terytorialnego - w czasie jej trwania,
  • zostały wybrane na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, albo senatora - w czasie trwania kadencji,
  • pełnią funkcję organów jednostek samorządu terytorialnego albo sprawują mandat radnego,
  • zajmują kierownicze stanowiska w urzędach administracji rządowej,
  • zostały przeznaczone do odbycia służby zastępczej lub odbyły tę służbę.

Tym samym powołania nie otrzymają nie tylko posłowie i senatorowie, lecz także samorządowcy, radni, urzędnicy wyższego szczebla oraz kandydaci w wyborach.

"Co ciekawe, w zupełnie innym miejscu ustawy pojawia się inna grupa zawodowa, która również nie musi obawiać się wezwania na ćwiczenia. To duchowni, którzy zostali oddzielnie potraktowani w art. 253 ustawy o obronie ojczyzny" - pisze Interia.

Czytamy w nim, że "duchowni, z wyjątkiem wybieranych na określoną kadencję, oraz członkowie zakonów mogą być powoływani do odbywania ćwiczeń wojskowych tylko w celu przeszkolenia do pełnienia funkcji kapelana wojskowego, za zgodą właściwego przełożonego kościelnego". Duchowny może więc zostać powołany na ćwiczenia, ale tylko po to, aby przygotować się do ewentualnego objęcia funkcji kapelana.

Rezerwa aktywna, a rezerwa pasywna

Rezerwę pasywną stanowią wszystkie osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie podlegają militaryzacji, do 55. roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień oficerski lub podoficerski - do 63. roku życia.

Ustawa przewiduje, że rezerwiści pasywni mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe jednodniowe, krótkotrwałe - do 30 dni bez przerwy, długotrwałe - do 90 dni bez przerwy oraz rotacyjne, łącznie do 30 dni, odbywane z przerwami w ciągu danego roku kalendarzowego. Ćwiczenia mogą polegać m.in. na zwalczaniu skutków katastrof żywiołowych czy akcjach poszukiwawczych.

Rezerwę aktywną natomiast stanowią te osoby, które zgłosiły chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, także do 55 lub 63 roku życia. Powołani są oni na czas nieokreślony. Rezerwiści zobowiązani są do pełnienia służby raz na kwartał przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez co najmniej 14 dni raz na 3 lata.

Projekt rozporządzenia został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów w poniedziałek. Ma być przyjęty do końca tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(439)
Dzieci
2 miesiące temu
księży i polityków powołać w pierwszej kolejności.
Księży
2 miesiące temu
i polityków proponuję powoływać w pierwszej kolejności.
Wera
2 miesiące temu
Przed diablem nie uciekną. Śmierć coraz blizej.
Na pochybę!!!
2 miesiące temu
DZIECI KSIĘŻY powołac w 1 kolejnosci;)
Zawisza Czarn...
2 miesiące temu
Jako wiekowy już rezerwista, po odbyciu tegorocznych, poligonowych ćwiczeń wojskowych, po tym co widziałem to... ta armia już teraz nie radzi sobie nawet sama ze sobą, a co dopiero z wrogiem. W tej armii są teraz w większości męskie lebiegi, albo kobiety. Soory! Panie, taka służba to nie wasza bajka. Rzut granatem z okopu przy 1,65 m wzrostu, bieg z 20 kg obciążeniem, szukanie osobnego kibelka 😉 na strzelnicy toć to kabaret nie wojsko. Natury nie oszukasz. Do tego w rezerwie sami nestorzy, bo poniżej 30 lat nie widziałem nikogo. Marnie to widzę
...
Następna strona