Money.plGospodarka Politycy Iwona Śledzińska-Katarasińska

Iwona Śledzińska-Katarasińska

Data i miejsce
urodzenia:
1941-01-03, Komorniki
Stan cywilny: wdowa
Wykształcenie: wyższe
Zawód: poseł

Iwona Śledzińska-Katarasińska

Iwona Śledzińska-Katarasińska, polityk i dziennikarz, posłanka na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji.
- ukończyła Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego; w PRL związana z "Głosem Robotniczym", organem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łodzi. W latach 80. działacz opozycji z zakazem wykonywania pracy dziennikarza.
- po 1989 jako pierwszy redaktor naczelny tworzyła łódzki dodatek "Gazety Wyborczej", działaczka Unii Wolności, a następnie Platformy Obywatelskiej. - w 1997 była kandydatem na stanowisko ministra kultury i sztuki w gabinecie Jerzego Buzka; wycofała się na skutek protestu AWS po ujawnieniu jej udziału w antysemickiej nagonce w 1968 r(ministrem została Joanna Wnuk-Nazarowa).
- od 1991 posłanka na Sejm. Do Sejmu IV i V kadencji wybrana z ramienia Platformy Obywatelskiej z najwyższym poparciem w okręgu łódzkim. Do maja 2006 Przewodnicząca Zarządu Regionu Łódzkiego Platformy Obywatelskiej.
- w czerwcu 2005 r., kierując samochodem po spożyciu alkoholu doprowadziła do kolizji drogowej. Sąd Koleżeński Platformy Obywatelskiej nie ukarał posłanki żadną z kar dyscyplinarnych, argumentując, że okoliczności zdarzenia nie zostały dostatecznie udowodnione, a jej wyjaśnienia były przekonujące. W listopadzie 2005 roku Śledzińska-Katarasińska w związku z tą sprawą zrzekła się immunitetu.
- została skazana przez Sąd grodzki za wykroczenie drogowe na karę grzywny w wysokości 3 000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez 6 miesięcy.
- 2 kwietnia 2007 Sąd Okręgowy w Łodzi, działając jako odwoławczy uznał, że poseł nie prowadziła samochodu w stanie po użyciu alkoholu i zmienił w tej części wyrok Sądu grodzkiego. Wymierzył jej natomiast karę grzywny w wysokości 300 zł za spowodowanie kolizji drogowej. Orzeczenie to zakończyło prawie dwuletnie postępowanie w tej sprawie.

Iwona Śledzińska-Katarasińska - staż parlamentarny:

 • Poseł I kadencji
 • Poseł II kadencji
 • Poseł III kadencji
 • Poseł IV kadencji
 • Poseł V kadencji
  • Data wybrania: 2005-09-25
   Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
   Okręg wyborczy: 9 Łódź
   Liczba głosów: 23119
 • Poseł VI kadencji
  • Data wybrania: 2007-10-21
   Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
   Okręg wyborczy: 9 Łódź
   Liczba głosów: 28516
 • Poseł VII kadencji
  • Data wybrania: 2011-10-09
   Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
   Okręg wyborczy: 9 Łódź
   Liczba głosów: 16279