Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Polski Ład ma być życzliwy dla małżonków. Uwaga! Istotna zmiana

95
Podziel się

Planujący ślub i wspólne rozliczanie się z podatków dostali od rządzących prezent. Wspólne zeznanie PIT będzie można złożyć już za rok zawarcia małżeństwa, a nie dopiero w kolejnym po ślubie.

Polski Ład ma być życzliwy dla małżonków. Uwaga! Istotna zmiana
Wspólne rozliczanie się będzie możliwe wcześniej niż dotychczas (money.pl, Rafał Parczewski)
bEiEiPSd

Podobnie jak do tej pory wspólne rozliczanie się sprawi, że zapłacimy niższą daninę. To twierdzenie jednak nie zawsze będzie prawdziwe. Dużo zależy bowiem od składki zdrowotnej.

Absolutną nowością, zapisaną w Polskim Ładzie, jest jednak inna rzecz. Jak donosi "Rzeczpospolita", osoby, które pobrały się w 2021 r., mogłyby złożyć wspólny PIT już za 2021 r., a nie za 2022 r.

Zobacz także: Polski Ład finansowany przez nowe podatki? Minister odpowiada
bEiEiPSf

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na wspólne rozliczenie dopiero za pierwszy pełny rok małżeństwa. To jednak nie wszystko. Jak zapisano w dokumencie, podobnie jak teraz, osoby rozliczające się z małżonkiem będą mogły zaoszczędzić na podatku.

To wyjątkowo interesujące rozwiązanie dla wszystkich, którzy po zapowiedzianych zmianach podatkowych będą musieli zapłacić więcej. Wszystko przez planowany przez rząd zakaz odliczenia składki zdrowotnej.

Obecnie wysokość podatku wylicza się w podwójnej wysokości od połowy łącznych dochodów. Po prostu sumę dochodów (po odjęciu składek ZUS i ulg przysługujących każdemu z małżonków) dzieli się na dwa. Dopiero od tego odlicza się podatek,dopiero potem wyliczony PIT mnożymy przez dwa.

bEiEiPSl

– Należy mieć nadzieję, że ta zasada zostanie utrzymana w Polskim Ładzie. Zakładamy, że planowana kwota wolna w wysokości 30 tys. zł przełoży się na taki mechanizm rozliczenia, na którym małżonkowie zyskają w postaci odpowiednio wyższej niż dziś kwoty zmniejszającej podatek. Osoby zarabiające ponad 11 tys. zł brutto miesięcznie powinny przy wspólnym rozliczeniu otrzymać większy zwrot podatku – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy, partner w MDDP na łamach "Rzeczpospolitej".

Nie zawsze warto wspólnie się rozliczać. Dotyczy to osób zarabiających ok 60 tys. zł, a zaliczka będzie pobrana w trakcie roku. Wspólne rozliczanie się powinno umożliwić odbiór zaliczek w kwocie zmniejszającej podatek.

Jednak jak donosi gazeta, na razie nie ma jednak projektu zmian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiEiPSG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
alicja
3 tyg. temu
Mam pytanie: czy znacie jakiś przykład polityki prorodzinnej rządu PO ?!
Skorpio
miesiąc temu
Jeśli chodzi o średnie zarobki w Unii, to Eurostat ma dane za rok 2019. W tym okresie przeciętny obywatel Wspólnoty zarabiał netto 17325 euro rocznie. Polak - 7124 euro. Nasza roczna pensja stanowiła więc 41 proc. średniej europejskiej. W porównaniu do Niemców, zarabiających ponad 23,5 tysiąca euro na rękę, wypadamy jeszcze gorzej - dostajemy 30 proc. ich zarobków.
Skorpio
miesiąc temu
W Niemczech jest 6 klas podatkowych. Najlepiej na tym wychodzą małżeństwa. A u nas musi być zawsze biednie to jest myślenie i po staremu. Brawo że mamy wreście rządy które chcą to zmienić.
bEiEiPSH
quark
miesiąc temu
komuna 2.0
liberał
miesiąc temu
Ja już nie mogę pojąć, jak po ogłoszeniu Polskiego (Nie)Ładu mogło wzrosnąć poparcie dla PIS. Ten naród w ogóle nie myśli, a przede wszystkim nie liczy. Przecież premier zapowiedział, 7% PKB na zdrowie, to jest od razu 13% składki zdrowotnej. Cały ten Nowy Ład jest tylko po to, a po drugie Prezio wymyślił cwano, że głupkom naopowiada, jak to będzie dobrze i ogłosi przedterminowe wybory, które wygra, bo rzekomo zwalczył pandemię. I zanim to wszystko pierdyknie, a na pewno pierdyknie PIS będzie rządził 4 lata. I wszystko co rzekomo najbiedniejsi mają zarobić na "reformie" dopłacą z procentem w składce zdrowotnej. A do tego tzw. klasa średnia i znienawidzone przez Prezia samorządy padną finansowo.
...
Następna strona