Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Polski Ład ma być życzliwy dla małżonków. Uwaga! Istotna zmiana

98
Podziel się:

Planujący ślub i wspólne rozliczanie się z podatków dostali od rządzących prezent. Wspólne zeznanie PIT będzie można złożyć już za rok zawarcia małżeństwa, a nie dopiero w kolejnym po ślubie.

Polski Ład ma być życzliwy dla małżonków. Uwaga! Istotna zmiana
Wspólne rozliczanie się będzie możliwe wcześniej niż dotychczas (money.pl, Rafał Parczewski)

Podobnie jak do tej pory wspólne rozliczanie się sprawi, że zapłacimy niższą daninę. To twierdzenie jednak nie zawsze będzie prawdziwe. Dużo zależy bowiem od składki zdrowotnej.

Absolutną nowością, zapisaną w Polskim Ładzie, jest jednak inna rzecz. Jak donosi "Rzeczpospolita", osoby, które pobrały się w 2021 r., mogłyby złożyć wspólny PIT już za 2021 r., a nie za 2022 r.

Zobacz także: Polski Ład finansowany przez nowe podatki? Minister odpowiada

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na wspólne rozliczenie dopiero za pierwszy pełny rok małżeństwa. To jednak nie wszystko. Jak zapisano w dokumencie, podobnie jak teraz, osoby rozliczające się z małżonkiem będą mogły zaoszczędzić na podatku.

To wyjątkowo interesujące rozwiązanie dla wszystkich, którzy po zapowiedzianych zmianach podatkowych będą musieli zapłacić więcej. Wszystko przez planowany przez rząd zakaz odliczenia składki zdrowotnej.

Obecnie wysokość podatku wylicza się w podwójnej wysokości od połowy łącznych dochodów. Po prostu sumę dochodów (po odjęciu składek ZUS i ulg przysługujących każdemu z małżonków) dzieli się na dwa. Dopiero od tego odlicza się podatek,dopiero potem wyliczony PIT mnożymy przez dwa.

– Należy mieć nadzieję, że ta zasada zostanie utrzymana w Polskim Ładzie. Zakładamy, że planowana kwota wolna w wysokości 30 tys. zł przełoży się na taki mechanizm rozliczenia, na którym małżonkowie zyskają w postaci odpowiednio wyższej niż dziś kwoty zmniejszającej podatek. Osoby zarabiające ponad 11 tys. zł brutto miesięcznie powinny przy wspólnym rozliczeniu otrzymać większy zwrot podatku – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy, partner w MDDP na łamach "Rzeczpospolitej".

Nie zawsze warto wspólnie się rozliczać. Dotyczy to osób zarabiających ok 60 tys. zł, a zaliczka będzie pobrana w trakcie roku. Wspólne rozliczanie się powinno umożliwić odbiór zaliczek w kwocie zmniejszającej podatek.

Jednak jak donosi gazeta, na razie nie ma jednak projektu zmian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
Jan
7 miesięcy temu
Ludzie kto was uczył pisać : " Nie zawsze warto wspólnie się rozliczać. Dotyczy to osób zarabiających ok 60 tys. zł, a zaliczka będzie pobrana w trakcie roku. Jednak jak donosi gazeta, na razie nie ma jednak projektu zmian. " A wcześnie j : "Osoby zarabiające ponad 11 tys. zł brutto miesięcznie powinny przy wspólnym rozliczeniu otrzymać większy zwrot podatku – mówi Anna Misiak,". Byle nagryzmolić
hehehe
10 miesięcy temu
Mateusz ! Żonę opodatkuj !
Janusz
11 miesięcy temu
Proponuję wszystkich rodziców posiadających KDR zwolnić z podatków.
alicja
rok temu
Mam pytanie: czy znacie jakiś przykład polityki prorodzinnej rządu PO ?!
Skorpio
rok temu
Jeśli chodzi o średnie zarobki w Unii, to Eurostat ma dane za rok 2019. W tym okresie przeciętny obywatel Wspólnoty zarabiał netto 17325 euro rocznie. Polak - 7124 euro. Nasza roczna pensja stanowiła więc 41 proc. średniej europejskiej. W porównaniu do Niemców, zarabiających ponad 23,5 tysiąca euro na rękę, wypadamy jeszcze gorzej - dostajemy 30 proc. ich zarobków.
...
Następna strona