Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polskie jajka wrócą na Bliski Wschód. Emiraty Arabskie znoszą zakaz

10
Podziel się:

Po dwóch latach embarga polskie jajka wrócą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dla krajowych eksporterów to szansa na znaczne większenie sprzedaży.

Polskie jajka ponownie pojawią się na Bliskim Wschodzie
Polskie jajka ponownie pojawią się na Bliskim Wschodzie (Fotolia)
bELzXnQR

– ZEA to chłonny rynek dla polskich przedsiębiorców, który do 2017 r. dynamicznie rósł, dlatego wznowienie handlu było priorytetowe dla dynamiki polskiego eksportu – informuje czwartkową "Rzeczpospolitą" biuro prasowe spółki Fermy Woźniak. To jeden z największych producentów jaj w Polsce.

Arabskie ministerstwo w grudniu przeprowadziło w firmie kontrolę, spotkało się również z przedstawicielami Głównej Inspekcji Weterynaryjnej oraz odwiedzili Zakład Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu.

Dzięki temu audytowi jajka prawdopodobnie wrócą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

bELzXnQT
Zobacz także: Obejrzyj: Eksport w Polsce. Kto go napędza?

– Eksport na rynek ZEA był zablokowany przez blisko dwa lata, tymczasem nasza branża przywiązuje dużą wagę do tego kraju, bo jest bardzo chłonny, tamtejsze społeczeństwo się bogaci – mówi Katarzyna Gawrońska, ekspert z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

bELzXnQZ

Emiraty to do 2017 roku był bardzo popularny kierunek wśród polskich eksporteró jaj. Podobnie jak Arabia Saudyjska, Hongkong, Bahrajn czy Irak.

Poszukiwanie nowych rynków zbytu jest konieczne, bo średnio aż 40 proc. wyprodukowanych w Polsce jaj trafia właśnie na eksport.

Co prawda w ostatnim roku eksport spadł o ponad jedną czwartą, ale głównie ze względu na wysoką bazę w 2017 roku. Wtedy polscy producenci wysłali 260 tys. ton jajek. Ostatni rok to natomiast niespełna 200 tys. ton.

bELzXnRa

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich polskie firmy będą musiały jednak zmierzyć się z ukraińskimi i amerykańskimi. Dla nich również to bardzo ważny rynek - informuje "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELzXnRu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
antycham
3 lata temu
Czy ci co tak żałowali biednych rolników, że nie maja co z towarem zrobić bo im się nie oplaca sprzedać, teraz też będą ich żałować? Te chamy najchętniej nic by nie daly na wewnetrzny rynek, bo im się nie opłaca. Oni tylko eksport.
MAREK.
3 lata temu
No to ci szlachetni co nas ,,żywią y bronią" podniosą nam ceny na kraj. No chyba, że jakis protest w Warszawie zrobią, że nie bedą polskich, katolickich jaj sprzedawać innowiercom i wysypią kilka ton tego towaru na ulicę???
Polak
3 lata temu
Brawo PIS. No i co Peło i peezel
bELzXnRv
Jajo
3 lata temu
No artykuł przed świętami to młyn na wodę dla fermiarzy beda chcieli podnies cene jaj choc i tak zarabiaja na tym krocie ,wyprodukowanie jednego jaja klasy L to koszt okolo 0,18 groszy
Jurek
3 lata temu
Należy zacząć chować kury