Notowania

jaja
04.04.2019 07:07

Polskie jajka wrócą na Bliski Wschód. Emiraty Arabskie znoszą zakaz

Po dwóch latach embarga polskie jajka wrócą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dla krajowych eksporterów to szansa na znaczne większenie sprzedaży.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Polskie jajka ponownie pojawią się na Bliskim Wschodzie

– ZEA to chłonny rynek dla polskich przedsiębiorców, który do 2017 r. dynamicznie rósł, dlatego wznowienie handlu było priorytetowe dla dynamiki polskiego eksportu – informuje czwartkową "Rzeczpospolitą" biuro prasowe spółki Fermy Woźniak. To jeden z największych producentów jaj w Polsce.

Arabskie ministerstwo w grudniu przeprowadziło w firmie kontrolę, spotkało się również z przedstawicielami Głównej Inspekcji Weterynaryjnej oraz odwiedzili Zakład Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu.

Dzięki temu audytowi jajka prawdopodobnie wrócą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Obejrzyj: Eksport w Polsce. Kto go napędza?

– Eksport na rynek ZEA był zablokowany przez blisko dwa lata, tymczasem nasza branża przywiązuje dużą wagę do tego kraju, bo jest bardzo chłonny, tamtejsze społeczeństwo się bogaci – mówi Katarzyna Gawrońska, ekspert z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

PKO BP: Wartość polskiego eksportu towarów sięgnie 47,04% PKB w 2020 r.

Emiraty to do 2017 roku był bardzo popularny kierunek wśród polskich eksporteró jaj. Podobnie jak Arabia Saudyjska, Hongkong, Bahrajn czy Irak.

Poszukiwanie nowych rynków zbytu jest konieczne, bo średnio aż 40 proc. wyprodukowanych w Polsce jaj trafia właśnie na eksport.

W jakim tempie rośnie gospodarka?
PKB Polski. Zobacz, jak naprawdę rośnie gospodarka. Money.pl to policzył

Co prawda w ostatnim roku eksport spadł o ponad jedną czwartą, ale głównie ze względu na wysoką bazę w 2017 roku. Wtedy polscy producenci wysłali 260 tys. ton jajek. Ostatni rok to natomiast niespełna 200 tys. ton.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich polskie firmy będą musiały jednak zmierzyć się z ukraińskimi i amerykańskimi. Dla nich również to bardzo ważny rynek - informuje "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: jaja, eksport, żywność, rynek spożywczy, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2019

dokno i na święta jaja w górę

04-04-2019

MaksiCzyli za moment ceny jajek podskocza do nieba; dzieki ci dobra zmiano

04-04-2019

WSTYD I HAŃBA NIE DLA JAJ DOno bez jaj !! a piSS n ie oponuje ? islamscy terroryści bedo żarli nasze jaja ? oj kaczyński oj dud anie34 popieram was świnie za to islamistom … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)