Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Polskie MSZ utrzymuje nieruchomość w Bułgarii. Nikt z niej nie korzysta

13
Podziel się:

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych od lat zarządza domem wypoczynkowym w bułgarskim kurorcie. Budynek od lat jest osią sporu między MSZ a lokalną władzą, w efekcie on niszczeje. Natomiast na jego utrzymanie pieniądze musi łożyć polska strona z podatków.

Polskie MSZ utrzymuje nieruchomość w Bułgarii. Nikt z niej nie korzysta
Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

Chodzi o Polski Dom Wypoczynkowy w miejscowości Święty Konstantyn i Święta Helena, 10 km na północny wschód od Warny. To uzdrowisko nad Morzem Czarnym. Historię nieruchomości opisuje "Rzeczpospolita".

Ciekawa historia polskiej nieruchomości

Budowla powstała w 1935 r. na ziemi, którą car Bułgarii Borys II podarował warszawiakom w dowód wdzięczności za pomoc przy usuwaniu skutków trzęsienia ziemi z 1928 r. Przed wojną kurort odwiedzało ok. pół tysiąca Polaków. Po wojnie natomiast służył urzędnikom rządowym, choć nie tym z najwyższego szczebla.

Po upadku komunizmu ośrodek próbował przyciągnąć do siebie turystów komercyjnych. Ostatecznie jednak w 2013 r. zaprzestał działalności. I tu rozpoczęły się schody, co ujawniło pytanie posłanki niezrzeszonej Hanny Gill-Piątek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Najmocniejsze i najsłabsze ogniwo". Pilot o tym, czy technologia zastąpi ludzi w kokpicie
Odpowiadając na pytanie dotyczące kosztu utrzymania ośrodka w latach 2021-2022 informuję, że w roku 2021 wydatki te wyniosły 49794,81 euro, a w roku 2022 – 74876,55 euro. Koszty obejmowały wydatki z tytułu administrowania i ochrony obiektu, koszty mediów, ubezpieczenia, przeglądów technicznych oraz bieżącej konserwacji ośrodka – odpowiedział jej wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, cytowany przez "Rz".

Przeciąganie liny

Rząd chciałby coś zrobić z ośrodkiem, szczególnie że jego utrzymanie niemało kosztuje. "Rz" relacjonuje, że Kancelaria Premiera chciała zainteresować Polskim Domem Wypoczynkowym władze Warszawy, gdyż to one przed wojną dostały grunt. Miasto już jednak w 2013 r. oszacował, że nie stać go na utrzymanie i remont nieruchomości.

W 2017 r. przeszła ona pod jurysdykcję MSZ w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa. Resort spraw zagranicznych podjął konsultacje z innymi resortami w sprawie dalszego zagospodarowania obiektu. Pojawił się jednak kolejny problem, mianowicie niejasny status własnościowy.

Bułgaria jest zdania, że Polska ma prawo do użytkowania gruntu do momentu, w którym jest właścicielką znajdującego się na nim budynku. Dlatego też ambasada w Sofii podjęła korespondencję z lokalnymi władzami, aby doprecyzować uprawnienia. Jednak sprawa zapewne będzie się ciągnąć miesiącami, ponieważ Bułgarzy uzależniają uregulowanie statusu prawnego ośrodka od podjęcia podobnych decyzji względem ich nieruchomości znajdujących się w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Bolek
12 miesięcy temu
Normalka PiS
Mietek
12 miesięcy temu
Wystarczy dać w darmową dzierżawę na dwa lata itd, chętni by z Polski byliby na 100%. Ale urzędnik był, jest i będzie dalej urzędnikiem nieudacznikiem. Obok stoją podobne obiekty, same na siebie zarabiają , utrzymują ludzi i dają zarobić właścicielom. Za administrowanie ktoś bierze ładną kasę i nie wspominając o dostawaniu pod stołem kasy za fikcyjne przeglądy i inne fikcyjne prace.
I sort
12 miesięcy temu
wstaliśmy z kolan, to co będziemy sobie żałować
cezary
12 miesięcy temu
Władze polskie w odróżnieniu od kaca pskich płacą Bułgarom należne podatki,nie mieszajcie w głowach tuskoviźnie bo nie wygrają przegranych wyborów
emerytka
12 miesięcy temu
Nieudolność rządzących z pisu porażająca, marnotrawią nasze pieniądze bez żadnych skrupułów. Należy odsunąć ich od władzy jak najszybciej.