Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pomoc z UE dla firm. 6,4 tys. przedsiębiorstw średniej wielkości złożyło wnioski

17
Podziel się:

O ponad 1,1 mld zł starają się polskie firmy z programu "Dotacje na kapitał obrotowy". W sumie ponad 40 proc. już złożyło wnioski.

O ponad 1,1 mld zł starają się polskie firmy z programu "Dotacje na kapitał obrotowy".
O ponad 1,1 mld zł starają się polskie firmy z programu "Dotacje na kapitał obrotowy". (money.pl)
bECVntmd

Aż ponad 70 proc. wniosków już rozpatrzono, z czego tylko 5 proc. negatywnie - informuje PARP. Program jest wsparciem na utrzymanie działalności dla przedsiębiorców, którzy na skutek pandemii COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Program, który rozpoczął się 15 czerwca, a zakończył w ostatni dzień lipca, jest elementem Funduszowego Pakietu Antywirusowego będącego uzupełnieniem rządowej Tarczy Antykryzysowej. W programie dedykowanym średnim przedsiębiorstwom wnioski o dofinansowanie złożyło 6391 firm – co oznacza, że aż 42 proc. przedsiębiorstw zaliczanych do firm średniej wielkości zwróciło się o pomoc unijną do PARP.

bECVntmf

– Narzędzie w formie dotacji na kapitał obrotowy zaproponowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej to realne wsparcie dla firm zmagających z ekonomicznymi skutkami pandemii. To wsparcie uszyte na miarę potrzeb biznesu, o czym świadczy tak duże zainteresowanie przedsiębiorców – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Zobacz także: Zobacz też: Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje powody

Aby otrzymać środki firmy musiały wykazać, że obroty spadły o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego okresu ubiegłego roku. Firma musi także zatrudniać mniej niż 250 pracowników, a roczny obrót nie może przekraczać 50 mln euro lub roczna suma bilansowa – 43 mln euro. Kwota dofinansowania, na jakie mogło liczyć przedsiębiorstwo, to iloczyn stawki jednostkowej dla określonego poziomu zatrudnienia i liczby miesięcy, w których wnioskodawca potrzebuje wsparcia - wylicza PARP.

bECVntml

Pomoc obejmowała finansowanie kapitału obrotowego, czyli bieżących potrzeb przedsiębiorstwa, takich jak opłacenie prądu, gazu czy zakup paliwa, najem powierzchni, zakup towarów, ale także ubezpieczenie działalności na okres maksymalnie trzech miesięcy.

– Nasi eksperci oceniają wnioski na bieżąco, pierwszą listę cząstkową opublikowaliśmy zaledwie tydzień po starcie naboru. W ostatni piątek 31 lipca br. ogłosiliśmy kolejną szóstą już listę przedsiębiorstw, które zakwalifikowały się do otrzymania bezzwrotnego wsparcia. Tym razem rozpatrzono 401 wniosków pozytywnie i 82 negatywnie. Największa przyznana dotacja wyniosła ponad 429 tys. zł, czyli prawie maksymalny poziom dofinansowania przewidziany w programie – podkreśla Mikołaj Różycki, Zastępca Prezesa PARP. – Kolejne listy będą publikowane w najbliższych tygodniach. Chcemy aby pieniądze – tak bardzo potrzebne w tym trudnym czasie – trafiły na konta bankowe firm jak najszybciej – dodaje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bECVntmG
KOMENTARZE
(17)
Henio
rok temu
Największa przyznana dotacja wyniosła ponad 429 tys. zł, czyli prawie maksymalny poziom dofinansowania przewidziany w programie, te liczby robią wrażenie.
Anka
rok temu
Myślę, że bez tej pomocy firmom by było znacznie ciężej, tarcza uchroniła wszystkich przed długami.
Kali
rok temu
Wnioski były dostępne dla wszystkich, z łatwością można było je złożyć, praktycznie każda firma mogła liczyć na pomoc.Tarcza antykryzysowa to wsparcie uszyte na miarę potrzeb biznesu, o czym świadczy tak duże zainteresowanie przedsiębiorców
bECVntmH
madera
rok temu
Brawo dla naszego premiera. Tarcza antykryzysowa to jego dzieło!
kaszkai
rok temu
Wysiłek premiera i rządu się opłacił. Polskie firmy zostały uratowane. Ludzie nie stracili miejsc pracy a gospodarka dzięki wsparciu, ma szansę szybko wrócić do normy.