Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Porozumienie Polskiej Agencji Kosmicznej i NASA. "Jesteśmy gotowi do podróży"

3
Podziel się:

PAK i NASA podpisały porozumienie dot. m.in. współpracy w dziedzinie robotyki czy eksploracji przestrzeni kosmicznej. "Z przyjemnością dołączymy do podróży" - zapewnia Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

PAK i NASA podpisały porozumienie
PAK i NASA podpisały porozumienie (East News)

Porozumienie Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) z amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zostało podpisane w czwartek przez prezesa PAK Michała Szaniawskiego i administratora NASA Jima Bridenstine’a, w kuluarach obrad 70. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Waszyngtonie. Zakłada współpracę obu agencji kosmicznych w dziedzinie robotyki, eksploracji przestrzeni kosmicznej i działania na rzecz ochrony planetarnej i rozwoju nauki. Dokument "wyraża gotowość NASA do przedyskutowania z PAK możliwości współpracy, obejmującej trwałe poczynania wokół i na powierzchni Księżyca, związane z programem 'Artemis'".

Celem programu "Artemis", realizowanemu przez NASA wspólnie z m.in. Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i prywatnymi firmami, jest doprowadzenie przed 2024 r. do "pierwszego lądowania na Księżycu kobiety i kolejnego lądowania na Księżycu mężczyzny".

Prezes Szaniawski podkreślił w rozmowie z PAP, że wiele razy słyszał na świecie bardzo pozytywne komentarze o polskich utalentowanych inżynierach. Dodał, że "jest oczekiwanie, aby zaangażowali się oni w budowanie globalnej, kosmicznej gospodarki". Zaznaczył, że "PAK z przyjemnością dołączy do podróży z NASA". Zwraca też uwagę na możliwość coraz większego zaangażowania w świadczenie usług na orbicie okołoziemskiej.

Czytaj także: Polacy lecą na Marsa

- Satelity kosztują bardzo dużo, od 100 mln do 800 mln dol. Psują się, kończy im się paliwo. Jeśli osiągniemy zdolność, aby na orbicie je dotankować albo naprawić uszkodzonego satelitę, czy też wymienić jakiś element satelity na nowszy o lepszych parametrach, to dla użytkowników tych satelitów będą to olbrzymie oszczędności, a dla firm które będą świadczyły tę usługę będzie to biznes usługowy - twierdzi Szaniawski i dodaje, że Polska ma swój udział w tzw. europejskim konsorcjum świadomości sytuacyjnej w Kosmosie, czyli identyfikowania kosmicznych śmieci.

Zobacz także: Obejrzyj: NASA bezsilna. Obiekt zniknął bez śladu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
AngrySegin
4 lata temu
Ciekawe ile Polska musi zapłacić za możliwość wejścia do tego elitarnego klubu.
Kacperek
4 lata temu
NASA składa takiego gokarta za 500 tys. USD a w zabawkowym podobne stoją po 500 zł. Ktoś coś wie o co tutaj chodzi?
Realista
4 lata temu
Jeszcze trzeba podjąć współpracę z SpaceX bo jest to firma najtańsza jeśli chodzi o koszt wystrzelenia kilograma ładunku w przestrzeń kosmiczną