Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Powrót do szkoły. Sanepid do gminy z czerwonej strefy: dzieci mają uczyć się stacjonarnie

91
Podziel się:

Po ostatnich rekordach w liczbie zakażeń koronawirusem nie słabną obawy związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. O rekomendacje w tej sprawie poprosiła sanepid gmina z powiatu z czerwonej strefy. W takich powiatach obowiązuje wiele obostrzeń. Jednak sanepid nie widzi przeszkód, by w tych warunkach dzieci wróciły do ławek.

Dzieci w czerwonych strefach mają uczyć się stacjonarnie - rekomenduje sanepid
Dzieci w czerwonych strefach mają uczyć się stacjonarnie - rekomenduje sanepid (Unsplash.com)

Obecnie siedem powiatów i miast na prawach powiatu objętych jest czerwoną strefą. W tych obszarach zakazane są m.in. targi i kongresy, wszelkie wydarzenia kulturalne, zamknięte są parki rozrywki, zawody sportowe muszą odbywać się bez publiczności, a w kinach może być zajęta jedna czwarta miejsc. Z kolei na weselach może się zgromadzić maksymalnie 50 osób.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział, że co do zasady w nowym roku szkolnym dzieci wrócą do klas. Dyrektorzy będą mogli ewentualnie zdecydować się na nauczanie hybrydowe albo całkowicie zdalne - ale tylko po zaopiniowaniu takiego rozwiązania przez sanepid.

Najwyraźniej sytuacją w swoim samorządzie zaniepokoił się burmistrz miasta i gminy Czerwionka-Leszczyny. Gmina ta leży w powiecie rybnickim, czyli w czerwonej strefie. Wystosował on do sanepidu pismo z prośbą o rekomendacje dla szkół i przedszkoli.

Zobacz także: Obejrzyj też: Powrót do szkół. Jest się czego bać? Szef ZNP komentuje

Jaką odpowiedź dostał? Pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rybniku opublikowała na Twitterze Krystyna Szumilas, była minister edukacji. Jak w nim czytamy, nie ma zmiłuj, dzieci mają wrócić do szkolnych ław.

"Zgodnie z decyzją MEN, rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się w trybie stacjonarnym od 1 września 2020 roku" - czytamy w odpowiedzi sanepidu.

"Opinia PPIS w Rybniku, dotycząca zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkołach na rzecz zajęć hybrydowych lub zdalnych, będzie uwzględniała lokalną sytuację epidemiologiczną z uwzględnieniem liczby przypadków osób/dzieci zakażonych COVID-19 lub wystąpieniem ognisk epidemiologicznych w placówkach" - wyjaśnia sanepid.

I kwituje: "powiat uznany za 'żółty' lub 'czerwony' nie jest czynnikiem decydującym o ograniczeniu nauczania stacjonarnego i nie determinuje zamknięcia szkół".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(91)
szaliczek
4 lata temu
To się robi śmieszne XDDD
Polak
4 lata temu
Wiecie, że usuwają mądre wypowiedzi? Selekcja. Nawet tu wybierają, co im wygodne! Wszędzie w tej dzisiejszej Polsce kontrola!
Prawdziwy Pol...
4 lata temu
Państwo, rząd, minister EDUKACJI będą odpowiedzi albo za tragedię, jaką spotka niedługo dzieci, naucxycirli6i ich rodziny. Jestem ciekawy, co wtedy powie ,,przystojny" Minister Edukacji, znów, że ktoś niepotrzebnie sieje panikę, tak jak to dzisiaj powiedział? PANIE MINISTRZE, PROSZĘ WŁĄCZYĆ MYŚLENIE! CZY TYLKO PAN WYKONUJE POLECENIA, JAK INNI PANU PODOBNI?!
Kate
4 lata temu
Na przerwie srednio na holu jest 150 uczniow...
Kate
4 lata temu
Jak zachowac dystans w szkole? Mission impossible...
...
Następna strona