Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Powrót do szkoły. ZNP chce od premiera konkretów w kwestii warunków rozpoczęcia nauki w szkołach

266
Podziel się:

Zdaniem ZNP, decyzja o powrocie do tradycyjnej nauki w szkolnych ławkach powinna zależeć od suwerennej decyzji dyrektora szkoły, bez konieczności konsultacji z sanepidem. - Skoro już scedowano odpowiedzialność na dyrektorów szkół, powinni mieć oni prawo do decyzji, co do terminu rozpoczęcia zajęć w szkole 7, 14 czy 21 września - stwierdził szef związku Sławomir Broniarz.

ZNP wystąpił z 13 punktową odpowiedzią na wytyczne przedstawione przez MEN.
ZNP wystąpił z 13 punktową odpowiedzią na wytyczne przedstawione przez MEN. (PAP)

ZNP wystąpił z 13-punktową odpowiedzią na wytyczne przedstawione przez MEN. Jednocześnie zwrócił się do premiera Morawieckiego z prośbą, aby minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski dokonał korekty rozporządzenia o organizacji roku szkolnego.

- ZNP uznaje, że skoro już zdecydowano o scedowaniu na dyrektora odpowiedzialności za funkcjonowanie szkoły, to również on będzie decydował w porozumieniu z organem prowadzącym o rozpoczęciu roku szkolnego w formie stacjonarnej - stwierdził szef związku Sławomir Broniarz. - Powinni mieć oni prawo do decyzji, co do terminu rozpoczęcia stacjonarnych zajęć w szkole 7, 14 czy 21 września - dodał.

Zobacz także: Zobacz: Powrót do szkół. Jest się czego bać? Szef ZNP komentuje

Związkowcy domagają się od rządu zwiększenia finansowania szkół i zadań edukacyjnych w okresie pandemii . - Nie można tego przerzucać na organy samorządowe - stwierdził Broniarz. - Oczekujemy pełnego doposażenia w środki ochronne. Jesteśmy chyba jedyną grupą zawodową, która na swój koszt musi doposażać swoje miejsce pracy - zaznaczył.

Przypomniał również, że co prawda minister Michał Dworczyk zapowiedział, że do szkół zostaną dostarczone 4 mln litrów płynu dezynfekującego i 50 mln maseczek. Zaznaczył jednak, że w Polsce mamy 4,5 mln uczniów i ponad pół miliona nauczycieli i te ilości są daleko niewystarczające.

- Te 50 mln masek w zderzeniu z 4,5 mln uczniów, wystarczy nam na około 10 dni, czyli 2 tygodnie nauki. A co po wyczerpaniu zapasu tych masek? Skąd wziąć te środki ochronne i kto za to zapłaci? - dopytywał Broniarz.

- Chcemy doprecyzowania przepisów i procedur. W świetle obecnych zasad i scedowania decyzji na dyrektorów poszczególnych szkół, będziemy mieli około 26 tys. regulaminów w różnych placówkach w całej Polsce - zaznaczył szef ZNP. Jak mówił, obecnie w wyniku reformy minister Zalewskiej, nauczyciel zatrudniony na wielu etatach będzie podlegał różnym zasadom w różnych szkołach.

ZNP oczekuje również badań przesiewowych dla nauczycieli oraz możliwości bezpłatnych szczepień przeciw grypie. - 650 tys. nauczycieli zasługuje na to, aby mieć pewność, że nie jest nosicielami wirusa - zaznaczył Broniarz.

- Szkoda, że nowy rok szkolny będzie rozpoczynał się w atmosferze niepokoju, niepewności i chaosu - zakończył szef ZNP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(266)
Sabrina
4 lata temu
Bronisz na emeryturę już swoje zrobiłeś
Kozioł
4 lata temu
Pod wyciągiem na Szrenicę TŁUMY większość bez maseczek. Centrum Szklarskiej ścisk jak w Bangladeszu nikt nie nosi maseczki. Wpuścić gawiedź do klas już się uodpornili.
Kozioł
4 lata temu
Ale POco Polskie dzieci mają iść do szkoły, skoro poszły już niemieckie.
Zbrodniarz
4 lata temu
A komuszki znowu swoje. Czy tej postkomunistycznej instytucji niemożna rozwiązać ?
Jerzy 13
4 lata temu
Broniarz ocknij się. 80%nauczycieli nie umie lub nie wie jak uczyć. Za co im płacą.
...
Następna strona