Notowania

paryż
16.04.2019 10:21

Pożar Notre Dame. Odbudowa pochłonie setki milionów, część sfinansuje mąż Salmy Hayek

Miliarder, a prywatnie mąż popularnej aktorki Salmy Hayek, François-Henri Pinault przekaże 100 mln euro na odbudowę spalonej katedry Notre Dame w Paryżu. Czym się zajmuje?

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
François-Henri Pinault pomoże odbudować spaloną katedrę Notre Dame (Fot: Face to Face/REPORTER)

Katedra Notre Dame to jeden z najważniejszych zabytków w Europie, jest też jedną z najważniejszych światowych świątyń. W poniedziałek wieczorem doszło do koszmarnego w skutkach pożaru. Spłonęła zabytkowa wieża i połacie dachu katedry.

Szacowanie strat trwa, prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiada, że katedra na pewno zostanie odbudowana, a w internecie już trwa zbiórka pieniędzy.

Francuska policja wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego doprowadzenia do pożaru podczas prac remontowych. Jednak miliarder François-Henri Pinault nie czeka. Gdy tylko dowiedział się o pożarze i skali zniszczeń, postanowił przekazać aż 100 mln euro na odbudowę katedry Notre Dame. Pieniądze popłyną z konta Grupy Artémis - holdingu, którego właścicielem i zarządzającym jest właśnie Pinault. Okazuje się, że nie jest jedynym, który chce wesprzeć odbudowę bezcennego zabytku. Dwa razy tyle da rodzina Bernarda Arnaulta, najbogatszego człowieka w Europie. Czytaj: Pożar Notre Dame. Najbogatszy człowiek w Europie da 200 mln euro na odbudowę

Paryska straż pożarna do 4 nad ranem we wtorek gasiła pożar katedry Notre Dame, który wybuchł w poniedziałek 15 kwietnia przed godz. 19. Najpewniej ogień pojawił się w efekcie nieprawidłowo prowadzonych prac renowacyjnych.

Obejrzyj: Moment upadku iglicy na Notre Dame

Miliarder pomoże w odbudowie

100 mln euro na odbudowę to piękny gest, jednak nietrudno o niego osobie, która jest jedną z najbogatszych we Francji. François-Henri Pinault to właściciel Groupe Artémis. W skład holdingu wchodzi m.in. jeden z najsłynniejszych domów aukcyjnych - Christie's. Do tego winnica Château Latour, francuski tygodnik "Le Point" czy klub piłkarski Stade Rennais F.C.

François-Henri Pinault jest też prezesem grupy Kering, do której należy wiele luksusowych marek, jak m.in. Gucci, Yves Saint Laurent czy Balenciaga. Spółkę Kering założył ojciec miliardera, mający dziś 82 lata François Pinault.

Na koniec 2018 r. majątek Pinaulta juniora wyceniany był na blisko 31 miliardów dolarów.

Życie prywatne

Prywatne życie miliardera stało się interesujące w świecie show biznesu, odkąd François-Henri Pinault zaczął spotykać się z Salmą Hayek. Zanim jednak do tego doszło, jego żoną była Dorothée Lepère, z którą ma dwójkę dzieci. Byli małżeństwem od 1996 do 2004 r.

Pożar katedry Notre Dame. Wielki ogień wybuchł kilka dni po rozpoczęciu remontu

W latach 2005-2006 spotykał się z supermodelką Lindą Evangelistą, z którą ma syna. Spotykał się z nią do stycznia 2006 r., a owoc ich romansu - syn Augustin James - przyszedł na świat w październiku. Jednak już w kwietniu 2006 r. zaczął spotykać się z Salmą Hayek.

Para już w 2007 r. doczekała się dziecka, ślub wzięła 14 lutego 2009 r. Do dziś pozostają zgodnym małżeństwem.

Edukacja

Nim zaczął zarządzać wielkimi korporacjami i stał się multimiliarderem poprzez pracę w spółkach ojca, François-Henri Pinault odpowiednio się wyedukował. W 1985 r. ukończył HEC School of Management, jeszcze w czasie studiów z kolegami współtworzył firmę CRM Soft Computing oraz odbył staż w Hewlett-Packard (HP) w Paryżu, gdzie był programistą oprogramowania dotyczącego baz danych.

Po studiach ukończył służbę wojskową we francuskim konsulacie w Los Angeles. Studiował też modę, ale również nowe technologie.

W 1987 r. zaczął pracę w Pinault Distribution, gdzie w 1988 r. awansował na stanowisko kierownika działu zakupów. Już w 1989 r. został dyrektorem zarządzającym France Bois Industries, a w 1990 r. został głównym menadżerem Pinault Distribution. W 1993 r. François-Henri Pinault został prezesem spółki CFAO, a w 1997 r. prezesem Fnac.

W 2003 r. został wiceprezesem Pinault Distribution, które nazywało się już PPR (wcześniej Pinault-Printemps-Redoute) oraz prezesem holdingu Artemis. W 2005 r. został dyrektorem generalnym PPR. Zaczął pracę nad włączeniem PPR do Keringa. Zaniepokojony dużym przywiązaniem PPR do rynku europejskiego i zbiorem rozlicznych przedsiębiorstw, sprzedał wszystkie aktywa spółek detalicznych oraz skupił się na modzie i markach luksusowych.

Połączył PPR z grupą Gucci, która była spółką zależną od PPR od 1999 r. Ostatnia dekada to kolejne przejęcia luksusowych marek. Wynik jest znaczny - lata 2003-2014 to dla PPR spadek sprzedaży o ponad połowę, przy wzroście zysków aż o 40 proc. W 2013 r. François-Henri Pinault zdecydował o zmianie nazwy PPR na Kering.

Po pożarze katedry Notre Dame w Paryżu, Pinault zdecydował o tym, że przeznaczy 100 milionów euro na jej odbudowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2019

taki mam pomysłmoże pan Jerzy Owsiak sprzeda swój apartament 120m2 w Warszawie, który za pensje żony z puszek wypłacane kupił i wspomoże?

16-04-2019

taki mam pomysłOwsiak niech spienięży swój ciasny dla niego apartament 120m2 w Warszawie i pomoże

16-04-2019

Suweren +FRAJER!

Rozwiń komentarze (192)