Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

PPK problemem dla dyrektorów szkół. Roczny koszt to aż 800 mln zł

69
Podziel się:

Pracodawcy mają obowiązek dołożenia się do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Samorządy i związki zawodowe oświaty alarmują, że w subwencji oświatowej na 2021 r. nie uwzględniono na to pieniędzy.

PPK problemem dla dyrektorów szkół. Roczny koszt to aż 800 mln zł
PPK kłopotem dla dyrektorów szkół (Pixabay, bairli1)

Od stycznia wszyscy pracownicy oświaty mają prawo przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zgodnie z zasadą pracodawca ma obowiązek z własnej kieszeni dołożyć 1,5 proc. wynagrodzenia pracownika. Jednak jeśli zostanie wypracowane porozumienie, to potrącenia na ten cel mogą wzrosnąć do 4 proc. - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

To okazuje się sporym problemem dla dyrektorów szkół. Oznacza bowiem dodatkowy wydatek, który nie został uwzględniony w subwencji oświatowej na 2021 rok. O jakich pieniądzach mówimy?

– Zakładając, że w samorządowych placówkach oświatowych pracuje ok. 700 tys. osób, łącznie z pracownikami administracyjnymi i przyjmując, że blisko 400 tys. zdecyduje się na przystąpienie do tego programu, to po stronie pracodawcy i pracownika te koszty wyniosą ok. 800 mln zł – szacuje na łamach "DGP" Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Oświatowe związki zawodowe podkreślają, że to niejedyne wydatki, na które nie zabezpieczono pieniędzy w ramach subwencji. Problem będzie również sfinansowanie 6-procentowej podwyżki dla nauczycieli.

Ich zdaniem finansowanie obu tych wydatków powinno pochodzić z budżetu państwa przekazane albo w formie zwiększonej subwencji, albo dotacji celowej.

Zgodnie z ustawą budżetową na 2021 rok, subwencja będzie wynosić 4,3 proc. To oznacza, że będzie wyższa o 2 mld 155 mln zł w stosunku do ubiegłorocznej - przypomina "DGP".

Zobacz także: Zostać w PPK czy zrezygnować? Na tym polega reforma

Dodatkowych pieniędzy jednak nie będzie. Skąd więc dyrektorzy szkół wezmą środki na realizację tych celów?

– Jeśli dyrektor otrzyma w 2021 r. podobny budżet do zeszłorocznego, a dodatkowo będzie musiał odprowadzać 1,5 proc. wynagrodzenia nauczyciela do PPK, to pieniędzy będzie szukał poprzez obniżenie np. dodatku motywacyjnego lub innych świadczeń. W rezultacie za udział w tym programie pracownik zapłaci podwójnie – przestrzega na łamach dziennika Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
Michał
3 lata temu
Nie będę wkładał pieniędzy w kolejną piramidę finansową
kwdocl
3 lata temu
moze już wystarczy nauczycielom ile jeszcze im dacie za siedzenie w domu ile jeszcze będę na nich robić wiele osób ma już dosyć
zzz
3 lata temu
Proszę się nie martwić u mnie w pracy nikt nie przystąpił.
Tu i teraz
3 lata temu
pewnie znowu my wszyscy będziemy musieli dopłacić ...jak zwykle
Tu i teraz
3 lata temu
nie mógł zostać uwzględniony bo wszystko co było poszło na kler i Rydzyka
...
Następna strona