Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Praca w finansach wydzierana przez automaty. Spać spokojnie mogą analitycy danych

3
Podziel się:

65 proc. pracowników sektora finansowego zdaje sobie sprawę, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie współpracować z nowymi technologiami. 21 proc. z nich liczy się z koniecznością zmiany stanowiska.

Praca w finansach wydzierana przez automaty. Spać spokojnie mogą analitycy danych
biuro (pixabay.com, pixabay)

W raporcie "Przyszłość pracy w sektorze finansowym" odnotowano, że 61 proc. ankietowanych pracowników w trakcie pandemii COVID-19 doświadczyło przyspieszenia automatyzacji zadań wchodzących w zakres ich obowiązków.

Co trzecia badana osoba przyznała z kolei, że na wysokim poziomie opanowała umiejętność rozwiązywania złożonych problemów z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.

Zobacz także: Płatność do 100 zł bez kodu PIN. Limit zostanie zwiększony? "Nie ma takiej potrzeby"

Według autorów raportu nowym zjawiskiem w sektorze finansowym jest "cyfrowa prekaryzacja pracy", czyli wzrost niepewności z uwagi na proces implementacji nowych technologii informatycznych.

Co trzeci badany twierdzi, że więcej niż połowa wykonywanych przez niego zadań zostanie w niedalekiej przyszłości zautomatyzowana, jednak jest to świadomość motywująca do działania.

W przeciwieństwie do "cyfrowych sceptyków", którzy negują wpływ rewolucji cyfrowej na ich stanowisko pracy. 32 proc. badanych jest bowiem przekonanych, że wdrażane technologie nie wpłyną na ich pracę. Ich zdaniem będzie to miało miejsce jedynie w pojedynczych sytuacjach.

Raport pokazał, że w czasach pandemii co trzeci pracownik sektora finansowego pracuje zdalnie. Wymusza to automatyzację zadań związanych m.in. z raportowaniem (84 proc. ankietowanych) i prowadzeniem korespondencji bieżącej (82 proc.) oraz monitoringiem pracy (76 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Oli
rok temu
I dobrze zobaczycie jak to jest jak was lidzie albo maszyny wygryza
SI Orban H.
rok temu
Ten spokojny sen to też tylko do czasu.
dig IT all
rok temu
Założenie jest proste: 1 - ma być taniej żeby albo utrzymać zysk albo zwiększyć marżę 2 - automat nie choruje tak jak człowiek, nie ma fochów i w ciążę nie zachodzi 3 - wraz ze starzeniem się społeczeństwa prognozowany jest spadek liczby pracowników za to duża liczba obywateli emerytów do ogarnięcia