Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Praca w pandemii. Ponad połowa Polaków narzeka na swoją sytuacja zawodową

9
Podziel się:

Najnowsze badanie nastrojów wśród pracowników prowadzi do niepokojących wniosków. Zdecydowanie większa grupa czuje, że traci w nowych warunkach, tylko nieliczni mówią o poprawie sytuacji zawodowej. Nie wierzymy też, że uda się wirusa opanować do końca roku.

Praca w pandemii. Ponad połowa Polaków narzeka na swoją sytuacja zawodową
Praca z domu jest dla wielu dużym wyzwaniem. (Getty Images, Romy Arroyo Fernandez, NurPhoto)

Wyniki badania "Rok nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rewolucji na rynku pracy", delikatnie mówiąc, są mało optymistyczne. Połowa badanych swoją sytuację zawodową ocenia gorzej niż przed rokiem. 36 proc. twierdzi, że nic się w tej kwestii nie zmieniło - wynika z badań Pracuj.pl

Jedynie dla 14 proc. respondentów warunki pracy w pandemii okazały się rozwojowe. Ci badani stwierdzili, że ich obecną sytuacja zawodowa jest lepsza niż przed pojawieniem się koronawirusa w Polsce.

Jednak w tym gronie, są głównie pracownicy branż słabiej dotkniętych konsekwencjami pandemii.

Zobacz także: "Niewykluczone, że całą Polska ponownie zamknie się kleszczach lockdownu"

Badanie pokazuje też, że obecnie 26,5 proc. pracowników bardziej boi się o swoją pracę niż na początku pandemii. Dla ponad 40 proc. sytuacja niepewności utrzymuje się na stałym poziomie od roku.

W komentarzu do badania wskazano, że zatrudnieni badani częściej wyrażają obawę dotyczącą zmiany obecnych warunków zatrudnienia na gorsze (40 proc.), niż o bezpośrednią utratę pracy (31 proc.) w konsekwencji pandemii. "Wyniki te można przyjmować z optymizmem - w przypadku obu kwestii udział osób wyrażających niepewność znacząco zmalał w stosunku do marca i września 2020" - czytamy.

Polacy nie mają złudzeń, że nawet przy lepszych statystykach, sytuacja szybko się poprawi. Zdecydowana większość, bo aż 73 proc. respondentów uważa, że po opanowaniu pandemii jeszcze przez kilka lat będzie ona wpływać na dostępne na rynku oferty pracy.

A jak widzimy szansę na zwycięstwo z wirusem w ciągu najbliższych miesięcy? 37 proc. uważa, że do końca 2021 roku pandemia zostanie opanowana, a większość pracowników wróci do sposobu pracy sprzed jej pojawienia się.

W komentarzu wskazano, że tak niski odsetek osób myślących, że pandemia zostanie opanowana do końca roku, wynika z różnorodnych komplikacji związanych z sytuacją pandemiczną czy programami szczepień.

Badacze po raz pierwszy zapytali także o znaczenie możliwości szczepienia dla ich decyzji rekrutacyjnych. Okazało się, że niecała jedna trzecia badanych (31 proc.) uznałaby gwarancję wcześniejszego szczepienia za element dodatkowo zachęcający do aplikacji na stanowisko.

Co ważne dla oceny wyników. Blisko połowa (47,5 proc.) respondentów uczestniczących w badaniu Pracuj.pl wykonywała swoje obowiązki zdalnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
igor
3 lata temu
pis juz sięga dna bieda nędza bezrobocie ot taki covid biznes
Mba
3 lata temu
Na Górnym Śląsku brakuje ludzi do pracy. Jeżeli masz jakiś fach w ręku to z pracą w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej nie ma problemu a zarobki całkiem niezłe bo 5 tys. bez problemu można zarobić.
bunia
3 lata temu
WIRUS MUTUJE, zawsze są optymiści i pesymiści ale na zdrowy rozum, jeśli są informacje o mutacjach i, że niektóre są oporne na szczepienia, to jest oczywiste, że lokdown musi być bo inaczej powymieramy lub będziemy kalekami. Optymizm jest potrzebny ale musi być też zdrowy rozum, nie przesadzajmy z tym, że super będzie dobrze bo w tym momencie nie ma takich widoków. Trzeba poczekać na taki lek i taką szczepionkę, która będzie działać na wszystkie mutacje. Każda mutacja jest kolejna pandemią i nie ma co się łudzić i zamydlać oczu.
jaa
3 lata temu
Ludzie! weźcie się do nauki i roboty. Pod względem finansowym jesteśmy warci tyle, ile potrafimy zarobić. Gdy nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście możemy coś zaoferować, coś potrafimy, to sami założymy firmę i zarobimy na siebie. Nie trzeba wyjeżdżać. Ludzie powinni zrozumieć, że niemal wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy kraju, w którym żyją itp. Musimy po prostu patrzeć na siebie i brać się do roboty, uczyć się i rozwijać umiejętności, za które inni chcą płacić, a efekty przyjdą. Leżenie na kanapie i czekanie, aż ktoś coś dla nas zrobi, niewiele daje. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę..
Żal
3 lata temu
W mojej byłej pracy zwolnili Polaków,a Ukraińcy zostali.Zwolnili nawet koleżankę po chorobie nowotworowej.Czym się kierował polski pracodawca?